in

Pilates mi, Yoga mı Daha Faydalı?

Son yılların en popüler disiplinleri olarak gösterilen pilates ve yoga, ruhuna ve bedenine özen gösterenler için sayısız faydaya sahiptir. Temelleri ve felsefeleri birbirlerinden oldukça farklı olan bu iki sağlıklı yaşam öğretisinin ortak noktası ise vücudu eğiten ve canlandıran sistemler olmasıdır. Zayıf kasları güçlendiren ve vücut esnekliğini artıran bu iki disiplin, bağışıklığı güçlendirir ve hastalıklara karşı vücudu korur.

En eski “kendini geliştirme sistemi” olarak tanımlanan yoga, bütüncül bir bakış açısı oluşturarak kişinin tüm yaşamını derinden etkiler. Yaklaşık 5000 yıl önce Hindistan’da doğan yoganın Batı dünyasında kabul görmesi ise 100 yıllık bir geçmişe dayanır. Tüm kas gruplarını geliştiren duruş ve pozisyonlar bütünü olan yoga hem fiziksel hem de ruhsal olarak dengede kalmayı sağlar. Akıl, beden ve ruh sağlığının birbirleri ile bağlantıda olduğu ve bireyi iyileştirmeye dayalı teknikler yogada sıkça kullanılır. Çeşitli duruş, diziliş ve pozisyonlar karıştırılarak esnek bir yoga seansı düzenlenebilir. Enerjik bir akışa sahip yoga stillerinde nefes burundan alınarak yine burundan dışarı verilir.

Pilates ise 20’inci yüzyılın başlarında atlet Joseph Pilates tarafından beden kaslarını iyileştirme ve güçlendirme amacıyla geliştirilmiştir. Beden ve aklın birbiriyle bağlantılı olduğunu vurgulayan pilateste omurga ve core kaslarını güçlendirmeye yönelik pek çok hareket bulunur. Aktif hareketlerden oluşan derslerin başında ve sonunda çeşitli esneme hareketleri yapılır. Pilateste hareketler başta core ve omurga kasları olmak üzere; kol, bacak, sırt ve basen bölgesine yoğunlaşır. Nefes ve konsantrasyon öğelerinin önemli olduğu disiplinde nefes burundan alınıp ağızdan verilir.

Yoganın Faydaları

Yoga ruhu bütünleştirir: Akıl, beden ve ruh üçlüsünün bütünleştirici gücünü ortaya çıkarmayı amaç edinen yoga, ruhsal bütünlük sağlayarak kişinin kendini iyileştirmesine ve tedavi etmesine odaklanır. Çeşitli duruş teknikleri ve hizalanma pozisyonları farkındalığı geliştirerek daha sağlıklı bir bedene ve ruha kavuşmaya yardımcı olur. Bireyin kendini daha enerjik, mutlu ve huzurlu hissetmesi yoganın temel amaçlarındandır.

Bedensel gelişimi destekler: Stres seviyesini azaltan yoga, bedensel gelişimi destekleyerek kronik ağrıları hafifletir ve vücuttaki oksijen seviyesini artırır. Bedenin kendi ağırlığı kullanılarak yapılan hareketlerde dolaşım sistemi düzene girer ve bağışıklık sistemi güçlenir. “Yoga sıkılaştırır mı?” sorusu pek çok kişi tarafından merak edilir. Vücuda esneklik ve elastikiyet kazandıran öğretinin vücudu sıkılaştırıcı etkisi vardır. Birçok farklı duruştan oluşan yoga, düzenli bir biçimde yapıldığında vücutta sıkılaşma görülür.

pilates mi yoga mı daha faydalı

Pilatesin Faydaları

Duruşu düzeltir, kasları geliştirir: Joseph Pilates’in “kontroloji” olarak adlandırdığı pilateste varlığın fiziksel beden boyutu üzerinde yoğunlaşılır. Kişinin doğru bir postüre ve duruşa sahip olması pilatesin ana hedeflerindendir. Doğru duruşla birlikte nefes almak kolaylaşır ve vücut ağırları azalır. Vücuttaki tüm kasları çalıştıran sistem, zayıf kasları güçlendirmede son derece etkilidir.

Kan dolaşımını artırır, vücudu sıkılaştırır: Doğru nefes alma teknikleri ve konsantrasyonun artması üzerine kurulu olan pilates, duruş bozukluklarını gidererek kan dolaşımının artmasını ve vücudun esneklik kazanmasını destekler. Daha sağlıklı ve enerjik bir bedene sahip olmayı sağlar. Tüm vücuda yönelik hareketlerin uygulandığı pilateste bacak, karın ve kalça kasları sıkılaşır ve kaslar şişmeden belirgin hale gelir.

Pilates mi Yoga mı?

Pilates ve yoga kıyaslandığında pilatesin daha çok karın ve sırt kaslarına odaklı hareketler sayesinde duruş bozukluklarını giderdiği ve bel ağrılarını azalttığı görülür. Önemli trafik kazaları veya çeşitli travmalar sonucu zayıflayan kasların pilatesle esneklik kazanması ve güçlenmesi mümkündür. Yoga ise vücut ve zihne aynı anda odaklanan duruşlarla kan dolaşımını artırır ve vücutta detoks etkisi sağlar. Karma bir yaşam felsefesi olan yoga, iç huzuru artırarak yaşam enerjisi sağlar ve hayattan zevk almaya yardım eder. Sağlıklı bir yaşam için hem yoga hem pilatesi eş zamanlı olarak yapabilir ya da her iki öğretiyi deneyerek kararınızı kendiniz verebilirsiniz.

Pilates ve yoga yaparken nefes alabilen kaliteli spor giysileri tercih etmek ve dayanıklı spor malzemeleri kullanmak önemlidir. Ünlü spor markalarının orijinal ürünlerine Barcin.com üzerinden ulaşabilir ve güvenli alışveriş imkânı ile beğendiğiniz ürünleri hemen satın alabilirsiniz.

yüzme setleri ve yüzme araçları

Yüzme Araçları ve Yüzme Setleri

Nike Mercurial Kramponların Dünden Bugüne Tarihi