in

Avrasya Maratonu’ndan Renkli Görüntüler

Vodafone’un sponsorluğunda ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 39. kez düzenlenecek olan Avrasya Maratonu için heyecan sürüyor. 12 Kasım Pazar günü “Çocuklarımızın geleceği için koşuyoruz.” temasıyla düzenlenecek Avrasya Maratonu için ne kadar hazırız?

Avrasya Maratonu denince akla bir sürü manzara geliyor. Esasında tüm şehre şenlik havası kazandırdığını söyleyebileceğimiz maraton bu yıl yaklaşık 25 bin çipli koşucuyu ve yüzbinlerce İstanbulluyu 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde buluşturacak.

15 kilometre koşusu, 10 kilometre koşusu, halk koşusu ve 42.195 km’lik maraton koşusu olmak üzere 4 ana kategoride düzenlenecek olan Avrasya Maratonu Avrupa’nın en iyi 11, Dünya’nın ise en iyi 22 maratonundan biri olarak kabul edilir. İlk olarak Tercüman Gazetesi tarafından 1973 yılında gündeme getirilen Asya’dan Avrupa’ya maraton fikri, 1979 yılında bir grup Alman turistin girişimiyle hayata geçirilmişti. Aynı yıl yarışın galibi Hasan Saylan olmuştu. Türkiye’de uluslararası nitelikteki en önemli maraton yarışı olan Avrasya Maratonu’na kayıt yaptırmak için 18 yaşından büyük olmanızın yeterli olacağını hatırlatalım ve devam edelim.

Hem profesyonel hem amatör sporcuların katıldığı ve birbirinden renkli görüntülerle hatırladığımız geçmiş yıllardaki maratonlarda profesyonel atlet katılımı en çok 2003 yılında olmuştu. 150.000 rekor sayısıyla en çok katılımın sağlandığı halk koşusu ise 1998’de gerçekleşmişti. Bu sene kimler kazanacak, nasıl görüntülere şahit olacağız ve katılım sayısı ne olacak şu an için belirsiz ama geçmiş yıllardan aklımızda kalan görüntüleri sizinle paylaşmak istedik.

Kimi gerçekten canını dişine takarak ve gerçekten sağlığını kaybetme riskini göze alarak parkuru tamamlamaya çalışsa da insanımızın birçoğu mizah gücü tartışmalı bazı görüntülere malzeme olabiliyor. İşte onlardan bazıları;

Bir adım atınca kıta değiştirdiğini zannetmek!

avrasya-maratonu-2

Çay olmadan asla!
 avrasya-maratonu-renkli-goruntuler

Kemençenin yayını gülle donatmak için köprüde buluşmaları bekleyenler de aramızda!

avrasya-maratonu-sportmen
Doğum günü pastası mı, neden olmasın?

avrasya-maratonu-ilginc-goruntuler

Batak mı, pişti mi?

avrasya-maratonu-halk-kosusu
Aslında kocaman bir sirkmiş, düşünsene!

avrasya-maratonu-1

Maraton tarihinin rekorlarından da bahsetmesek olmaz. Şu ana kadar yapılmış tüm yarışlarda öne çıkan isimlerden biri, 2010’da kendi rekorunu da kıran ve 2 saat 10 dakika 42 saniyede parkuru tamamlayan Kenyalı atlet Vincent Kiplagat’ken; kadınlarda ise rekoru elinde tutan isim 2 saat 26 dakika 29 saniye parkur tamamlama süresi ile Romanyalı atlet Buia Aurica olmuştur. Bir an için sorgulayanları En Hızlı Koşucular Neden Afrikalı?yazımıza bekleriz.

Avrasya Maratonu heyecanı öncesi Hızlı ve Esnek bir koşucu olmanın ipuçları için ise yazımızı okumayı unutmayın!

Sahne Adı Adonis Olan Oblik Kası Nasıl Geliştirilir?

Soğuk Havalarda Ayağınızı Sıcacık Tutacak Outdoor Ayakkabı Önerileri!