Menu
in

Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Sportif Öneriler

bağışıklık sistemi güçlendirme sportif

Vücudun, dışarıdan gelen fiziksel ve mikrobiyolojik etkilerden korunması adına güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyacı vardır. Güçlü bir bağışıklık sistemi, doğru ve dengeli beslenme alışkanlığı sergilemenin yanı sıra günlük egzersiz rutininin doğru olarak uygulanışıyla da sağlanabilir. Bireyin fiziksel özelliklerinin göz önünde bulundurulduğu, alan uzmanının gözetiminde ve ihtiyaca yönelik hazırlanan bağışıklık sistemini güçlendirecek bir egzersiz programı ile vücudunuzun savunma mekanizmasını destekleyebilirsiniz. 

Egzersizin Bağışıklık Sistemi ile İlişkisi 

Egzersiz, bireye hem fiziksel hem de psikolojik yönden güçlü bir destektir. Yaşa ve genel vücut tipine uygun olarak hazırlanan egzersiz programı, zinde bir görünümün yanı sıra fizyolojik olarak da sağlıklı bir bedene sahip olmaya önemli katkılar sağlar. Bunun yanı sıra fiziksel egzersizler, uygulayıcısının genel motivasyon düzeyini artırarak stres ve kaygı gibi vücudun savunma mekanizmasını zafiyete uğratan durumlardan uzaklaşmasını sağlar. Dolayısıyla rutin egzersizler sayesinde bağışıklık sistemine psikolojik olarak dolaylı bir destek sağlayabilirsiniz. 

Fiziksel egzersizlerin bağışıklık sistemine sağladığı psikolojik desteğin yanında üzerinde durulması gereken bir diğer önemli konu ise fizyolojik yani doğrudan sağlanan destektir. Yapılan araştırmalarda, düşük şiddetli fiziksel egzersizlerin vücuttaki antikor oranını %15 – %20 düzeyinde artırdığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda sportif aktiviteler esnasında kardiyovasküler sistemin kapasitesi artar ve vücudun virüslerle savaşması için gereken hücreleri barındıran kanın niteliği de olumlu değişime maruz kalır. Bu sayede bakteri, virüs ve enfeksiyonlara karşı vücudu savunma görevini üstlenen bağışıklık sistemi doğrudan, etkin bir biçimde desteklenir. 

Canlı yaşamının hareket üzerine kurgulandığını unutmadan, uzun ve organizmayı yoran yüksek şiddetli fiziksel egzersizler yerine, düşük – orta şiddetli fiziksel egzersizleri uygulayarak bağışıklık sisteminizin hem psikolojik hem de fizyolojik olarak desteklenmesine katkı sağlayabilirsiniz. Böylece zararlı organizmalara karşı kalkan görevi üstlenen savunma mekanizmasının işini kolaylaştırarak yaşam kalitenize olumlu katkılar sağlamış olursunuz. 

Bağışıklık Sitemini Güçlendirecek Egzersiz Önerileri

Egzersiz, şiddetine göre değişmekle birlikte doğası gereği bireyin kan basıncını yükseltir, vücut ısısını artırır ve terlemesine sebep olur. Bu şartları kapsayan fiziksel egzersizleri gerçekleştirmek için devasa spor ekipmanlarına, kilolarca ağırlığa ya da çok büyük spor alanlarına ihtiyaç yoktur. Yalnızca birkaç küçük spor ekipmanıyla ya da salt vücut ağırlığıyla bağışıklık sistemini güçlendirecek doğru ve nitelikli egzersizler uygulayabilirsiniz. Burada önemli olan nokta, uygulanan egzersizlerin vücudun bütününe yönelik olması ve periyodik bir program çerçevesinde düzenlenmiş olmasıdır. 

Bu kapsamda dilediğiniz herhangi bir ortamda, yalnızca vücut ağırlığının kullanılarak yapıldığı push up, crunch, squat, lunge, wall squat ve wall push up gibi egzersizleri uygulayabilirsiniz. Ayrıca bir dirence mukavemet gösterme prensibine dayalı biceps curl, shoulder press, bench press, leg curl, leg extension gibi thera band egzersizlerini de bağışıklık sistemini güçlendirici spor etkinlikleri kapsamında uygulayabilirsiniz. 

Gerçekleştireceğiniz egzersizleri, biyomekanik ilkelere uygun bir şekilde bölümlere ayırmak ve set sayılarını vücudun ihtiyacı kapsamında belirlemek, verimliliğin artmasına katkı sağlayacaktır. Fazla hareket veya fazla tekrar mantığı yerine hem hareket sayısını hem de tekrar sayısını optimum düzeyde belirleyerek zamandan tasarruf ve verimlilik noktasında önemli bir adım atmış olursunuz. 

Bahsedilen bilgiler ışığında, egzersiz faaliyetlerinizi düzenli bir biçimde uygulayarak hem psikolojik hem de fizyolojik sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz. Bu sayede bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasını sağlayarak dışarıdan gelen ve fizyolojik sağlığı bozan zararlı organizmalara karşı tedbirli bir yaşam hakkı elde edebilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendirici spor önerilerini gerçekleştirmek ve kendinizi motive etmek için Barcin.com‘da bulunan spor ekipmanlarına göz atabilir, ihtiyacınız olan ürünleri kolayca satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version