in

Yüzme Araçları ve Yüzme Setleri

Tarihi oldukça eskilere dayanan yüzme, tüm spor dalları ve olimpiyat branşları içerisinde önemli bir yer tutar. Kulaç atma ve ayak çırpma prensibine dayanan yüzmede bu iki öğe sporun temelini oluşturur. Sadece eller veya ayaklar kullanılarak da yüzmek mümkündür ama tam performansta yüzmek için suda kulaç ve ayak hareketlerinin koordineli olarak yapılması gerekir.

Yüzme Stilleri Nelerdir?

Tüm vücut kaslarını çalıştıran tek spor olarak bilinen yüzme, doğru tekniklerle yapıldığında vücuda oldukça faydalıdır. Yüzme sırasında oluşabilecek sakatlanma ve boğulma gibi riskleri en aza indirmek için doğru kural ve teknikler eşliğinde yüzmek önemlidir. Düzenli yüzen kişilerin bağışıklık sistemlerinin güçlendiği ve hastalıklara yakalanma oranlarının azaldığı araştırmalarla kanıtlanmıştır. Diyabet, obezite ve kalp-damar hastalıkları oluşumunu önleyen bu spor, vücut ağrılarını hafifletmede de oldukça etkilidir. 4 adet yüzme stili bulunur. En hızlı stil olarak kabul edilen serbest yüzmenin yanı sıra kelebek, kurbağalama ve sırtüstü teknikleri de bu sporun temelini oluşturur.

yuzme

  1. Serbest yüzme: En hızlı yüzme tekniği olarak adlandırılan serbest yüzmede nefes koordinasyonu oldukça önemlidir. Bunun yanında suda duruş, doğru kol ve ayak hareketleri de yüzerken hızlanmada etkili olan unsurlardır. Bu stilde vücut suya paralel olarak durmalıdır. Sağ kol, omuz yardımıyla sudan çıkarılarak en uzak noktaya doğru kulaç hareketi ile tekrar suyun içine girmeli ve parmaklar açık bir şekilde gövdenin yanına yaklaştırılmalıdır. Aynı biçimde diğer kolla hareket tekrarlanmalı ve hareket koordineli şekilde devam ettirilmelidir. Yüzerken başın suyun içinde olması, her üç kulaçta yan olarak sudan çıkmak ve nefes almak önemlidir.
  2. Sırtüstü yüzme: Sırtüstü yüzme için de yatay olarak suda durmak gerekir. Ayakların suyun içinde ve gergin olması, vücudun ise rahat bir pozisyonda olması önemlidir. Kollar başın ilerisine uzaltılmalı, dirsekler kırılmış şekilde tekrar suyun içine girmelidir ama kollar sudan çıkarken düz şekilde ileri uzaltılmalıdır. Bu stilde yüzerken nefes alındığında kolların tamamen sudan çıkmış olması gerekir.
  3. Kurbağalama yüzme: Kol ve bacak uyumunun önemli olduğu kurbağalama tekniğinde kollar başın önünde birleştirilerek bacaklar geriye doğru uzatılır. Bacaklar pozisyon esnasında kurbağaların yaptığı gibi yay çizmelidir. Kollar baş hizasında birleştirilmeli ve yüzme sırasında yanlara doğru açılmalıdır. Bacaklar da kollar gibi eş zamanlı olarak hareket ettirilmelidir.
  4. Kelebek yüzme: Yüzme stilleri arasında en zor teknik olan kelebek yüzmede bel hareketleri önem taşır. Dizler bükülerek üst bacak suya iner ve ilerlemek için alt bacak kırbaç pozisyonunda olmalıdır. Kollar ise suya girerken yay şeklini alır ve dirseklerden bükülerek suyu çekme işlevi görür. Üç aşamada gerçekleşen kol hareketlerine ek olarak bacakların da birbirine yapışık olarak hareket etmesi tekniğin doğru biçimde uygulanması açısından önemlidir.

yüzme setleri ve yüzme araçları

Yüzme Araçları Nelerdir?

  • Palet: Yüzerken vücudun alt bölgesini çalıştırmaya yarayan palet, hızlı ve uzun yüzmek için en ideal araçlardan biridir. Palet kullanarak su içerisinde hem kalça ve basen kaslarınızı geliştirebilir hem de kardiyovasküler egzersiz yapma imkânına sahip olabilirsiniz. Paletin uç kısmını oluşturan pala ne kadar uzun ve sert olursa kasların sarf ettiği efor da aynı oranda artar. Paletin kapalı veya açık iç ayakkabı bölgesi ise etkili bir ayak çırpma hareketi için ayağa tam oturmalıdır.
  • Mayo: Tayt, slip, tek parça veya şort şeklinde tasarlanan mayolar yüzme hızını ve kalitesini doğrudan etkileyen araçlardandır. Klora ve deniz tuzuna karşı dayanıklı malzemelerden üretilen mayo çeşitleri, esnek bileşenleri sayesinde maksimum hareket kabiliyeti sağlar. Hızlı kuruyan ve UV ışını korumasına sahip yüzücü mayoları, kalça kaslarını kavrayarak yüzme performansını artırır.
  • Yüzücü Gözlüğü: Havuz veya deniz kullanımına uygun olarak tasarlanan yüzücü gözlükleri, su sızdırmazlık özelliği ile rahat bir yüzme deneyimi sağlar. Yüzün şekline uyum sağlayan ayarlama sistemi ile geliştirilen tasarımlar, buğu yapmayan cam özellikleri ile hem hobi amaçlı hem de profesyonel yüzücüler için uygundur.
  • Bone: Başın su ile temasını önleyen boneler, yüzme sırasında performans artışı sağlayarak saçların kuru kalmasına yardım eder. Kumaş, silikon kaplama kumaş bone ve silikon bone gibi çeşitleri mevcuttur.

Yüzme sporu düzenli olarak yapıldığında vücuda esneklik ve dirilik kazandırarak güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmayı sağlar. Yüzme sırasında kaliteli mayo veya yüzme ekipmanları kullanmak performansı artırır. Siz de yüzme sporunu bir yaşam biçimi haline getirmek isterseniz önde gelen markaların orijinal mayo çeşitlerine ve yüzme seti olarak da satın alınabilen yüzme ekipmanlarına Barcin.com üzerinden güvenli alışveriş imkânı ile sahip olabilirsiniz.

bel inceltmek için 7 hareket

Belinizi İnceltmek için 7 Hareket

pilates mi yoga mı

Pilates mi, Yoga mı Daha Faydalı?