in

Çocuklara Sporu Sevdirme İçin 7 Tavsiye

Çocuklara sporu sevdirme süreci, belli durumlarda zorlayıcı olabilir. Çocukların zevkle dâhil olabilecekleri bir spor dalı; onların fiziksel sağlığı, sosyal yetenekleri ve duygusal gelişimleri için son derece önemlidir. Bununla birlikte, bazı çocuklar herhangi bir nedenden dolayı spor yapmaktan uzak durabilirler. Çocuğunuzu spor yapmaya zorlamak veya bu yönde baskı kurmak doğru değildir. Onlar için eğlenceli olabilecek koşulları oluşturduğunuzda işlerin çok daha kolay bir şekilde geliştiğini görebilirsiniz. Çocuğunuzun keyifle yapabileceği sporu bulabilmek için sizlere yardımcı olacak 7 ipucuna yakından göz atabilirsiniz.

çocuklara sporu sevdirme 3

1. Gerçekçi Olun

Çocuğunuzun fiziğine, sosyal becerilerine ve alışkanlıklarına en uygun sporu seçmek, onların bu alanda başarılı olabilmesi için büyük bir öneme sahiptir. Alışkanlıklarına ve yeteneklerine uygun bir spor dalı seçmek, spor motivasyonunu artıracaktır.

2. Farklı Sporlar Arasından Seçim Yapmalarına İmkân Tanıyın

Çocukların hangi spora odaklanacağına karar vermeden önce birkaç farklı sporu denemeye ihtiyaçları vardır. Araştırmalar, yıl boyunca yapılan eğitimlerin tek bir spor dalına odaklanması halinde çocukların bu sporla ilgili hoşnutsuzluğa duyarlı hale gelebileceğini göstermektedir. Çocukların gerçekten keyif alarak spor yapabilmesi için farklı branşları denemesi ve içlerinden en uygun olanına karar vermesi beklenmelidir.

çocuklara sporu sevdirme 1

3. Israrcı Bir Tavır İçinde Bulunmayın

Spor, her zaman için çocukların sosyal ve fiziksel yönlerini geliştirebilecekleri bir etkinlik olarak ele alınmalıdır. Ebeveynler, geçmişte çok isteyip başarılı olamadıkları ya da maddi, mesleki, ailevi veya sosyal durumları nedeni ile ilerleme kaydedemedikleri sporları kendi çocuklarına dikte etmemelidir. Spor hayallerinizin çocuğunuzun beklentileri ile uyuşmayabileceğini aklınızdan çıkarmayın ve bu konuda onlar üzerinde baskıcı davranmayın.

4. Stres Belirtilerine Dikkat Edin

Stres, bir sporda başarıya engel olabilecek ve atletik alanın dışındaki diğer alanlarda da belli olumsuzluklara yol açabilecek bir etkendir. Stresle başa çıkma yöntemlerini öğrendiğinde, çocuğunuz spordan çok daha fazla zevk almaya başlar. Çocuğunuzun antrenmanlara gitme konusunda sürekli mazeret bulması, oyun sırasında hiçbir zaman keyfinin yerinde olmaması veya baskı anında yeteneklerinin altında performans sergilemesi, onun stres altında olabileceğini gösterir. Stresin kaynağını bulabilmek için çocuğunuzla samimi ve sevecen bir şekilde konuşun. Derin nefes alma, kasların gevşetilmesi, sosyal fobilerden kurtulma ve görselleştirme teknikleri gibi stres yönetimi egzersizlerini çocuğunuzla paylaşarak onun rahatlamasını sağlayın.

çocuklara sporu sevdirme 4

5. Her Zaman Destek Olun

Çocukların sahaya girip çıktıklarında belirli bir gruba ait olma hissi duymaları ve takımın bir parçası olduklarını düşünmeleri çok önemlidir. Bu durum, onların antrenörleri tarafından beğenildiğini, takımda arkadaşlarının olduğunu ve oyunda kendilerinin de bir rol üstlenebildiğini gösterir. Aynı şekilde, ebeveynler de sonuç ne olursa olsun çocuklarını desteklendiklerini onlara hissettirebilmelidir.

6. Çocuğunuza İyi Bir Örnek Olun

Benlik saygısını başarıdan ayırmak için çocuğunuza yardımcı olun. Birçok ebeveyn, süreçten çok performans veya sonuç düzeyine değer verir. Ancak, başarı veya kazanma sayısı, bir kişinin öz saygısını belirlememelidir. Turnuvalardan veya müsabakalardan sonra doğru soruları sormak, çocuğunuza sporda neyin önemli olduğunu düşündüğünüzü gösterecektir. “Kazandın mı?” diye sorarsanız, çocuğunuz kazanmanın önemli olduğunu varsayacaktır. “Eğlendin mi?” diye sorarsanız, eğlenmenin önemli olduğunu düşünecektir.

çocuklara sporu sevdirme 5

7. Onlar İçin En Doğru Ekipmanları Seçin

Eğlenceli, albenili, rahat ve güvenli spor ürünleri, çocuklara sporu sevdirme alışkanlığı kazandırır. Spor yapmaktan zevk alan çoğu çocuk, ilgilendiği sporla ilgili daha fazla bilgiye ve eşyaya sahip olmak ister. Örneğin basketbol tutkunu bir çocuk; NBA ile ilgili gelişmeleri, maç sonuçlarını ve yıldız oyuncuların oyun stillerini yakından takip eder. Favori takımının aksesuarlarını, takım formasını ve yıldız oyunculara ait ayakkabıları kullanmak onları daha fazla motive eder. Çocuğunuza spor ürünleri ve ekipman seçimi konusunda katkıda bulunabilir ve onların sevdiği spor etkinliklerine siz de dâhil olabilirsiniz.

Farklı branşlara uygun olarak üretilen tüm spor ürünlerine ve ekipmanlarına Barcin.com güvencesi ile ulaşabilirsiniz.

günlük karbonhidrat ihtiyacı

Günlük Karbonhidrat İhtiyacı Hesaplama

sportmen okula dönüş alışverişi

Okula Dönüş Alışverişi için Tavsiyeler