in

Evde Yoga Yapmaya Başlayacaklara Tavsiyeler

Hem bedeni hem de zihni rahatlatan, düzenli bir şekilde yapıldığında bedeni zinde tutan ve zihni dinçleştiren yoga, evde de rahatlıkla yapılabiliyor. Hatta öyle ki yeni başlayanlar ya da yalnızca kendini iyi hissetmek isteyenler için evde yoga, çok daha fazla avantaj sağlayabiliyor. Yani yapılacak aktiviteye amatör bir ruh katmak ve gerçekten isteyerek bağlanmak gerekiyor. Bunu yaparken elbette dikkat edilmesi beklenen birtakım durumlar bulunuyor. Yoga öncesinde ve sonrasında motivasyonu yüksek tutmak önemli. Çünkü motivasyon, yoganın altın kurallarından biri olarak sayılıyor. Evde yoga yapmaya karar verdiğinizi varsayalım, peki neler yapmanız gerekiyor?

evde yoga

Yoga Öncesinde Arınmaya Hazırlanın

Yogaya yalnızca fiziksel bir aktivite olarak bakılmıyor, ona zihinsel bir arınma anlamı da yükleniyor. Bu nedenle de yogaya motivasyonunuzu yükseltmeyle başlayabilirsiniz. Midenizi rahatlatacak bir şeyler yiyip içebilir, nefes egzersizleri yapabilir, rahat kıyafetler giyebilir ve ortamınızı yoga için hazırlayabilirsiniz. Yoga hareketlerini yapacağınız yerin etrafındaki gereksiz nesneler dikkatinizi dağıtabilir. Kendinize geniş bir alan açmalı ve yalnızca yapacağınız yogaya odaklanmalısınız.

Temel Hareketler ile Başlayın

Oldukça zengin bir içeriğe sahip olan yoga, başlangıç seviyesindeki bireylerden uzmanlara kadar hemen herkese hitap ediyor. Haliyle bazı hareketler yeni başlayanlar için zorlayıcı olabiliyor. Evde yoga yapmaya yeni başladıysanız deneyebileceğiniz bazı basit hareket ve duruşlar var. Örneğin; köprü adı verilen hareket, sizin için iyi bir giriş hareketi olabilir. Bu hareketi yapmak için mat üzerine sırtüstü yatın, ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Nefesinizi doğru ayarlayın ve ayaklarınızı yavaş yavaş kendinize çekmeye başlayın. Ayaklarınızı kendinize doğru çekerken kalçanızı havaya kaldırın ve zorlandığınız anlarda ellerinizden destek alın. İlk hareketi yaptığınıza göre öne eğilme, savaşçı pozu verme, güneşi selamlama gibi diğer hareketlere geçebilirsiniz. 

yoga

Devamlılığı Sağlayın

Evdeki ilk yoga gününüzü geçirdikten sonra bu aktiviteye devam etmeniz, böylece süreklilik sağlamanız gerekecektir. Köprü hareketi ile başladığınız ilk günün ardından sabahın ilk ışıklarında kalkmanızı ve güneşi selamlamanız da tavsiye edilir. Güneşi selamlama hareketi ile hem güne dinç başlayacak hem de omuzlarınızı ısındırmış olacaksınız. Diğer hareketleri de yaptığınız zaman yogaya giderek alışacak ve artık yogayı yaşamınızın bir parçası haline getireceksiniz. İlerleyen günlerde aşağı bakan köpek pozu ismi ile anılan hareketi de yapabilirsiniz. Kısa denemeler ile bir süre sonra başaracağınız bu hareket ile tüm bedeninizi dinlendirebilir, fiziksel anlamda da bacak bölgenizde etki görebilirsiniz.

Yoga Ekipmanlarını Göz Ardı Etmeyin

Yoga aktivitelerinde bedenin ve zihnin sınırları zorlanıyor, bu nedenle de hareket kabiliyeti büyük önem arz ediyor. Hareket kabiliyetinin sırrı da giydiğiniz kıyafetlerde ve kullandığınız eşyalarda yatıyor. Yoganın olmazsa olmazı kabul edilen özel matlar, almanız gereken ilk eşya olarak görülüyor. Yoga matı ile hem aktivite alanınızı belirleyebilir hem de dizlerinizi ya da ellerinizi sert zeminden koruyabilirsiniz. Yoga yaptıktan sonra sararak bir köşeye kaldırabileceğiniz yoga matları, evde yoga aktivitesinin tamamında yanınızda olmalıdır.

Çünkü yoga matı tüm yoga hareketlerinin olmazsa olmaz ekipmanlarından bir tanesi olarak düşünülebilir. Yoga matı ile birlikte kemer ve minder de tavsiye edilebilir. Bu ekipmanlar da hareket kabiliyetinizi artırabilir. Öte yandan yoga kıyafetleri konusunda da seçici olmanızda yarar var çünkü yogaya özel tişörtler, şortlar ya da eşofmanlar giymeniz hem kendinizi rahat hissetmenizi hem de yoga hareketlerini daha doğru bir şekilde yapmanızı sağlar. Evde yoga yapmaya başlamadan önce yoga ekipman ve kıyafetlerimize bakabilir, kendiniz için en uygun ürünlere Barcin.com aracılığıyla sahip olabilirsiniz.

evde sağlıklı beslenme

Evde Sağlıklı Beslenmek için 6 Öneri

bağışıklık sistemi güçlendirme sportif

Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Sportif Öneriler