in

Öneriler: Yeni Başlayanlar için Bisiklet Sürmek

Çocukluk çağında alınan en güzel karne hediyesi, yetişkinlikte ise kimileri için çevre dostu bir ulaşım aracı; kimileri içinse adrenalin dolu bir spor dalı… 1800’lerde icat edilen ve günümüze dek pek çok evrim geçirerek bugünkü halini alan bisiklet, dünyanın dört bir yanında gerek ulaşım aracı gerekse spor türü olarak geniş kitlelerin ilgisini görmeye devam ediyor. Kasları güçlendirmesinden metabolizma hızını arttırmasına; eklem ağrılarını azaltmasından stres seviyesini düşürmeye kadar pek çok faydası bulunan bisiklet, insan sağlığına olan katkılarının yanı sıra en keyifli outdoor aktivitelerden biri olarak öne çıkıyor. Spor yaparken bir yandan etrafınızdaki doğal güzellikleri keşfetme fikri sizin kulağınıza da çok hoş gelmiyor mu? O halde hemen bir bisiklet edinip doğayı keşfe çıkmanın tam zamanı! Unutmayın bisiklet sürmek zamanla sizin için bir spor dalı ya da egzersiz olmaktan çıkacak ve büyük bir tutkuya dönüşecek. İşte bisiklet dünyasına yeni gireceklere altın değerinde öneriler…

  • Kendinize uygun bisiklet türünü bulun

Öncelikle bisikleti hangi amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Bisikletiniz ile keyifli şehir turları mı yapmak istiyorsunuz, kaygan asfaltların üzerinde hız maceralarına mı atılmak istiyorsunuz, yoksa dağlık arazilerde adrenalin dolu saatler mi geçirmek istiyorsunuz?

bisiklet-surmek-2

Bisikletlerin özellikleri kullanım amaçlarına göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin şehir içinde ulaşım veya hobi amaçlı bir bisiklet arıyorsanız şehir bisikleti, asfalt yoldan şaşmam diyor ve hatta yarışlara katılmak istiyorsanız yol bisikleti, maceraperest ruhunuz sizi engebeli arazilere davet ediyorsa “MTB” de denen dağ bisikleti uygun bir tercih olacaktır.

  • Kadro boyu eklem sağlığınız için kritik

Bisiklet alırken kadro boyu özelliğine dikkat etmemek ne yazık ki uzun vadede başta diz olmak üzere pek çok eklemde hasara yol açabiliyor. Bacak uzunluğunuz, kadro boyunu belirlemede belirleyici olarak öne çıkıyor. Bacaklarınız, boyunuzun oranına göre kısa ise küçük kadro; uzun ise büyük kadro tercih edilmesi öneriliyor. Bunu test etmenin kolay yolu ise şöyle: Seleye oturmadan bisiklete binin. Kadronun üst borusu ile bacak arası mesafesinin ölçün. Eğer bu mesafe 5-10 cm aralığında ise ideal bisikletinizi buldunuz demektir.

  • Seviyenizi aşamalı olarak yükseltin

Bisikletinizi aldınız ve fırsat bulduğunuz her an uzun kilometreler yapmak istiyorsunuz. Bu harika! Fakat bir spor geçmişiniz yok ise birdenbire yüklenmenin yoğun eklem ağrılarına sebep olabileceğini unutmayın. Bu noktada önemli olan vücudunuzu tanımanız ve mesafelerinizi kondisyon durumunuza göre belirlemeniz. Örneğin aralıksız yapılan 50 kilometrelik bir bisiklet antrenmanı, hazır olmayan bir vücut için faydadan çok zarar getirecektir. Düşük kilometreler ile başlamalı ve seviyenizi kademe kademe arttırmalısınız.

bisiklet surmek 3

  • Uygun kıyafet ve ekipman desteği ile konforu arttırın

Bisiklet seanslarınızda teri emen pamuklu kumaşlar yerine; terlemeyi önleyen ve nefes alabilen kumaşlar tercih etmelisiniz. Bol ve salaş kıyafetler ile bisiklet üstünde rahat olacağınızı sanıyorsanız da çok yanılıyorsunuz. Vücudunuzu saran elastik kumaşlar, konforlu ve güvenli bir bisiklet antrenmanı için şarttır. Koyu renk kumaşlar yerine açık renkli ve fosforlu kıyafetleri tercih ederek güvenliği arttırmanız da bir o kadar önemli. Ayrıca ekstra konforlu jel sele, matara, gece feneri, ultraviyole ışınlarından koruyan gözlük gibi ekipmanlar edinerek konforu en üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

bisiklet surmek 5

  • Katlanabilir bisiklet ile şehir hayatına tam adaptasyon mümkün

Kalabalık bir şehirde yaşıyorsunuz ve ulaşım aracı olarak bir bisiklet edinmek istiyorsunuz fakat büyük ebatta bir şehir bisikletini nereye sığdıracağınızı bir türlü bilemiyorsunuz. O halde sizin için harika bir fikrimiz var: Katlanabilir bisiklet. Son zamanlarda sokakların en büyük trendlerinden biri olan katlanabilir bisiklet, pratik kullanım şekli ile bisiklet tutkunu şehirliler için büyük avantaj sağlıyor. Kısa mesafelerde kullanmak için ideal olan bu bisikletler ile metro, vapur gibi toplu taşıma araçlarına kolayca binebilir, günlük yaşamınızı önemli ölçüde kolaylaştırabilirsiniz.

Kullanım amacınız ne olursa olsun bisiklet sürmek, daha sağlıklı ve pratik bir yaşamın en keyifli yollarından biri olarak öne çıkıyor. Siz de bisikleti bir yaşam biçimi olarak benimsemek istiyorsanız ilk iş olarak Barcin.com‘un geniş ürün yelpazesi ile gardırobunuzu genişletebilir; çift tekerleğin hayatınıza olan mucizevi etkilerini gözlemlemeye başlayabilirsiniz.

10 kilo vermek istiyorum kapak

10 kilo vermek istiyorum ama nasıl diyorsanız işte önerilerimiz

diyet öğle yemeği

Pratik Diyet Öğle Yemeği Menüleri