in

Nike Mercurial Kramponların Dünden Bugüne Tarihi

Nike Mercurial kramponlar

Nike’ın en ünlü serilerinden olan Mercurial, hiç şüphesiz Fransa 98’de Brezilyalı efsane Ronaldo ile tanınıyor. Kramponu giyen ilk isim olan Ronaldo sayesinde markanın yeni ürünü bir anda tüm dünyanın dikkatini çekiyor ve efsaneler arasında yerini alıyor. İşte Nike Mercurial serisinin tarihten günümüze uzanan yolculuğu…

1998 Mercurial
İlk kez Brezilyalı Ronaldo tarafından giyiliyor ve efsane oyuncunun hızına odaklanan bir tasarım yapılıyor. İnce yapısı, hafifliği yarış motosikletlerinden esinlenilerek üretilen tabanının sağladığı zemin tutuşu ile o dönem futbol ayakkabıları arasında devrim yapıyor. 20 yılı bulan yolculuğunun henüz ilk yılında dünya tarihine adını kazımış bir krampon olarak dikkat çekiyor.

2000 Mercurial Vapor Match
İkinci Mercurial, ilk modelden daha da hafif olarak tasarlanıyor ve biraz daha hızlı hale geliyor. 230 gram olması, çok hafif kramponların futbol dünyasına kalıcı olacağını gösteriyor. 2002’de “Mercurial Match” modeli de ABD’li Mia Hamm ve Brandi Chastain tarafından giyiliyor. Üçüncü jenerasyon Mercurial olsa da ikinci ile benzer özellikler taşıyor, 90 dakika boyunca sprint atılabilmesini sağlıyor.

2004 Mercurial Vapor II
Ayağın zemine tam olarak oturmasını sağlama hedefiyle yola çıkıyor. Brezilyalı efsane Ronaldo’nun yanı sıra adaşı Cristiano Ronaldo’nun da kariyerinin ilk yıllarında giydiği ayakkabı olma özelliğini taşıyor. Bu model, “bir efsane bayrağı diğer efsaneye devrediyor” sloganıyla üretiliyor ve tüm dünyada olay yaratıyor.

2006 Mercurial Vapor III
Ayağı daha iyi saran ancak konfor konusunda da zarar vermeyen bir model olarak tasarlanıyor. Üst bölümüne eklenen mikrofiber kumaş sayesinde ayağı bütünüyle sarıyor ve futbol dünyasında tanınmasını sağlayan hafifliğinden de ödün vermiyor. Brezilya Milli Takımı ile çıktığı 2006 Dünya Kupası’nda Ronaldo tarafından giyilen krampon, o dönem efsane ismin Dünya Kupası’nda tüm zamanların en golcü oyuncusu olmasını sağlıyor.

nike-mercurial-vapor-3

2008 Mercurial SL Vapor IV
Yeni CEO Mark Parker ile beraber biraz kimlik değiştiren Mercurial, “sınırları olmayan krampon” olarak raflardaki yerini alıyor. Tamamen karbonfiberden üretiliyor ve o döneme kadarki en hafif Mercurial olarak dikkat çekiyor. Aynı yıl üretilen “Mercurial Vapor IV” modeli ise iç bölgesindeki materyaliyle daha iyi hızlanmayı sağlarken bağcıkların üstünü kaplayan malzemesiyle de daha pürüzsüz bir şekilde şut çekilmesini sağlıyor.

2009 Mercurial Vapor Superfly
Bir sporcunun isteyeceği her şeyi verme hedefiyle üretilen model, karbon dış yüzeyiyle beraber Flywire teknolojisinin de kullanıldığı ilk model oluyor. Bu özellikler sayesinda Vapor Superfly, sadece Mercurial serisinin değil, döneminde tüm dünyanın en hafif ve en hızlı kramponu olmayı başarıyor.

2010 Mercurial Vapor Superfly II
Bir çitadan esinlenilerek tasarlanan Superfly II, Cristiano Ronaldo tarafından kullanılıyor ve yine hız odaklı olarak piyasaya sürülüyor. “Nike SENSE” teknolojisi de zemin tutuşunda milimetrik farklar sağlayınca krampon bir önceki seriden de daha fazla hız kazandırıyor.

2011 Mercurial Vapor Superfly III
“Kontrolü kaybetmek hızı ve topu da kaybetmektir” sloganıyla futbol sahalarındaki yerini alan Superfly III top kontrolü odaklı geliştirmeleriyle dikkat çekiyor. Dış yüzeyde yapılan yenilikler sayesinde ani yön değişimlerinde top kontrolünün kaybolmaması hedefleniyor ve başarıya ulaşılıyor.

2012 Mercurial Vapor VIII
Superfly serisinin ardından sadece Vapor olarak adlandırılan seriye dönen Nike, ayakkabının açılarında ve fiziksel özelliklerinde bazı değişikliklere gidiyor ve eski Vapor serisine oranla ayağa daha iyi oturan bir model ortaya çıkıyor.

2013 Mercurial Vapor IX
En etkiletici tanıtımlardan birine sahip olan Vapor IX, “Sahada 11 rakip varken diğer etkenlerle de savaşmalısınız” sloganıyla bir hayli iddialı şekilde piyasaya sunuluyor. Tüm hava şartlarına uyumlu ACC teknolojisini hız kontrolü ile bir araya getiren Nike, tüm hava ve zemin şartlarında maksimum top kontrolü vadediyor.

2014 Mercurial Superfly IV
Superfly serisine dönüşte “Vapor” ismini kullanmayan Nike, yine bir ilki başardığı ayakkabı üretiyor ve ilk kez Flyknit teknolojisini kullanıyor. Ayrıca Nike, Dynamic Fit esnek bilek kısmını da bu modelle Mercurial serisine dahil ediyor. 1998’de futbol dünyasını sarsan ve devrim yapan Nike, Flyknit ve Dynamic Fit ile diğer markalar için de öncülük yapıyor ve yeni bir devrimin kapılarını ardına kadar açıyor.

nike-mercurial-superfly-iv-2014-1

2016 Mercurial Superfly V
Nike tarafından ”Çıtayı yükseltiyoruz” diyerek tasarlanan Superfly V, yine oyuncuların maksimum hızlarına ulaşmasını hedefliyor. Daha da hafif hale gelen yeni modelde karbonfiber malzeme yerini yeni teknolojilere bırakırken üst bölüme hız kanalları aynı zamanda top kontrolünü de bir adım ileri taşıyor.

2018 Mercurial Vapor 360

2018 Mercurial Vapor 360
Oyundaki en hızlı isimlerin tercihi haline gelen Nike Mercurial kramponlar, ayağı baştan sonra kaplayan yapısı, zemin tutuşu ve atılan şutlarda sağladığı maksimum temas ile futbol dünyasında birçok yıldızın tercihi olmayı başarıyor. Flyknit teknolojisi de hareketliliğe katkı sağlayarak Mercurial’ın neden vazgeçilmez olduğunu kanıtlıyor.

Dünyanın en büyük yıldızlarının giydiği Nike Mercurial krampon modelleri arasında en beğendiklerinizi Barcin.com online mağazasından kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde sipariş edebilirsiniz.

pilates mi yoga mı

Pilates mi, Yoga mı Daha Faydalı?

zumba dansı

Zumba Dansı ve Zumba Dansı Faydaları