in

Ayakkabı Nasıl Bağlanır? Bağcık Bağlama Çeşitleri

Antrenman sırasında veya günlük hayatta herhangi bir aksilik veya güçlük yaşamamak için adım atmadan önce ayakkabınızı düzgün bir şekilde bağlamanız önemlidir. Ayakkabı bağcığı bağlama, oldukça basit bir iş gibi görünse de daha önce aklınıza bile gelmeyecek kadar çok sayıda yöntemi olduğunu duyunca şaşırabilirsiniz. Her bağlama tekniği, farklı bir estetik duruş ve zorluk derecesine sahiptir. Ayakkabı bağlama yöntemleri hakkında çok daha fazlasını yazının devamında bulabilirsiniz.

Ayakkabı Nasıl Bağlanır?

Çoğu ayakkabı, çeşitli bağlama yöntemlerine izin vermek üzere uzun bağcıklardan oluşur. Ancak ayakkabılarınızı bağlamadan önce mevcut bağcıklarınızın uzunluğunu kontrol etmek ilk ve en önemli adımdır. Bağcıklarınız yeterince uzun değilse veya yıpranmışsa estetik görünmesi ve ayağınızı rahat hissettirmesi zorlaşabilir.

Ayakkabı Nasıl Bağlanır? Bağcık Bağlama Çeşitleri

Ayakkabı bağcığı bağlamanın birçok farklı yolu vardır, ancak temel şekil en pratik ve hızlı seçenekler arasında yer aldığından başlangıç için en uygun tekniktir. Temel düğüm yöntemini uygulamak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir.

  • Ayakkabılarınızı en sağlam şekilde bağlamak için ayağınızı yere sabitleyin ve her iki yana doğru uzatarak bağcıkları hazırlayın.
  • Her iki bağcığın ucunu birbirinden içerisinden geçirecek şekilde basit veya standart adı verilen bir düğüm atın.
  • Sağ bağcığı bir ilmek yapın ve bu sırada kaymaması için baş parmağınızla iyice sabitleyin.
  • Diğer bağcığı da ilmek yapmak ve sabitlemek için bu defa sol elinizi kullanın.
  • Son adımda ilmekleri birbirinin içerisinden geçirdikten sonra sıkıca çekerek düğümü tamamlayın.

Ayakkabı Bağlama Şekilleri ve Özellikleri

Temel ayakkabı bağlama yöntemi, en pratik ve hızlı çözümlerden biri olsa da daha estetik görünen pek çok farklı düğüm tekniği daha mevcuttur. Klasik veya spor ayakkabı ipi bağlama şekilleri ve özellikleri hakkında çok daha fazlasını keşfetmek ve uygulamak için en popüler ve pratik yöntemlere göz atabilirsiniz.

Tavşan Kulağı Bağlama Yöntemi

Ayakkabı Nasıl Bağlanır? Bağcık Bağlama Çeşitleri

Tavşan kulağı bağlama yöntemi, en eğlenceli ve sevimli şekillerden biri olduğundan özellikle çocuklara öğretirken tercih edilir. Tavşan kulağı bağlama yöntemi, aynı zamanda son derece sıkı ve güvenli olduğundan gün boyu sabitlenebilir. En az temel yöntem kadar kolay bir teknik olan bu yöntemi başlatmak için standart bir düğüm atmanız gerekir. Ardından sağ bağcığı bu tekniğe adını veren tavşan kulağı şekline benzeyen yuvarlak bir ilmek yapın. Bu ilmeği sağ elinizle sabitlediğiniz sırada sol bağcık için de aynı işlemi tekrar etmeniz gerekir. Son olarak iki tavşan kulağı ilmeğini çapraz şekilde düğümledikten sonra iyice sıkarak tamamlayabilirsiniz.

Çember Bağlama Yöntemi

Pratik ve son derece güvenli bağlama yöntemlerinden bir diğeri ise çember şeklidir. Ayakkabının sıkıca sabitlenmesini sağlayarak bağcıkların açılmasına engel olan çember tekniği, dışarıda gerçekleştirdiğiniz aktivite ve antrenmanlar sırasında özellikle avantajlıdır. Çember tekniğine başlarken de her zamanki standart düğümü atmanız gerekir. Tekrar bir standart düğüm atacak gibi bağcıkları birbirinin içerisinden geçirin ancak bu kez düğümü bol şekilde bırakın. Ardından sırasıyla bağcıkları gevşek bıraktığınız düğümün içerisinden geçirin. Son olarak yanda kalan yuvarlak ilmekleri çekerek düğümü sabitleyebilirsiniz.

Ayakkabı Nasıl Bağlanır? Bağcık Bağlama Çeşitleri

Paris Bağlama Yöntemi

Sağlam ve pratik bir şekilde ayakkabılarınızı bağlarken aynı zamanda estetik bir görünüm elde etmek için Paris bağlama yöntemi harika bir alternatif olabilir. Genellikle şık ayakkabılarda tercih edilen Paris yöntemi, çift düğüm tekniği olduğundan antrenman sırasında da avantaj sağlar. Paris yönteminde standart düğüm atarken iki defa ilmeği geçirmeniz gerekir. Ardından sol elinizle tavşan kulağında yaptığınıza benzeyen bir ilmek oluşturun. Daha sonra sağ elinizle ayakkabı bağını parmağınızın etrafına iki kez sarın. İkinci tavşan kulağına benzer ilmeği oluşturmak için ayakkabı bağını parmağınızın bulunduğu yerin ortasından geçirerek iyice sıkabilirsiniz.

Sihirli Parmak Bağlama Yöntemi

Hem günlük hayatta hem de spor yaparken son derece avantajlı olan bağlama yöntemlerinden biri de sihirli parmak şeklidir. Diğer tekniklerde olduğu gibi bağcıkları birbirinin içerisinden geçirerek standart düğüm ile başlamak gerekir. Ardından serçe ve yüzük parmağınızla bağcıkları tavşan kulağına benzeyen yuvarlak ilmek şeklinde kavrayın. Bu sırada baş ve işaret parmaklarınızı L şeklinde tutmanız gerekir. Son olarak bir elinizdeki tavşan kulağı ilmeği diğerinin içerisinden geçirin ve çekerek düğüm atın.

Ayakkabı ve Bağcık Rengi Kombinleri Nelerdir?

Ayakkabılarınızı daha şık ve havalı göstermenin en pratik yollarından biri, bağcıkları ile çeşitli kombin denemeleri yapmaktan geçer. En çarpıcı ve etkileyici ayakkabı ve bağcık kombinasyonları oluşturma fikirlerinin başında kontrast renkleri kullanmak gelir. Örneğin; mavi bir ayakkabı için renk kartelasında zıt tonu olan turuncu iyi bir seçim olabilir. Benzer şekilde sarı tonlarında spor ayakkabılarınız içi mor bağcıklar seçerek de etkileyici görünümler yaratabilirsiniz. Tarzınızda minimal aksesuar ve kıyafetler tercih ediyorsanız bağcığınızla ayakkabınızı aynı rengin tonları şeklinde de kombinleyebilirsiniz.

Hem günlük hayatta hem de spor faaliyetlerinde ayakkabınızın bağcığının gün boyu sabit kalması ve estetik görünmesi için farklı teknikleri kullanmak üzere aradığınız modeli Barcin.com ayrıcalıkları ile keşfedebilirsiniz.

Kalistenik Egzersizler Nelerdir? Vücut Ağırlığı ile Yapılacak Antrenmanlar

Kalistenik Egzersizler Nelerdir? Vücut Ağırlığı ile Yapılacak Antrenmanlar

Powerlifting Nedir, Kimler Yapmalıdır, Faydaları Nelerdir?