in

Ayak Yapınıza Uygun Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Dünyada herkes için tek bir en iyi koşu ayakkabısı modeli yoktur, çünkü herkesin amatör veya profesyonel koşucu olarak farklı pronasyon özellikleri ve gereksinimleri vardır. Bu nedenle yeni bir çift kadın veya erkek koşu ayakkabısı seçmeden önce ayak yapısını göz önünde bulundurmanız gerekir. Siz de doğru desteği sunan en iyi tasarımlar için ayak kemer tipleri ve ayakkabı seçimi hakkında çok daha fazlasını bu yazıda bulabilirsiniz.

Ayak Yapımızı Nasıl Belirleriz?

Ayak yapısına göre ayakkabı seçimi, ayak yapısını ya da hareketini belirlemek ile başlar. Ayak formu gereği, taban boyunca uzanan doğal bir eğriden oluşur. Vücut ağırlığını destekleyen bu kavis, ayağınızın nasıl hareket edeceği üzerinde de etkilidir. Pronasyon olarak da ifade edilen bu hareket şekli, kavisin yüksekliğine bağlıdır. Genel olarak; normal, düz taban veya yüksek kemerli pronasyona sahip olabilirsiniz.

Düz tabana sahipseniz içe doğru ayak hareketi veya aşırı pronasyon durumu söz konusudur. Yüksek kemerli ayaklarınız varsa dışa doğru hareket veya başka bir ifade ile düşük pronasyondan bahsetmek gerekir. Normal pronasyon ise dengeli bir ayak hareketini ifade eder. Ayağınızın ne tür bir kemere sahip olduğu belirlemek için ortopedi ve travmatoloji uzmanlarına muayene olabilirsiniz. Evde kendi kendinize test yapmak istiyorsanız bir kase kağıdının üzerinde ıslak bir ayakla durabilirsiniz.

  • Normal kemere sahipseniz, kese kağıdındaki ayak izi ayağınızın iç kısmı boyunca topuktan başparmağa kadar belirgin bir kavisi ortaya çıkarır.
  • Düz tabanlık durumunda ayakların ortasında çok az yükselti olduğundan ayak izinde belirgin bir kavis ortaya çıkmayacaktır.
  • Yüksek kemerli ayaklarda ise yukarı doğru belirgin bir kavis oluştuğundan kese kağıdı üzerinde sadece küçük bir iz oluşur.

Ayağınızın kemer tipini belirledikten sonra, doğru kadın, çocuk veya erkek koşu ayakkabısı modelini seçmeye hazır olabilirsiniz. Düz tabanlık veya yüksek tabanlık durumlarında ortopedik koşu ayakkabıları koleksiyonlarına göz atabilirsiniz.

Düz Tabanlar için Hangi Koşu Ayakkabısı Önerilir?

Düz tabanlık veya aşırı pronasyon olarak ifade edilen durumda, çok fazla aşağı ve içe doğru yuvarlanan bir ayak hareketi söz konusudur. Koşarken aşırı pronasyon yapan kişilerin ayakkabılarının iç tabanlarında önemli derecede aşınma oluşur. Bu nedenle düz taban kişiler koşu ayakkabısı seçerken denge ve hareket kontrolü sağlayan ortopedik modeller tercih etmelidirler. Hareket kontrollü erkek veya kadın koşu ayakkabısı modelleri tercih etmek, koşarken ayakların aşırı pronasyon yapmasını önleyebilir. Bu tür koşu ayakkabılarındaki kemer, daha fazla denge ve destek sağlamak üzere idealdir. Nike, Asics, New Balance, Skechers, Puma veya Adidas koşu ayakkabısı koleksiyonlarında hareket kontrolü sağlayan modeller bulabilirsiniz.

Yüksek Kemerli Ayaklar için Önerilen Ayakkabı Modelleri Nelerdir?

Yüksek kemerli ayaklar, normal olarak alçalmadığından şoku absorbe etme rolünü tam olarak gerçekleştiremeyebilir. Bu durum da ayak bileği ve baldır boyunca aşırı miktarda stres yaratabilir. Yüksek kemerli ayaklar için en iyi strateji yastıklamalı koşu ayakkabılarını tercih etmektir. Yastıklamalı kadın, erkek veya çok koşu ayakkabısı modelleri, kemer bölgesinde bir miktar destek sağlar. Bu tasarımlar, ekstra yastıklama sağlamak için hafif ve yumuşak malzemelerden yapılmıştır. İyi bir destek sunan yastıklamalı koşu ayakkabıları, ayağa binen yükün azalmasına ve şoku absorbe etmeye yardımcı olarak büyük ölçüde denge sağlar. Yastıklamalı ayakkabıları da dünyaca ünlü markaların koleksiyonlarında bulabilirsiniz.

Siz de koşu giyim ve ayakkabı ihtiyaçlarınız doğrultusunda en kaliteli ve konforlu modelleri Barcin.com ayrıcalıkları ile satın alabilirsiniz.

Gym’de Etkili Antrenmanlar için Gerekli Ekipmanlar

Su Geçirmez Ayakkabı Seçerken Bilmeniz Gerekenler