in

Yağ Yakıcı Egzersizler ile Forma Girin

Vücudu daha düzgün bir şekle sokmak veya form tutmak isteyenler için yağ yakıcı egzersizler her zaman ilk sırada gelir. Spor salonuna gidip doğrudan yağ yakmaya yönelik zorlayıcı bir programa girmekle beraber evinizde uygulayacağınız egzersiz teknikleriyle hızla form tutmanız mümkün. Spor yapmadan önce sporcu beslenmesi hakkında bilgi sahibi olup sıvı tüketiminin önemini kavrarsanız bu süreç daha da kolaylaşır. Beslenmedeki en önemli detaylar ise egzersizden en az 45 dakika önce yemeği tamamlamak, tıka basa doyma hissi gelmeden masadan kalkmak, düzenli sıvı tüketmek ve çok yağlı besinlerden uzak durmaktır. Egzersizin sonrasında da karbonhidrat ve yağın minimum, proteinin ise maksimum düzeyde olduğu yemekler tercih ederseniz yağ yakma sürecinize en olumlu katkıyı yaparsınız. Bir an önce yağ yakmak istiyorsanız evinizde bile rahatlıkla uygulayabileceğiniz egzersizler karşınızda:

1- Şınav Çekmek

En basit egzersizlerden biri gibi dursa da set ve tekrar sayılarını yükseltmenin sanıldığı kadar kolay olmadığı şınav ile günün her saatinde kalori harcayıp yağ yakabilirsiniz. Ön ve arka kol ile beraber göğüs ve sırt kaslarını da etkileyen şınav, ilk günlerde düşük sayılarda yapılsa da günlük bir rutine bindirilirse uygulama sayısı da süresi de hızla artar ve en etkili form tutma yöntemlerinden birine dönüşür.

Şınav Nasıl Çekilir 1

2- İp Atlamak

İp atlama, kilo vermek ve yağ yakmak isteyenler için üst sıralarda gelen bir egzersiz türüdür. İp atlamanın ana amacı metabolizmayı hızlandırmak, vücut koordinasyonunu geliştirmek ve daha iyi denge kurmayı sağlamaktır.

ip atlayarak kilo verme 2

Yağ yakmanın temellerinden biri de metabolizmanın daha hızlı çalışması olduğu için ip atlamayı mutlaka egzersiz programınıza dahil etmelisiniz. İlk günlerde 30-40 arası tutacağınız tekrar sayısını, denge kurmaya başladıkça 100’e kadar yükseltebilirsiniz.

3- Plank ve Wall Sit (Duvara Oturmak)

Hareket etmenin yanı sıra durarak da yağ ve kalori yakabileceğinizi biliyor muydunuz? Parmak uçlarınız ve dirsekten büktüğünüz kollarınız üzerinde sabit durduğunuz plank hareketi, vücuttaki kasların tamamına yakınını çalıştırdığı için 15-30 saniye arasındaki 4 veya 5 tekrar sayesine hızla yağ yakılabilir.

elbow-plank

Benzer şekilde sırtınızı duvara dayadıktan sonra bacaklarınızı diz ve kalçadan dik açılarla kırıp yapacağınız oturma hareketi, hem yoğun kalori harcatır hem de yağ yakımını hızlandırır.

4- Mekik ve Çapraz Mekik

Mekik, özellikle karın kaslarını geliştirmek için kullanılan bir egzersiz olsa da düzenli olarak yapılıp daha uzun sürelere yayıldığında yağ yakımının en önemli anahtarlarından birine dönüşür.

mekik nasıl çekilir

Mekiği bir de çapraz pozisyona taşırsanız vücudunuzun daha fazla bölgesi çalışır ve daha fazla yağ yakılır. Çapraz mekikte eller başın arkasına alınır ve dirseklerle dizlerin çapraz olarak buluşturulması amaçlanır. İlk denemeler zorlayıcı olsa da alıştıktan sonra bu hareket vazgeçilmezleriniz arasında yerini alacak.

5- Koşu

Dünyanın en popüler egzersizlerinden olan koşu, kondisyon kazandıkça uzun sürelere ve mesafelere yayılabilmesi sebebiyle yağ yakmanın en önemli formülleri arasında yer alır.

etkili-5-kosu-antrenmani-ile-mesafe-tanimayin-guc

Hafif tempolu bir yürüyüşle bacaklarınızı ve kondisyonunuzu koşuya hazırladıktan sonra günler ilerledikçe yavaş yavaş hızlanıp gerçekten koşabilir hale geldiğinizde vücudunuzdaki değişim kısa sürede fark edilir. Tüm kas grupları çalışırken hem yağ yakmak hem sıkılaşmak hem de kilo vermek mümkündür.

6- Bisiklet

Koşuda beklediğiniz kadar yetenekli değilseniz evden dışarı adım attığınızda bisikletinizi de yanınıza alıp en az 25-30 km civarında sürüşler yaparak vücudunuzu forma sokabilirsiniz.

bisiklete-binme

Yüksek viteste daha sert pedal çevirmek yani “az pedal çevirerek çok yol gitmek” denen yöntem yağ yakımı için önerilmez. Bisiklette etkin şekilde yağ yakmak için vitesi düşürerek daha fazla pedal çevirip daha az yol gideceğiniz bir ritim tutturmalısınız. Ne kadar sık pedal çevirerek ilerlerseniz o kadar hızlı yağ yakarsınız.

Barcin.com online mağazasının güvenli ve hızlı bir alışverişle kapınıza getirdiği spor kıyafetleri ve ekipmanları sayesinde yağ yakıcı egzersizler ile form tutarken ihtiyacınız olan her şeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

diyet kabak yemeği

Yazın Gözdesi Kabak ile Deneyebileceğiniz Fit Tarifler

en iyi saatler

Spor Yapmak İçin En iyi Saatler