in

Ayakkabı Temizleme için Yöntemler ve Çamaşır Makinesi Ayarları

Ayakkabı temizlemenin zorluğu ve çamaşır makinesinin içerisine atılan eşyaları kolay bir şekilde temizlemesi insanları bu seçeneği değerlendirmeye iter. Siz de ayakkabılarınızı çamaşır makinesine atarak yıkamak istiyorsanız bazı detaylara dikkat ederek bunu başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bu noktada her ayakkabının makinede yıkanmaya uygun olmadığını ve seçilen ayarların önemli olduğunu unutmayın. Yapılan küçük hatalar bile ayakkabınızın tekrar kullanılamayacak duruma gelmesine neden olabilir.

Ayakkabı Çamaşır Makinesinde Nasıl Yıkanır?

Ayakkabı çamaşır makinesinde tek başına yani giyim eşyaları olmadan yıkanmalıdır. Birkaç tane uygun ayakkabıyı birlikte atmak sorun olmasa da kıyafet ve ev tekstili ürünleriyle birlikte atmamalısınız. Ayakkabı yastık kılıfı, koruyucu kılıf ve file içinde yıkanmalıdır. Her ayakkabı çifti için farklı bir koruyucu kullanmanız tavsiye edilir. Renkliler için geliştirilmiş ağartıcı içermeyen toz ve sıvı deterjanlar kullanılabilir. Yumuşatıcı kullanmak ayakkabının yapışkanlı kısımlarına zarar verme ihtimali olduğundan tavsiye edilmez. Çamaşır makinesinde yıkanabilen ayakkabılar ve yıkanma şekilleri şunlardır:

 • Suni deri ayakkabı düşük devir, sıcaklık ve yumuşatıcı olmadan makinenin kısa programında yıkanır.
 • Sneaker birkaç farklı materyalden üretildi ise 30 dereceye kadar sıcaklık ve 600 devirde koruyucu kılıfla yıkanır. Kumaş materyallerde sıcaklık yükselebilir.
 • Yüksek sıcaklık kanvas ayakkabının kumaşının çekmesine ve ayakkabının küçülmesine neden olduğundan düşük sıcaklık ve devirlerde yıkayabilirsiniz.
 • Süet, gerçek deri ayakkabılar, topuklu ayakkabı, bot ve çizmeler çamaşır makinesine atılmayan ürünlerdir. Bu ayakkabıları temizlemek için ayakkabı süngeri, fırça, ıslak ve ağartıcı içermeyen temizleme solüsyonları kullanabilirsiniz.

“Spor ayakkabı çamaşır makinesinde nasıl yıkanır?” sorusunu ayrı bir şekilde yanıtlamak gerekir. Çünkü spor ayakkabılar makineye en çok atılan ürünler olmasına rağmen burada materyal faktörü göz ardı edildiği için olumsuz sonuç alınabilir. Gerçek deri ve süet bölümlere sahip olan spor ayakkabıları makinede yıkamak zarar görmesine neden olabilir. Spor ayakkabınızı yıkarken şu adımları uygulamalısınız:

 • Ayakkabı üzerindeki kir ve çamur fırça yardımı ile temizlenmelidir.
 • İçindeki tabanlıklar ve bağcıklar sökülerek elde yıkanmalıdır.
 • Materyale uygun ayar yapıldıktan sonra mutlaka kılıfla yıkanmalıdır.

Beyaz ayakkabılar en çabuk kirlenen ve kirin zor geçtiği ayakkabı türüdür. Bu nedenle “Beyaz ayakkabı makinede nasıl yıkanır?” sorusuna şu yanıtlar verilir:

 • Makine sıcaklığını sadece kumaştan üretilen bez ayakkabılar için 40-60 dereceye çıkarabilirsiniz.
 • Yıkama öncesinde ılık deterjanlı suda fırçalama ve bekletme işlemi ile kirlerin çözülmesini kolaylaştırır.

Çamaşır Makinesinde Ayakkabı Hangi Ayarda Yıkanır?

Ayakkabı makinede yıkanırken en fazla 30 derecelik sıcaklık ve 600 devir ayarı seçilmelidir. Makinenizde daha düşük derecelere ayarlama imkanınız varsa seçebilirsiniz. Dikkat etmeniz gerekenler:

 • Çamaşır makineleri genellikle 20 derece ile 90 derece arasında sıcaklık, 600 – 1000 devir ayarlanabilir.
 • Eski tip olanlarda en düşük sıcaklık genellikle 30 olduğundan bu derece tavsiye edilse de riskli materyallerde 20 derece daha makul ve güvenlidir.
 • En düşük devir genellikle 600’den başlar ama daha azını seçme olanağınız varsa tavsiye edilir.

“Spor ayakkabı hangi ayarda yıkanır?” sorusuna 30-40 derece ve 600-800 devir yanıtı verilir. Spor ayakkabı, sneaker ve bez ayakkabılar genellikle daha dayanıklı olduğundan düşük ayar imkanı olsa da materyale göre ayarları yükseltebilirsiniz.

Ayakkabı Makinede Hangi Program ile Yıkanır?

Çamaşır makinesinde ayakkabı yıkamak için kısa program tercih edilmelidir. Saatlerce süren bir program ayakkabının ömrünü kısaltır. 15 dk, 30 dk gibi süreleri ifade eden kısa programı ayarlarken sıcaklık ve devir ayarlarını değiştirmeyi de ihmal etmemelisiniz. Program ayarı yaparken bilmeniz gerekenler şunlardır:

 • Makinede varsa spor ya da sportif programlarını kullanabilirsiniz. Sporda giyilen kıyafetler için geliştirilen ve 15 dk civarında kısa sürelerde yıkamayı tamamlayan ayarlar ayakkabı yıkamak için de uygun olur.
 • Makine özelliklerine göre kısa programda ayar ve sıcaklık derecesi değişiyorsa bunları manuel olarak belirleyebilirsiniz. “Ayakkabılar hangi programda yıkanır?” sorusuna bu nedenle makine modeline göre değişen cevaplar verilebilir.

“Spor ayakkabılar hangi programda yıkanır?” sorusu ayrı bir şekilde cevaplanmalıdır. Spor ayakkabı yıkarken program seçiminde bunları bilmelisiniz:

 • Sneaker, espadril, tenis ayakkabısı, basketbol ayakkabısı, fitness ayakkabısı gibi farklı türde spor ayakkabıların neredeyse tamamı makinede yıkanabilir.
 • Kumaş kısmı tamamen pamuklu ve pamuk karışımı malzemelerden üretilen ayakkabılar için pamuklu yıkama programı seçebilirsiniz.
 • Pamuklu program ayarları genellikle 40 derece olsa da devir sayısı değişebilir. Bu nedenle 600 devir ayarlayabilir, değiştirme şansınız yoksa 800 devire kadar kabul edilebilir.

Ayakkabılarınızı temiz ve ilk günkü görünümünde kullanmak istiyorsanız dayanıklı materyallerden üretilen modellere yönelmelisiniz. Kaliteli yapışkan, dikişler, tabanlık ve materyaller çamaşır makinesinde daha az zarar görür. Siz de Barcin.com üzerinden ürünleri inceleyerek, uzun ömürlü kullanım sunan bir günlük ayakkabı modelini seçebilirsiniz.

Evde Bacak Kası Geliştirme Hareketleri ve İhtiyacınız Olan Malzemeler

Soğuk Duşun Faydaları & Kasların İyileşme Süreleri