in

Avrupa’nın En Unutulmaz Formaları

Portekiz 2013
Marka: Nike

portekizforma

Portekiz, kırmızı ve beyaz formasıyla tanınırken Nike’ın bu tasarımı devrim niteliğindeydi. Cristiano Ronaldo, Luis Figo ve Eusebio gibi efsaneleri çıkaran İber Yarımadası bu dizaynla futboldaki gücünü anlatır gibiydi.

Portekiz Milli Takımı Lisanslı Ürünleri için

İspanya 2009
Marka: adidas

ispanya forma

O dönem dünyanın en iyi takımı olan İspanya, forma konusunda da rakiplerine göz dağı vermişti. Altın rengi vurgulu forma da ülkenin bayrağı, kraliyet ailesi de unutulmadı. Siyah ve kırmızıyı ayıran siyah detaylar dünyanın en iyi milli takımlarından birine yakışmıştı.

İspanya Milli Takımı Lisanslı Ürünleri için

İtalya 2002
Marka: Kappa

italya forma

Kappa, İtalyan formasındaki maviyi ilk kez bu formada daha açık yapmıştı. Üst kısım fit formalarda çığır açarken yakışıklı İtalyanların üzerinde daha bir karizmatik durmuştu. Formanın streçliği sayesinde rakipler İtalyanları çekemiyordu ancak bir hakem skandalıyla Dünya Kupası çeyrek finalinde Güney Kore’ye elendiler.

İngiltere Milli Takımı Lisanslı Ürünleri için

Hırvatistan 1998
Marka: Lotto

hırvatistan-forma

1991’de bağımsızlığını kazanan Hırvatlar bayraklarını direkt formaya aktarınca ortaya tam bir görsel şölen ortaya çıktı. 1998 Dünya Kupası’nda da 3’üncü olan Hırvatların bu forması en çok satılanlar listesinde ilk sırada yer alıyor.

İngiltere 2009-2010
Marka: Umbro

Sade, kendini anlatıyor. Mükemmel bir İngiltere forması. Daha ne söylenebilir?

İngiltere Milli Takımı Lisanslı Ürünleri için

Hollanda 1974
Marka: adidas

hollandaforma2
Hollandılar hala 1974 Dünya Kupası finalini nasıl kaybettiklerine düşünürken uzmanlar da bu kadar mükemmel bir tasarım nasıl yapıldı diye düşünüyor? KNVB Aslanı, adidas üç çizgisiyle kesinlikle çok daha güçlü oluyor

Fransa 1984-86
Marka: adidas

fransaforma

Bu formada ilk kez Fransız bayrağındaki kırmızı kullanıldı ve üç çizgi yerine dört çizgi öne çıktı. Bu tasarım aynı zamanda daha sonra yapılan birçok formanın da esinlenme kaynağıydı.

Fransa Milli Takımı Lisanslı Ürünleri için

Danimarka 1986
Marka: Hummel

danimarkaforma

Top 10 listelerinin tartışılmaz üyelerinden biri daha. Geleneksel Hummel çizgisini taşıyan bu forma yarı yarı çizgileri ve küçük noktalarıyla bir hayli ilgi görmüştü.

Hollanda 1998
Marka: adidas

hollandaforma

Euro 1988’i kazanan Hollanda kadrosu Gullit-Rijkaard-Van Basten üçlüsünün yanı sıra bu forma sayesinde de efsaneler arasına adını yazdırdı. Formanın üzerindeki geometrik dizayn formaya inanılmaz bir hava veriyordu. Marco van Basten’e bu efsane golü attıran belki de formanın büyüsüydü.

Almanya 1988
Marka: adidas

almanyaforma

Birinci sıraya bugüne kadar yapılan birçok anketin (taraftar ve eksper) ortak kararını koyuyoruz. İlk olarak 1988 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda giyilen bu forma 1990 Dünya Kupası’nı kazanan takımın da üstündeydi. Alman bayrağındaki üç renk ilk kez bu kadar belirgin bir şekilde bu formada kullanıldı.

Almanya Milli Takımı Lisanslı Ürünleri için

Peki sizin favoriniz hangisi? Sizin için efsane olan formayı yorumlara ekleyin, aramızdaki futbol aşıkları ortaya çıksın;)

Quaresma CR7 Lansmanında Ronaldo’yu Nasıl Şakaladı?

Yaz Kış Demeden Koşanlar Kulübü: Rebel Runners