in

Yaz Kış Demeden Koşanlar Kulübü: Rebel Runners

8 Kasım’da Nike antrenörlerinin de katılımıyla, İstanbul’daki kuvvetli lodosa rağmen koşmaya gelen yaklaşık 150 kişi Yıldız’daki Serencebey Parkı’nda buluştu. İlk kez koşanlar da vardı, 5 yıldır koşanlar da…

Rebel Runners koşucuları genelde Avrupa yakasının sahil şeridinde Beşiktaş, Karaköy, Sirkeci, Bebek, Ortaköy’de buluşuyor. Haftasonları da koşmak için özellikle Belgrad Ormanı gibi geniş ormanlık alanları değerlendiriyorlar. Yönetiminde 6 kişinin bulunduğu ekibe her hafta düzenlenen koşularda ortalama 50-60 kişi ekleniyor. Ekibin en genci 15, en yaşlısı 60 yaşında.

nikerunzeynep

Zeynep Gerçekoğlu da Rebel Runners’a ilk kez katılanlardan. Koşudan önce oldukça heyecanlı olan Gerçekoğlu, ilk 4K koşusunda bir hayli mutlu ayrılmışa benziyor.

Etkinlik alanı beklediğimden kalabalıktı. Koşuya başlamadan önce pacerlarla ısınma hareketleri yaptık, ardından koşacağımız kilometreye göre gruplara ayrıldık. Pacerların bizlerle iletişimi çok iyiydi, çok başarılı yönlendirdiler. Ben 4 km’yi yaklaşık bir saatte bitirdim. Koşu sona erdikten sonra biraz streching yaptık ve etkinliği sona erdirdik. Benim gibi uzun süredir spor yapmayan birisi için her ne kadar parkur biraz yorucu olsa da bu deneyimi yaşamaya kesinlikle değdi. Koşarken inanılmaz keyif aldım. Koşu ekibi çok motive ediciydi. Antrenmansız olmanın getirdiği tüm zorluğa rağmen koşuyu bitirmiş olmanın yarattığı duygu çok güzeldi. Koşmak hem ruhumu çok dinlendirdi hem de sağlığım için iyi bir şeyler yapmış olmak beni mutlu etti. Bu tecrübeden çok zevk aldığım için bundan sonraki koşulara da düzenli olarak katılmaya karar verdim. Performansımın da giderek artacağını düşünüyorum.”

nikerebelrunners SRK_0549

Rebel Runners’ın kurucularından Barış Okuducu, Rebel Runners’ı sokakta koşan birkaç kişiyle birlikte kurmuş. Aralarında Okuducu’nun da bulunduğu ekip “Neden birlikte koşmuyoruz” diyerek yola çıkmış. Kurulduğu günden bu yana yazın sıcak kışın soğuk demeden kesintisiz bir şekilde her hafta koşularına devam ediyorlar.

Koşmak için tek ihtiyacınız motivasyon

Her salı akşamı saat 20:00’da buluşan koşucular, stiline göre 6-10 km ya da 10-21 km arasında koşuyor. Koşmaya başlamak için hiçbir şeye ihtiyaç olmadığını vurgulayan Barış Okuducu, her yaşta koşulabileceğini belirtiyor. Okuducu, bir araya gelme amaçlarının motivasyon oluşturarak düzenli antrenman bilinci kazandırmak olduğunu söylüyor. Artık kapalı spor salonlarında kendini  kısıtlamadığını belirten inşaat mühendisi Okuducu, günlük hayatında şantiyedeki hareketlilikte koşunun olumlu etkisinin yadsınamaz olduğunu söylüyor.

nikerunclub-baris-okuducu

Nike Running Club (NRC) koşularına katılan ve bazı projelerde birlikte çalışan Rebel Runners’a Nike 1,5 yıldır destek veriyor. Okuducu, giyilebilir teknolojilerin amatör veya yarı-profesyonel koşucuların daha disiplinli koşmasına destek olduğunu düşünüyor. Rebel Runners’ın kurucusu Barış Okuducu’dan soğuk havalarda koşanlara tavsiyeler:

  • Gündüz çalışmıyorsanız eğer mümkünse koşmak için öğlen saatlerini tercih edin.
  • Sabah ya da akşam koşmayı tercih ediyorsanız, çok kalın ya da ince giysiler yerine, 2-3 kat üst üste ince giysileri tercih edin. Örneğin bir tişörtün üzerine bir termal giysi ve koşu ceketi giyerseniz daha rahat koşarsınız.
  • Koşudan sonra giysilerinizi hızlı değiştirin. 500 metreden sonra koşarken ısınmaya başladığınız için ciddi bir üşüme hissetmezsiniz.
  • Akıllı saatler kalp ritminizi ve koşu rotanızı gösterdiğinden hızınızı ayarlamanıza yardımcı olacaktır.

Avrupa’nın En Unutulmaz Formaları

İstanbul Maratonu’na Katılacaklara Öneriler