in

Ayakkabı Bakımıyla Spor Ayakkabılarınızı Nasıl Korursunuz?

Spor ayakkabılar, aktif yaşam tarzının vazgeçilmez bir parçasıdır. Dolayısıyla sağlam şekilde korunmaları hem performanslarını artırmak hem de uzun ömürlü olmalarını sağlamak için oldukça önemlidir. Sporcuların ve spor meraklılarının en iyi ekipmanlarından biri olan bu ayakkabılar, doğru bakım ve koruma ile her mevsim ve her zorlu koşulda en iyi performanslarını sergilemek için hazırdır. Bu nedenle spor ayakkabılarınızı profesyonel şekilde korumanız gerekir. Çünkü ayakkabılarınıza gösterdiğiniz özen hem ayak sağlığınızı hem de spor deneyiminizi olumlu yönde etkiler. Peki spor ayakkabılar nasıl muhafaza edilir, nasıl bakım yapmak gerekir? Gelin spor ayakkabılarınız ilk günkü gibi tutmanıza yardımcı olan ipuçlarına birlikte göz atalım.

Spor Ayakkabıları için Hangi Temizlik Ürünleri Kullanılmalı?

Spor ayakkabılarınızın temizliği ve bakımı için kullanacağınız ürünler, ayakkabıların dayanıklılığını artırmak, görünümlerini korumak için son derece önemlidir. Ancak ayakkabı bakımı malzemeye göre değişebileceğinden son derece dikkatli olmanız tavsiye edilir. Spor ayakkabılarınızın malzemesine ve kir seviyesine bağlı olarak doğru temizlik ürününü seçmek önemlidir. Ayrıca, temizlik ürünlerini kullanmadan önce ürünün etiketini ve kullanım talimatlarını dikkatlice okumanız gerekebilir. Bu sayede spor ayakkabılarınızı uzun ömürlü ve şık tutabilirsiniz. İşte spor ayakkabılarda kullanılabilen temizlik ürünlerinden bazıları:

 • Spor ayakkabılarınızın yüzeyini temizlemek için özel olarak formüle edilmiş temizleme jelleri, lekeleri/kirleri etkili şekilde çıkarırken ayakkabı malzemelerine zarar vermez.
 • Süet veya nubuk malzemeden yapılmış spor ayakkabılarınız varsa özel temizleyicilerin kullanılması gerekir. Bu ürünler, hassas malzemeleri koruyarak temizler.
 • İnce detayları temizlemek, zorlu lekeleri çıkarmak için yumuşak ayakkabı fırçası kullanabilirsiniz. Ayakkabı yüzeyine zarar vermemesi adına fırçanın sert olmamasına dikkat edin.
 • Hafif kir ve lekeleri temizlemek amacıyla ılık su, yumuşak bez veya süngerle sabun kullanabilirsiniz. Ancak bu yöntemi kullanırken fazla su kullanmamaya özen gösterin, çünkü fazla nem ayakkabının iç yapısına zarar verebilir.
 • İnatçı lekeleri temizlemek için özel leke çıkarıcı ürünler de kullanabilirsiniz. Bu ürünler, ayakkabı yüzeyine zarar vermeden lekeleri çıkarmaya yardımcı olabilir.
 • Ayakkabı içinde oluşan kötü koku problemini çözmek amacıyla deodorant veya anti-koku spreyleri kullanabilirsiniz. Spreyler ayakkabıların ferah, temiz kalmasına yardımcı olur.

Ayakkabılar Kaç Derecede Yıkanmalı?

Ayakkabıları yıkarken malzeme türüne bağlı olarak uygun sıcaklıkta su kullanmak önemlidir. Genellikle, maksimum 30 derece, soğuk veya ılık su tercih edilir, çünkü sıcak su bazı ayakkabıların yapısını bozabilir veya yapıştırıcıları eritebilir. Ayakkabı etiketlerini inceleyerek veya üretici talimatlarına göz atarak ayakkabılarınızın hangi sıcaklıkta yıkanabileceğini belirlemeniz önemlidir. Özellikle spor ayakkabılarınızı makinede yıkamadan önce bu talimatları dikkatlice okuyun ve gerektiğinde elde yıkama yapın. Böylece, ayakkabıların ömrünü uzatıp, görünümlerini koruyabilirsiniz.

Ayakkabıların Formunu Korumak için Neler Yapmalıyız?

Ayakkabıların formunu korumak ve malzemenin dayanıklılığını artırmak, uzun ömürlü kullanım sağlamak için önemlidir. Bu nedenle bakım ve kullanımın yanı sıra spor ayakkabınızı nasıl muhafaza ettiğiniz de oldukça önemlidir. Ayakkabılarınıza düzenli bakım yapmak, doğru şekilde saklamak, uzun süre korumanıza yardımcı olur. Bu adımları takip ederek, spor ayakkabısı koruma yöntemlerini keşfedebilir, ayakkabılarınızdan daha uzun süre faydalanabilirsiniz:

 • Ayakkabılarınızı saklarken uygun boyutta ahşap kalıplar kullanmak, orijinal şekli korumada oldukça etkilidir. Ayakkabı kalıpları, iç kısımda oluşabilecek deformasyonu önler ve aynı zamanda nemin emilmesine yardımcı olur.
 • Spor ayakkabılarınızı düzgün şekilde saklamak için özel dolaplar veya raflar kullanın. Ayakkabıları üst üste yerleştirmek ya da üzerlerine diğer eşyaları koymak yerine her çift için ayrı bir yer ayırın.
 • Ayakkabıları giyerken ve çıkarırken dikkatli olun. Ayağınızı iterek veya zorlayarak giymek veya çıkarmak, ayakkabının formunu bozabilir. Düğmelerini veya bağcıklarını doğru şekilde çözmek de önemlidir.
 • Düzenli olarak temizleyin ve bakım yapın. Kir ve lekelerin uzun süre ayakkabının yüzeyinde kalması, malzemelerin zarar görmesine neden olabilir. Malzemeye uygun temizleyici ve bakım ürünlerini kullanarak ayakkabıları koruyun.
 • Eğer birden fazla çift ayakkabınız varsa bunları düzenli olarak değiştirin. Her gün aynı ayakkabıyı giymek yerine farklı çiftler arasında geçiş yapmak, ayakkabıların dinlenmesine ve formunun korunmasına yardımcı olur.
 • Tüm sneakerlarınızı nemden koruyun. Islak ayakkabılar, malzemenin zarar görmesine yol açabilir. Yağmurlu günün ardından ayakkabıları iyice kurulayın, nem emici torbalar veya ürünler kullanarak içlerini kurutun.
 • Uzun süre giymeyecekseniz kutularına ya da özel torbalara koyarak tozdan, güneş ışığından koruyun. Ayakkabıları karanlık, serin yerde muhafaza etmek de önemlidir.

Siz de bu ayakkabı saklama ipuçlarınız uygulayarak spor ayakkabılarınızı deforme olmadan saklayabilir, daha uzun süre giyebilirsiniz. Daha az bakım gerektiren dayanıklı ve orijinal spor ayakkabılar almak isterseniz Barcin.com ürünlerine göz atabilir, dünyaca ünlü markaların spor ekipmanlarına sahip olabilirsiniz.

Su Geçirmez Ayakkabı Seçerken Bilmeniz Gerekenler

Fitness Salonu için Doğru Ayakkabı Seçimi