in ,

Ayakkabı Vurmasına İyi Gelen Öneriler

Çoğu insan kendi için ideal ayakkabıyı tek seferde bulamaz. Özellikle uzun işaret parmağı, bunyon ve hallux valgus gibi şikayetleri olanlar için yeni bir ayakkabı almak zorlu bir süreçtir. Yapıldıkları malzeme, tasarımları ve aksesuarları genellikle ayakkabıların ne kadar rahat veya rahatsız olduğunu belirler. Ancak soruna neyin neden olduğunu her zaman anlamayabilirsiniz çünkü bazen ayakkabıyı ilk denediğinizde hiçbir şey fark edilmeyebilir. Bir süre yürüdükten sonra ağrı ve acı hissedebilirsiniz. Bu da ayakkabının çok sert, dar ya da ayağınıza uymayan bir şekle sahip olduğu anlamına gelebilir. Ayakkabı, bileğinizin arkasından, önünden ve serçe parmağınızın olduğu bölgeden vurabilir. Her biri ise farklı bir sorundan kaynaklanır. Gelin ayakkabı vurmasına ne iyi gelir ve tedavisi nedir sorularının yanıtlarına birlikte göz atalım.

Ayakkabı Vurmasının Nedenleri Nelerdir?

Genellikle size uygun olmayan, dar ayakkabılar ayağınıza vurur. Birçok noktadan ayağınıza baskı yapan bu ayakkabılar özellikle sert malzemeden yapıldıysa ve esnemeye uygun değilse, uzun süre ayağınızı acıtabilir ve yaralanmanıza neden olabilir.

Ayakkabılar uygun boyut ve şekle sahip değilse ayağınızın arkasında veya yanında ağrı oluşabilir. Ayakkabının arkası topuğa çok fazla baskı yaparsa veya tam oturmayarak ayakkabının kaymasına neden olursa, bu bölge tahriş olabilir ve enfeksiyon kapabilir.

Bazı ayakkabıların ilk giyildiğinde rahatsız olmalarının nedeni, yapıldıkları malzemedir. İyi bir ayakkabı, deri gibi sağlam ve dayanıklı malzemelerden yapılır ve bir süre giydiğinizde ayağınızın şekline uyum sağlayarak rahat hissettirir. Bu nedenle ayakkabınızın vurmasının nedeni kalitesi ve esnemeye uygun olmayan malzemesi de olabilir.

Bazen ayakkabının kenarı ayak bileğinizin boğumlarını sıkıştırabilir veya kesebilir. Çoğu zaman bu sorunun nedeni ise ayakkabının çok derin ve sert olmasıdır. Bu da, ayak bileğinde su toplamalarına ve hatta ağrılı yaralanmalara yol açabilir.

Ayakkabı Vurması Nasıl Önlenir?

Yeni ayakkabılarınızı denediğinizde birkaç noktadan ya da sadece arka kısımdan rahatsız ediyorsa ağrılı bir gün sizi bekliyor olabilir. Bazen bu tür rahatsızlıklar eski ayakkabılarda da meydana gelebilir. Ancak çözümleri hemen hemen aynıdır. İşte dar ve rahatsız edici ayakkabılarınızı daha konforlu hale getirmek için ipuçları:

  • Yeni ayakkabılarınızı yavaş yavaş giyin. Yeni ayakkabılarınızı tüm günü dışarıda geçirecekseniz giymeyin, bir veya iki saatlik gezilerde ya da alışverişlerde giyebilirsiniz. Böylece ayakkabınız esneyerek ayağınıza uyum sağlar ve yaralanmaları önleyebilirsiniz.
  • Ayakkabınız biraz dar ve sizi rahatsız ediyorsa kalın ya da birden fazla çorapla giyerek evde yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu sayede ayakkabınız doğal bir şekilde genişler.
  • Dar ayakkabılar için bir diğer çözüm ise buz torbasıdır. Buz hilesi çok popüler bir yöntemdir çünkü giymenize gerek kalmadan ayakkabınızın genişlemesine yardımcı olur. Bir poşeti suyla doldurun ve sonra ayakkabınızın içine koyun. Ardından ayakkabılarınızı bir veya iki gün dondurucuda bırakın. Su donarken genleşecek ve ayakkabınızı genişletecektir.
  • Ayakkabınız büyükse ayağınız kayar ve yine yaralanmalara neden olabilir. Bu durumda kalın çorap giyebilir ya da ayakkabıya saç spreyi sıkabilirsiniz. Sprey daha çok terden kaynaklı kaymaları önleyerek ayakkabının vurmasına iyi bir çözüm olabilir.
  • Ayakkabı çok derin ve vuruyorsa topuğunuza ya da arka kısma ped yerleştirebilirsiniz. Bu sayede ayağınız yükselir ve ayakkabı ayağınızı sıkıştırmaz.

Ayakkabı Vurmasına Doğal Çözümler

Tüm bu ipuçlarından yararlanmak için geç kaldıysanız ve ayakkabınız ayaklarınızı incittiyse tedavi olmanız gerekebilir. Çünkü ayakkabı vurması sonucu ayağınızda kızarma, tahriş ve su toplamaları meydana gelebilir. Ayakkabı vurması tedavisinde ayağınızın ne kadar zarar gördüğü önemlidir. Örneğin kızarma ve tahriş durumlarında önce soğuk kompress uygulayabilir ve aloe vera gibi rahatlatıcı jeller sürebilirsiniz. Aynı zamanda papatya ve nane suyu banyosu ayaklarınızın rahatlamasına ve acınızın hafiflemesine yardımcı olabilir. Su toplaması ya da enfeksiyon gibi saha ciddi durumlarda ise doktorunuza baş vurmanız ve önerilen tedaviyi uygulamanız gerekir. Ancak bu tür durumlarda tedaviden çok önlem daha önemlidir. Bu nedenle yeni ayakkabı alırken özenle seçmeli ve bir süre denedikten sonra tam zamanlı giymeye başlamalısınız. Siz de gün boyu konforlu hissetmek ve ayaklarınızın incinmemesini istiyorsanız dünyaca ünlü markaların rahat spor ayakkabı modellerini tercih edebilir, en yeni ve en popüler tasarımlar için Barcin.com’a göz atabilirsiniz.

Kolajen Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Kolajen Çeşitleri

En Farklı ve Güzel Bağcık Bağlama Şekilleri