in

10 kilo vermek istiyorum ama nasıl diyorsanız işte önerilerimiz

İdeal kiloda olmak, sağlığın korunmasının yanı sıra görsel açıdan da kişileri tatmin eden, özgüven ve öz saygı oluşturan önemli bir bedensel özelliktir. Kişiler arasında “Kilo vermek, ideal kiloma ulaşmak, diyete başlamak istiyorum fakat ne yapacağımı bilemiyorum.” gibi söylemler oldukça yaygındır. Bu noktada kişinin kendisine bir hedef belirlemesi, ardından bu hedefe yönelik profesyonel desteğe başvurması doğru olacaktır. Bir beslenme uzmanının hazırlayacağı doğru bir diyet ve düzenli fiziksel aktivite ile sağlıklı bir bireyin kilo vermesi kesinlikle imkansız değildir. 10 kilo vermek istiyorum peki ama nasıl diyorsanız işte size önerilerimiz…

vucut-tipleri-1

1. Beslenme Planınızı Oluşturun

Kilo verme sürecinin başlangıcında öncelikle bir sağlık kuruluşuna başvurarak gerekli kan testlerini yaptırmalısınız. Bu sayede sahip olduğunuz fazla kiloların herhangi bir hastalık veya hormonal problem ile ilişkili olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Yapılan testler sonucunda herhangi bir soruna rastlanmaz ise hekimin sizi yönlendireceği diyetisyen tarafından ulaşmak istediğiniz kilo, fiziksel aktivite düzeyiniz, beslenme alışkanlıklarınız gibi durumlar göz önünde bulundurularak bir diyet programı hazırlanır. Bu programı önerilen süre boyunca uygulayarak hedeflediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde 10 kilo gibi bir kilo kaybını, kalori kısıtlamaları yapmadan sağlıklı ve dengeli beslenerek ve ayrıca düzenli spor yaparak da elde edebilirsiniz. Bunun için gün içerisinde proteinin temel kaynakları olan et, tavuk ve balık ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta, tahıllar, sebze ve meyveler gibi besin gruplarının tümünden yeterli ve dengeli şekilde tüketirken porsiyon ölçülerinizi normale oranla bir miktar küçültmeniz gerekir.

enerji veren yiyecekler kapak

2. Hızlı Değil Kalıcı Kilo Vermeyi Hedefleyin

Kilo verme döneminde verilecek olan kiloların kalıcılığının sağlanması için kiloların doğru hızda verilmesi çok büyük önem taşır. Zayıflama diyetlerinde ideal kilo kaybı aylık 2 ila 4 kilogram aralığında olmalıdır. 10 kilo vermek isteyen bir birey, bu kilo kaybını 2-2,5 aylık bir döneme yaymalıdır. Çok hızlı bir şekilde verilecek olan kilolar, vücudun enerji metabolizmasındaki dengeyi değiştireceğinden dolayı diyetin bırakılması ile birlikte genellikle olduğu gibi geri alınır. Bu süreçte içeriği bilinmeyen ve hazır olarak satılan ürünleri kesinlikle tüketmeyin.

enerji veren yiyecekler  yulaf

Mevsimine uygun doğal ve evde hazırlanmış besinleri tercih etmeye özen gösterin. 3 ana öğüne ek olarak 2-3 ara öğün yaparak azar azar ve sık sık beslenerek metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz. Ayrıca kalori içeriği en yüksek besin grubu olan yağları minimum düzeyde tüketmeye özen gösterin.

3. İştah Kontrolünüzü Sağlamaya Yardımcı Önlemler Alın

İştah kontrolünün sağlanması, diyetin devamlılığının sağlanması ve başarı oranının arttırılması için olmazsa olmazlar arasında yer alır. Beyaz ekmek ve beyaz undan yapılan gıdalar yerine tam tahılların tüketilmesi, kompleks içerikli karbonhidratların tercih edilmesi, günde 6 öğün tüketilmesi gibi uygulamalar açlık krizlerinin oluşumunun önüne geçmeye yardımcı olan önemli noktalardır.

tarçınlı su zayıflatır mı 2

Özellikle ara öğünlerin zamanında ve yeterli miktarda tüketilmesi, ana öğünlerde gereğinden fazla besin tüketimini önlemede en etkili yöntemdir. Bunun yanı sıra diyetlerde enerjinin besin ögelerine dağılımına dikkat etmek de büyük önem taşır. Sağlıklı bir diyette günlük alınan kalori miktarının %55-60’ı karbonhidratlardan, %12-15’i proteinlerden ve %25-30’u yağlardan gelmelidir. Bu nedenle yüksek proteinli diyetler, ketojenik diyetler veya ekmeğin tamamen yasaklandığı beslenme planları gibi kısa sürede kilo vermeyi sağlayan fakat sağlık açısından risk taşıyan popüler uygulamaların tercih edilmemesi gerekir.

4. Düzenli Bir Egzersiz Planı Uygulayın

10 kilo vermek istiyorum diyen bir birey için diyet kadar fiziksel aktivite düzeyinin arttırılması da önemlidir. Düzenli olarak yapılan egzersiz, günlük enerji ihtiyacını arttırırken metabolizma hızının arttırılmasına da katkı sağlar. Bu nedenle zayıflama diyetlerinin bir spor uzmanı tarafından önerilecek düzenli bir egzersiz planı ile desteklenmesi elzemdir. Uygulanan egzersizin yoğunluğu, diyette kilo vermenin yavaşladığı son dönemlerde arttırılarak son kalan inatçı kiloların verilmesini kolaylaştıracaktır. Başlangıçta basit ve tempolu yürüyüşler şeklinde başlatılan spor uygulaması, zaman geçtikçe fitness egzersizleri, kardiyo uygulamaları veya pilates gibi spor türleri ile çeşitlendirilebilir.

fitness aletleri kullanımı 9

Yukarıda belirtilen öneriler eşliğinde yaklaşık 2 aylık bir süre içerisinde 10 kilo vermek oldukça mümkündür. Düzenli olarak uygulayacağınız beslenme planınıza ek olarak yapacağınız egzersizler için ihtiyaç duyacağınız tüm ekipmanları Barcin.com üzerinden kolaylıkla satın alabilir, sağlıklı bir vücuda ve ideal kilonuza kavuşmanın keyfini sürebilirsiniz.

Lifli Gıdalar Nelerdir ve Faydaları Nedir

Lifli Gıdalar Tüketmenin Beslenmede Önemi

bisiklet surmek

Öneriler: Yeni Başlayanlar için Bisiklet Sürmek