in

Su Geçirmez Ayakkabı Seçerken Bilmeniz Gerekenler

Yağışlı havalarda ve su birikintileri olan arazilerde kullanılması için tasarlanan su geçirmez ayakkabılar, ayakların ıslanma ihtimalini ortadan kaldırır. Su yalıtımlı olmaları sayesinde konforlu, kuru ve hijyenik bir kullanım süreci sağlayan su geçirmez ayakkabılar, kullanım amacına ve mevsim koşullarına özel tasarımlarla üretilir. Dolayısıyla saya ve taban malzemeleri farklılık gösterebilir. Özellikle spor aktiviteleri ve outdoor etkinlikler için tasarlanan su geçirmez ayakkabılar, hafif olmaları ile öne çıkar. Öte yandan su geçirmez ayakkabıların farklı su yalıtım dereceleri bulunduğu için her su geçirmez ayakkabı suya karşı aynı derecede koruma sağlamayabilir. İşte su geçirmez ayakkabı seçiminde bilmeniz gerekenler!

Su Geçirmez Koşu Ayakkabıları Nasıl Seçilir?

Su yalıtımlı özel saya malzemesi ve su geçişine izin vermeyecek şekilde tasarlanmış tabandan meydana gelen su geçirmez koşu ayakkabıları, genellikle waterproof veya gore-tex gibi etiketlerle satışa sunulur. Dolayısıyla satın alacağınız koşu ayakkabısının su itici membran kullanılarak üretildiğinden emin olmanız gerekir. Su geçirmez özellikteki koşu ayakkabılarının malzemesinden taban yastıklamasına kadar tüm özellikleri ile koşu ayakkabısı standartlarını karşılaması oldukça önemlidir. Örneğin, dengenizi korumanız, bilek ve bacak kaslarınızı yormamanız için koşu ayakkabınız hafif olmalıdır. Su geçirmez ve hafif ayakkabılar hem ağır tempolu hem de hızlı koşu antrenmanlarında performansını desteklemeye yardımcı olur. Su geçirmez koşu ayakkabısı seçiminde dikkat etmeniz gereken diğer noktalar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Su geçirmezlik seviyesi, tüm su yalıtımı koşu ayakkabılarında aynı değildir. Bazı modeller sadece hafif yağışlı havalarda kullanıma uygun iken bazıları ise yoğun yağış ve su birikintilerinde daha su geçirmeyecek yapıdadır. Dolayısıyla arazi ve hava koşullarına uygun koşu ayakkabılarını tercih etmekte fayda vardır.
 • Zemin tutuşu yüksek ve kaymaz bir taban, koşu ayakkabılarının vazgeçilmez özellikleri arasındadır. Koşu sırasında zorlanmamanız, kaymamanız ve eğimli arazilerde de rahat hareket edebilmeniz için taban deseni oldukça önemlidir.
 • Doğru yastıklama, uzun süreli koşularda ayak tabanınızın desteklenmesini sağlayarak daha az yorulmanıza yardımcı olur. Bu noktada ortopedik koşu ayakkabıları da tercih edebilirsiniz.
 • Mevsime uygun saya malzemesi, tıpkı mevsime uygun koşu kıyafetleri gibi üşümeye veya terlemeye engel olur. Ayrıca dar veya geniş ayakkabılar koşmanızı zorlaştıracağından koşu ayakkabısının mutlaka ayak numaranıza uygun olması gerekir.
 • Koşu ayakkabıları uzun ve yoğun antrenmanlar sırasında kullanıldığından hava sirkülasyonuna izin verecek nitelikte olmalıdır. Hava sirkülasyonuna izin vermeyen ayakkabılar ise ayaklarınızın terlemesine neden olur.

Su Geçirmez Ayakkabıların Nefes Alabilirliği Var Mıdır?

Su yalıtımı bulunan ayakkabılar su moleküllerinin geçişini engelleyecek kadar sıkı dokunmuş sayalardan elde edilir. Su itici membran olarak da adlandırılan saya çeşitleri arasında en sık tercih edilen gore-tex adlı özel bir teknolojiyle üretilenlerdir. Su geçirmez spor ayakkabı markaları tarafından geliştirilen bu malzeme su itici olsa da hava akışını engellemediğinden su geçirmez ayakkabılar nefes alabilir. Hava sirkülasyonuna izin veren su itici membran sayesinde ayakta oluşan nem hızla dışarı atılır. Bazı modellerde ise su itici membrana ek olarak sayanın üst kısmında hava kanalları bulunur. Hava sirkülasyonunu hızlandıran kanallar, daha hızlı kuruma sağlar. Bu özel tasarım sayesinde ayaklar kuru kaldığı için kötü koku oluşumu da engellenmiş olur. Öte yandan hava sirkülasyonunun çalışması için kullanılan çorapların da koşu aksesuarları kapsamında üretilmiş nefes alabilen çoraplar olmasında fayda vardır.

Ayakkabıları Temizlerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Su geçirmez koşu ayakkabıları, pratik temizlik süreçleri ile büyük bir kolaylık sağlar. Siz de koşu ayakkabılarınızı kullanım ömrüne zarar vermeden temizlemek istiyorsan şu noktalara dikkat edebilirsiniz:

 • Kullanım sonrası ayakkabı tabanının toz veya çamurdan arındırılması için çok sert olmayan bir fırça kullanabilirsiniz. Taban deseni nedeniyle sıkışan çamurları çıkarmak için dairesel hareketlerle fırçalamanız önerilir.
 • Ayakkabının saya kısmı sadece tozlu ise nemli bir bezle silip kurmaya bırakmanız yeterlidir. Ancak çamur var ise bu işlem, birkaç kez yapmanız önerilir.
 • Yoğun yağışta dahi su yalıtımı sağlayabilecek bir koşu ayakkabınız var ise iç kısmını ıslatmadan taban ve sayayı akan su altında temizleyebilirsiniz.
 • Ayakkabının iç kısmının temizliğinde ise ilk yapmanız gereken şey çıkarılabilir iç taban olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer iç taban çıkarılabilir ise dışarıda temizlemeniz süreci kolaylaştırır.
 • İç taban çıkarılamıyor ise kullanım sonrasında koşu ayakkabınızın içine dezenfektan sprey uygulamanız tavsiye edilir. Bu sayede bakteri ve kötü koku oluşumu önlenir.
 • Tüm bunların yanı sıra her ayakkabı farklı malzemelerden üretildiği için üretici tavsiyelerini dikkate alarak su geçirmez ayakkabı bakımı ve temizliği yapmanızda fayda vardır.

Su geçirmez koşu ayakkabıları, koşu antrenmanlarınızın konforlu, sağlıklı ve hijyenik koşullarda gerçekleşmesine yardımcı olacak niteliktedir. Üstelik ayakkabının iç kısmı su almadığından kullanım ömürleri de oldukça uzundur. Siz de su geçirmez koşu ayakkabısı edinmek istiyorsanız Barcin.com’da yer alan koleksiyonlara göz atabilir, ayrıcalıklı koşullarda dilediğiniz model için sipariş oluşturabilirsiniz.

Ayak Yapınıza Uygun Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Ayakkabı Bakımıyla Spor Ayakkabılarınızı Nasıl Korursunuz?