in

ip Atlama Sporu ve İp Atlamanın Faydaları

En kolay yapılan spor dallarından biri olarak kabul edilen ip atlama sporu’nun vücuda sayısız faydası vardır. Çocukların favori sokak aktiviteleri arasında bulunan bu spor, yetişkinler için de zayıflamak ve fit bir vücuda sahip olmak için alışkanlık haline getirilmesi gereken bir ritüel olarak tanımlanır. İp atlama; özellikle profesyonel futbolcuların, güreşçilerin, koşucuların ve boksörlerin antrenman rutinlerinde önemli yer kaplar. Yüzme, bisiklet, koşu ve dans gibi çeşitli kardiyovasküler egzersizler grubuna dahil olan spor, vücuttaki tüm kasları çalıştırdığı için oldukça etkilidir. Düzenli olarak ip atlayanların; dayanıklılık ve kondisyon becerileri gelişir, vücut dirençleri artar, metabolizmaları daha hızlı çalışır. 

Her yaştan insanın rahatlıkla yapabileceği ip atlama sporu, sade ve basit bir egzersiz olmasına karşın oldukça etkili bir aktivitedir. İp atlamayı rutin spor programına dahil edenler, yaklaşık 20 günlük bir sürenin sonunda daha sıkı ve ince bir vücuda kavuşabilir. Uzmanlara göre, günde 15 dakika ile yarım saat arasında ip atlamanın sağlıklı yaşama önemli katkıları vardır. Hem anaerobik hem de aerobik egzersiz türü olarak tanımlanan aktivite, birkaç deneme ile kolayca öğrenilebilir. Birçok sporu bir araya getiren ip atlama, vücudun hemen her bölgesinde etkisini gösterir. İp atlama teknikleri; normal atlama, çapraz atlama, tek ayakla atlama, çift ayakla atlama, çekirge tipi atlama, ters atlama, iki kişi atlama, iki ayakta hızlı ve yavaş atlama olarak sıralanabilir. Günde yarım saat ip atlayarak 350 – 400 kalori harcanabilir.

İp Atlama Sporu ve İp Atlamanın Faydaları 2

İp Atlamanın Faydaları

1. Kan akışını hızlandırır, akciğer kapasitesini artırır

İp atlarken yapılan hareketler dolaşım sistemine önemli katkılar sağlar. Kalbin daha sıkı çalışması sonucunda vücudun her yerine daha fazla kan pompalanır. Bu sayede kan dolaşımı hızlanarak kalp krizi geçirme riski minimum seviyeye iner. Kardiyo egzersizleri ile aynı etkiye sahip olan spor, kardiyovasküler sistemin güçlenmesinde rol oynar. İp atlayarak kolestrolünüzü düşürebilir, kalp ve damar sağlığınızı koruyabilirsiniz. Öte yandan, ip atlama sırasında akciğerlere daha fazla hava girdiği için pek çok solunum problemi de ortadan kalkar. Böylece fiziksel direnç ve egzersiz yapabilme gücünde artış olur.

2. Tüm kasları çalıştırır, yağ yakmayı ve kilo vermeyi sağlar

İp atlamak vücuttaki tüm kasları harekete geçiren bir aktivitedir. Uzun süre çalışmayan kaslar bile ip atlayarak aktif hale gelebilir. Tüm kasların aktive olması ise oksijen alımına doğrudan etki eder. Kilo vermek ve vücudundaki yağ oranını azaltmak isteyenler için ideal olan ip atlama, diyet ile birlikte desteklendiğinde etkili sonuçlar almayı kolaylaştırır. Ayrıca tüm kasların çalışması ile birlikte kilo verirken oluşan sarkmaların da önüne geçilir.

İp Atlama Sporu ve İp Atlamanın Faydaları 3

3. Vücudun enerjik olmasını ve kalçaların şekillenmesini sağlar

İp atlamak daha çevik olmaya, kondisyonun artmasına ve dayanıklılık kazanmaya yardımcı olur. Özellikle sık egzersiz yapmayanlar için ip atlama, vücudun direnç ve enerji kazanması açısından oldukça faydalıdır. Metabolizmayı hızlandıran ve kemikleri güçlendiren bu spor, aynı zamanda kalçalarının şekillenmesini ve sıkı hale gelmesini isteyenler için de etkili sonuçlar vadeder. İp atlarken kalça bölgenizin aktif olarak çalıştığını hissedebilirsiniz. Kalçaları çalıştıran yegane sporlardan olan ip atlama ile selülitlerinizi azaltabilir ve sıkı kalçalara sahip olabilirsiniz.

4. Stresi azaltır, toksinleri uzaklaştırır

Stresli bir işte çalışıyorsanız ya da sürekli gergin hissediyorsanız ip atlayarak stresin etkilerini en aza indirebilirsiniz. Pek çok kasın çalışması ile oksijen alımını en üst seviyeye çıkaran aktivite sayesinde sinirleriniz yatışır ve kendinizi rahatlamış hissedersiniz. İp atlayarak vücudunuzun endorfin üretimine yardımcı olabilir, daha pozitif ve olumlu bir zihin yapısına kavuşabilirsiniz. İp atlamak aynı zamanda efor gerektiren bir spor olduğu için yoğun ter atma sonucunda toksinlerin vücuttan uzaklaşmasını sağlar. Böylece yeni oluşan hücreler daha sağlıklı bir cilde ve metabolizmaya zemin hazırlar.

Siz de egzersiz rutininize ip atlama sporu’nu dahil ederek yaşam kalitenizi artırabilirsiniz. İp atlarken tercih edebileceğiniz spor giyim ürünlerine Barcin.com üzerinden kolaylıkla ulaşabilir ve güvenli alışveriş imkanı ile beğendiğiniz ürünleri hemen satın alabilirsiniz.

Yeni Sezon tenis ayakkabı modelleri ve trendleri

Şampiyonlar Ligi Türk Takımları Değerlendirmesi 0

Şampiyonlar Ligi Türk Takımları Değerlendirmesi