in

Mekik Nasıl Çekilir? Mekik Çekme Faydaları

Hem kilo vermek, hem de daha fit bir vücuda ve karın bölgesine sahip olmak isteyenlerin favori sporlarından birisi de şüphesiz ki mekik çekme! Mekik çekmek, etkin ve doğru yapıldığında, karın bölgesinde istenen sıkılaşmanın elde edilmesine yardımcı olurken, beraberinde daha fit bir vücut için faydalar da sağlıyor. Etkin ve doğru mekik çekerek, karın bölgesindeki fazla yağlardan kurtulmak ve doğru beslenme beraberinde ideal hedefleri yakalamak mümkün hale geliyor. Elbette istenen karın kaslarını elde etmek için sadece mekik çekme yeterli olmuyor. Mekik hareketlerinin yanı sıra, düzenli ve temiz beslenme, genel olarak daha sağlıklı bir yaşam tarzı ve spor faaliyetler açısından aktif geçirilen günler sürece katkıda bulunuyor.

Sıkı karın kaslarına sahip olmak için yapılan en etkili hareketlerin başında yer alan mekik hareketi doğru yapılmadığında hem hareketin verimliliğini etkiler hem de bel ve boyun bölgesinde ağrılara, hatta sakatlıklara yol açar. Karın bölgesinde yer alan kasların doğru ve etkin bir şekilde çalıştırılabilmesi için vücut pozisyonu ve mekiğin açısı oldukça önemlidir.

siki_vucuda_sahip_olmak_icin_yedi_hareket_capraz_mekik

Mekik Nasıl Çekilir?

Mekik çekmenin temel kuralı vücudun doğru pozisyonda olmasıdır. Yere uzanılarak yapılan bir hareket olan mekik çekme hareketinde doğru pozisyon başın yerde olduğu ve karın bölgesinin içeri çekilerek bel bölgesinin yere yapıştığı pozisyondur. Bel bölgesinde boşluk olması, vücut ağırlığının bele yüklenmesine sebep olarak sakatlık oluşturabilir. İşaret ve orta parmak başın şakak bölgelerine değecek şekilde konumlandırılarak dirsekler yana doğru açılır ya da eller göğüs kafesinin önüne kenetlenir.

Çene kısmı öne çıkmayacak şekilde vücut ile paralel olarak gövde yukarı doğru kaldırılır. Mekik çekerken ellerin başın arkasına kenetlenmesi vücudun yukarı doğru kalktığında boyun bölgesinin daha çok çalışmasına neden olur ve mekik hareketinin asıl hedefi olan karın kasları daha az çalışır. Bu durum hareketin verimliliğini azaltmasının yanı sıra boyun ağrılarına ve özellikle boyun fıtığı ya da boyun düzleşmesi gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına ya da daha da kötüleşmesine neden olur.

Mekik çekme hareketine başlamadan önce vücudun ısınması için 5 dakika kadar ısınma hareketi yapılması önemlidir.

Hareketin yapılacağı zeminin çok sert olmaması ve düz olması gerekir. Hareketin daha kolay yapılmasını sağlayan yumuşak zeminler bel bölgesinde kalıcı hasarlara neden olabilir. Mekik hareketinde dizler 90 derecelik açı ile kırılır ve ayak tabanları yere tam olarak basılır. Ayakların düz bir şekilde uzatılması karın kaslarından ziyade bacak ve kalça kaslarını çalıştırır.

Harekette önemli olan omuzların yerden kaldırılması ve karın kaslarının sıkılaştırılmasıdır. Bu nedenle başın dizlere kadar kalkmasına gerek yoktur. Nefes kontrolünde önemli olduğu mekik hareketinde yukarı doğru kalkarken nefes verilir aşağı doru inerken nefes alınır. Mekik hareketinde önemli olan bir diğer husus ise hareketin hissedilerek yapılmasıdır. Hızlı mekik çekmek kasların hissedilmesini engeller ve bu nedenle mekik hareketinin yavaş yapılarak karın kaslarının daha iyi sıkılması sağlanır.

mekik nasıl çekilir

Mekik Çekmenin Faydaları

Mekik çekmek tek başına sıkı ve fit bir karın kası oluşumu sağlamaz. Yeterli ve dengeli beslenme ve kardiyo programları içeren kişisel egzersiz programları ile desteklenmelidir.

Mekik çekme ile ilgili bilinen yanlışlardan birisi de kalori yakılmasını hızlandırdığıdır. Kilo vermek için mekik çekme hareketinin herhangi bir faydası yoktur.

mekik nasıl çekilir

Göbek ve bel bölgesindeki yağları yakabilmek için bütün vücudu çalıştıran egzersizlerle birlikte mekik çekme hareketi yapılmalıdır. Mekik hareketi ile ilgili bilinen bir diğer yanlış ise hareketin çok kısa bir süre içinde etkisini gösterdiği ve göbek yağlarının hemen birkaç gün içinde kas haline dönüştüğüdür, ancak genel olarak mekik çekmek:

  • Doğru ve düzenli bir şeklide diğer egzersiz programları ile birleştirildiğinde bel ve karın kaslarının güçlenmesini sağlar.
  • Pelvis bölgesinde yer alan en önemli 3 kas grubunu, arka karın kaslarını ve göğüs kemiğinden pelvis kasına kadar uzanan her iki taraftaki kas grubunu çalıştırır ve güçlenmesini sağlar.  Bel ve karın bölgesindeki kasların gelişmesi bu bölgenin daha iyi korunmasını destekler.
  • Bel ve karın bölgesindeki yağların yakılmasına yardımcı olarak daha fit ve daha dinamik bir görünüm kazandırır. Kişinin kendine olan güvenini artırır ve daha sağlıklı olmasını sağlar.
  • Vücudun genel kas oranını artırmaya yardımcı olur. Vücudun kas oranındaki artış metabolizma hızının artmasını sağlar.

Mekik çekme esnasında kullanabileceğiniz %100 orijinal spor giyim modelleri ve malzemelerinden dilediğinizi sepetinize ekleyebilir ve Barcin.com üzerinden güvenli alışveriş imkânı ile satın alabilirsiniz.

yürüyüşün faydaları

Yürüyüşün Faydaları ve Örnek Yürüyüş Programı

4 Soru 4 Cevapla Çiğ Beslenme Yöntemi

4 Soru 4 Cevapla Çiğ Beslenme Yöntemi