in

Spor Yapmak İçin En iyi Saatler

Spor yapmak, tıpkı diğer birçok aktivite gibi doğru zamanda ve doğru şartlarda gerçekleştirilmesi gereken bir eylem. Kararınızı verip spor aktivitenizi seçtikten sonra bir de bu eylemi uygulamaya geçirmek için doğru zamanı belirlemeniz gerekiyor. Günlük yaşamın koşturmacası çoğu zaman bireylere çok fazla seçenek bırakmasa da sportif aktiviteleri gerçekleştirmek için vücudunuzun ideal saatleri var. Yaşam tarzı, yaş ve tercih edilen aktiviteye göre değişiklik gösterse de birkaç ufak bilgiyle sizin vücudunuz özelinde spor yapmak için en iyi saatler hangileri belirleyebilirsiniz.

Biyolojik Saatinizi Takip Edin

Antrenmanlarınızdan en yüksek verimi almak istiyorsanız öncelikle biyolojik saatinizi belirlemeniz ve buna göre davranmanız gerekiyor. Her bir kişi farklı saatlerde uyanıp farklı saatlerde uykuya dalıyor.

en iyi saatler genel

Aynı zamanda gün içerisinde yapılan aktiviteler de kişilerin biyolojik saatinde belirleyici rol oynuyor. Vücut ısınız, hormonal dengeleriniz, kan basıncınız ve uyku-uyanıklık durumunuz gibi her türlü değişken biyolojik saatinize göre dengeleniyor.

Sabah Egzersizleri İçin Acele Etmeyin

Uzmanlar sabah güne ilk merhaba denilen saatlerin spor için çok da uygun olmadığını, bu saatlerde vücudun halen zayıf ve bitkin durumda olduğunu ifade ediyor. Sabah 7’de uyandığınızı varsayarsak bu dakikalardaki ilk aktiviteniz bir sabah koşusu değil sağlıklı bir kahvaltı olmalı. Böylece hem vücudunuzun kendine gelmesine hem de kaslarınızın esnemesine zaman tanıyabilirsiniz.

en iyi saatler sabah

Uygun bir kahvaltının hemen ardından spor aktivitesine başlamak da önerilmiyor. Kahvaltıyla spor arasında 1 buçuk saatlik bir zaman aralığı bırakmanın sindirim sisteminiz için faydalı olduğu belirtiliyor. Ancak tüm bu bilgilerin yanı sıra direkt olarak kalori yakma odaklı spor aktivitelerinde kahvaltıdan önce yapılan antrenmanların çok daha etkili olduğu da biliniyor. Yani bir diğer deyişle bu noktada sizin kişisel tercihleriniz belirleyici rol oynuyor. Eğer vücudunuzu çok fazla zorlamak istemiyor ve ideal bir antrenman süreci geçirmek istiyorsanız kahvaltı sonrasını, vücudunuzu zorlayarak yakılan kalori miktarını artırmak istiyorsanız kahvaltı öncesini tercih edebilirsiniz.

En Verimlisi Öğle Saatleri

Her ne kadar iş hayatının koşturmacasında çok fazla tercih edilebilen bir zaman aralığı olmasa da spor yapmak için en iyi saatlerin öğlen ve öğleden sonra saatleri olduğu biliniyor. Bu saatlerde vücut tam anlamıyla spora hazır bir hale geliyor ve fiziksel dayanıklılık maksimum düzeye ulaşıyor.

en iyi saatler öğlen

Aynı zamanda gün içerisinde yapılan aktivitelerle ısınmış olan kaslar antrenman sürecinde herhangi bir sakatlık yaşanma riskini de minimuma indirgiyor. Tüm bu bilgiler ışığında öğlen saatleri spor yapmak için en iyi saatler olarak değerlendiriliyor. Eğer iş yerinizde öğle aralarını spor aktiviteleriyle değerlendirme şansınız varsa bu fırsatı mutlaka kullanın.

Gün İçerisinde Vakit Bulamayanlar İçin Gece Sporu

Her ne kadar gece spor yapmak bazı uzmanlar tarafından önerilmese de yapılan araştırmalar bu zaman aralığında antrenman yapmanın birazcık uykuyu kaçırmaktan başka bir zararı olmadığını ortaya koyuyor.

en iyi saatler gece

Gece sporları, kalori yakımı veya metabolizma hızlandırma gibi konularda günün diğer saatlerinde yapılan egzersizlere oranla herhangi bir dezavantaj yaratmıyor. Ancak geceleri zor uyuyabilen biriyseniz vücudunuzun dinlenme zamanlarına girdiği bu saatlerde spor yapmaktan kaçınabilirsiniz. Geceleri biyolojik saatiniz kendisini dinlenmeye hazırlamış olduğu için ağır bir antrenmana başlamak uykuya dalma konusunda ters bir etki yaratabiliyor. Eğer gün içerisinde spor yapmaya vakit bulamıyor ve yalnızca gece saatlerini değerlendirebiliyorsanız daha hafif antrenman programlarını tercih edebilirsiniz.

Spor aktivitelerinden en iyi verimi alabilmek için yalnızca doğru zamanı değil doğru ekipman ve aksesuarları da seçmek gerekiyor. Hem performansınızı hem de konforunuzu artıracak ekipmanı bulmak için hemen Barcin.com’da sunulan ürünlere göz atabilirsiniz.

yağ yakıcı egzersizler

Yağ Yakıcı Egzersizler ile Forma Girin

günlük karbonhidrat ihtiyacı

Günlük Karbonhidrat İhtiyacı Hesaplama