in

Gym’de Etkili Antrenmanlar için Gerekli Ekipmanlar

Gym’de aşama aşama gelişim gösterebilmek için çeşitli ekipmanlar kullanılmasında fayda vardır. Bu noktada dumbbell’dan egzersiz bisikletine, direnç bantlarından kardiyo makineleri pek çok ekipman kullanabilirsiniz. Doğru ekipman seçiminde ise kondisyonunuzu ve hedeflerinizi baz alarak seçim yapmanız önerilir. Çünkü her ekipman sizin için uygun olmayabilir. Örneğin, hedefinizin kas kütlenizi artırmak ise koşu bandı gibi kondisyon aletleri sizin için uygun değildir. Bununla birlikte sırt veya omuz kaslarınızda bir sorun var ise pull-up-bar adı verilen çekme makineleri sorununuzun ilerlemesine neden olabilir. Gym’de daha etkili antrenmanlar yapabilmek için hem ekipmanları hem de vücudunuzu yakından tanımanız oldukça önemlidir. Gelin, fitness ekipmanlarına ve işlevlerine birlikte göz atalım.

Evde Kullanılabilen En İyi Fitness Ekipmanları Neler?

Evinizin konforunda egzersizler yaparak kondisyonunuza katkı sağlamak istiyorsanız pek çok ekipmandan faydalanabilirsiniz. Evde kullanabileceğiniz en iyi fitness aletleri ve öne çıkan özelliklerini ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Güç antrenmanlarına özel tasarlanmış olan dumbbell ve kettlebell aletleri farklı ağırlık seçeneklerine sahiptir. Mevcut kondisyonunuzu dikkate alarak sizin için en uygun olanı tercih edebilir, evimizde kolaylıkla ağırlık antrenmanları yapabilirsiniz.
  • Kürek çekme makinesi – kürek aleti ile üst kol, omuz, kalça, bacak kasları, sırt ve bel kaslarınızı pratik bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Üstelik çeşitli direnç seviyeleri sayesinde düzenli antrenmanlarla aşama kaydedebilirsiniz.
  • Mekik tahtası veya mekik sehpası olarak da bilinen ekipman, kolay bir şekilde mekik çekebilmeniz için özel bir forma sahiptir. Pek çok mekik aleti çok fonksiyonlu olduğundan farklı egzersizlerin yapımında da kullanılabilir.
  • En iyi fitness pratiklerinden biri olan düzenli atlama egzersizini yapabilmenizi saplaya atlama ipleri, yer kaplamayan ve kolay taşınabilen ekipmanlardır. Aralarında sayaçlı modellerin de bulundu atlama ipleri hem evde hem de açık havada egzersiz yapma olanağı tanır.
  • Yoga matı, bloğu, minderi gibi yoga pratikleri sırasında ihtiyaç duyulan tüm fitness aksesuarları ile evde egzersiz yapabilir, denge ve kas gelişiminize katkı sağlayabilirsiniz.
  • Genellikle kilo kontrolü için tercih edilen koşu bantları farklı eğim seviyeleri sayesinde evde tırmanma egzersizleri yapmanızda da olanak tanır. Dolayısıyla fitness antrenmanlarınızda koşu bantlarından da faydalanabilirsiniz.
  • Bacaklardan kalçalara, sırttan kollara pek çok bölgeyi tek seferde çalıştırabilecek nitelikte olan eliptik bisikletler, en sık tercih edilen fitness ekipmanları arasındadır. Üstelik elektrik bağlantısı gerektirmediğinden yaşam alanınızda dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Kardiyo Egzersizleri için Hangi Ekipmanlar Önerilir?

Ev konforunda kardiyo egzersizleri yaparak form tutmak istiyorsanız koşu bandı, kondisyon merdiveni, kondisyon bisikleti, kürek çekme aleti, eliptik bisiklet/dikey kondisyon bisikleti, skierg, tırmanma merdiveni ve ARC trainer isimli aletlerden faydalanabilirsiniz. Tüm bu ekipmanların yanı sıra step tahtası, pilates topu, direnç bantları, atlama ipleri, barfiks çubukları gibi daha küçük ölçekli spor destek ürünleri de kullanabilirsiniz. Öte yandan kendi ağırlığınızı kullanacağınız pek çok antrenman sayesinde ekipmansız evde egzersiz yapabilir, kilo kontrolü sağlayabilirsiniz.

Kas Güçlendirme için Hangi Aletler Tercih Edilmeli?

Kas güçlendirme ve kas kütlesini artırma egzersizleri için alt ve üst bedenin çalışmasını sağlayan çeşitli aletler kullanabilirsiniz. Örneğin, üst bedeninizi seated chest press, omuz pres makinesi, pectoral fly, deltoid raise machine gibi profesyonel makineler ile çalıştırabilirsiniz. Bacaklarınız ve kalçanızdaki kaslar için de bacak pres makinesi, abductor – adductor machine gibi aletlerden faydalanabilirsiniz. Büyük bir kısmı ismini çalıştırdığı kastan alan bu aletler, genellikle salonlarda bulunur. Ancak bazılarının evde de kullanılabilen versiyonları vardır. Sadece ev koşullarında kullanabileceğiniz kardiyo egzersiz aletleri edinmek istiyorsanız mekik aleti, kürek makinesi, TRX bandı, eliptik bisiklet ve barfiks standı gibi ekipmanları tercih edebilirsiniz.

Siz de fitness antrenmanlarınızın daha etkili olması için çeşitli ekipmanlara ihtiyaç duyuyorsanız Barcin.com koleksiyonlarına göz atabilir, antrenmanlar sırasında kullanabileceğiniz bra, tişört, şort, ayakkabı, bilek bandı, tayt gibi çeşitli spor giyim ürünlerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Aktif Bir Yaşam için Enerji Veren Beslenme Önerileri

Ayak Yapınıza Uygun Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?