in

Barfiks Faydaları Nelerdir?

Barfiks çekme üç temel egzersiz hareketinden biri sayılan ve vücudun kendi ağırlığını kullanarak yapılan bir egzersiz türüdür. Barfiks çeşitleri ve çalıştırdığı kaslar tutuş şekli ve uygulama süresi gibi etkenlere göre farklılık gösterir. Barfiksin çeşitli bölgelerdeki kas gelişimini artırmasının yanı sıra duruş bozukluğunu düzeltme ve kavrama gücünü arttırma gibi faydaları da vardır. Nizami olarak çekildiğinde ruh sağlığı üzerinde de birçok olumlu etkisi olan barfiks, oldukça önemli bir egzersizdir. Peki, hem oldukça pratik hem de kas kazanımı açısından bir hayli faydalı olan bu egzersiz hakkında bilinmesi gereken önemli detaylar nelerdir? Gelin, barfiks hakkında merak edilen tüm soruları beraber yanıtlayalım!

Barfiks Hangi Kasları Çalıştırır?

Barfiks egzersizi, ağırlıklı olarak sırt ve kanat kasları gibi üst vücut kaslarını çalıştırır. Kürek kemiği ve kuyruk sokumu arasında yer alan kanat kasları barfiksin öncelikli olarak çalıştırdığı kaslardır. Kanat kasları dışında orta ve üst sırt kaslarını da çalıştırarak bu bölgelerdeki kas gelişimini artıran barfiks antrenmanı, düzenli yapıldığı takdirde sırt ve bel ağrısı şikayeti çeken kişilerin ağrılarını da azaltmaktadır.

Barfiks Faydaları Nelerdir

Kol kasları ve omuz kasları da barfiksin öncelikli olarak çalıştırdığı kas gruplarına dahildir. Barfiks çekerken ikincil olarak çalışan kaslar ise göğüs ve karın kaslarıdır. Nizami ölçüde çekildiğinde göğüslerin alt ve üst kısmındaki kasları geliştirirken aynı zamanda karın kaslarını da çalıştıran bu antrenman, çekirdek kuvveti sağlama konusunda da büyük ölçüde yardımcı olur. Konsantrasyonu geliştirmeye de olanak sağlayan barfiks, rutin haline getirildiğinde fit bir görünüme sahip olmanızı ve yüksek ölçüde kas kazanımını mümkün kılmaktadır.

Barfiks Nasıl Çekilir?

Düzenli ve disiplinli bir antrenman takvimine uyduğunuz takdirde barfiks çekmek kısa bir süre içerisinde sizin için oldukça kolay hale gelecektir. Barfiks deneyiminizi daha rahat ve doğru hale getirmek için barı kollarınızı yukarı kaldırdığınızda, parmak uçlarınıza değecek seviyeye getirebilirsiniz. Barın üst kısmında boş bir alan bırakmanız da hareket alanı açısından daha konforlu olacaktır.

Barfiks Faydaları Nelerdir

Barfikse asıldığınız sırada vücudunuzu tamamen serbest bırakmamanız ise oldukça önemlidir. Vücudu tamamen serbest bırakmak omuz ve dirseklerinize zarar verebilir. Barfiks barını ayarladıktan sonra aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

  • Barfiks barını sıçrayarak omuz genişliğinde açtığınız ellerinizle kavrayın.
  • Omuzlarınız geride olacak şekilde ve kollarınızdan çok sırtınızı kullanarak kendinizi yukarı doğru çekin.
  • Asılı durduğunuz süre boyunca karın kaslarınızı kasın.
  • Hareket boyunca gövdenizi dik tutun. Sırtınızı ve göğsünüzü eğmekten kaçının.
  • Gövdenizi yukarı çektikten sonra yavaşça ve kollarınız düz uzanmış bir şekilde aşağı inin.

Nizami Barfiks Nasıl Çekilir?

Barfiks çekmek özellikle ilk başlandığı zamanlarda oldukça zor gelebilir. Fakat yukarıdaki adımlara uyulduğu ve konsantrasyon kaybedilmediği takdirde nizami barfiks çekmek zamanla  kolay hale gelecektir. Bu egzersiz motivasyon ve kararlılık gerektirdiğinden, antrenman rutininizi aksatmadan devam etmek nizami barfiks çekmeyi mümkün kılacaktır. Barfiks egzersizlerine başlanılan ilk günlerde, kendinize düşük bir hedef koyup zamanla günlük hedefinizi yükseltmek de nizami barfiks çekme konusunda oldukça yardımcı olacaktır.

Barfiks Boy Uzatır mı?

Barfiks çekmenin yetişkinlerde boy uzattığını doğrulayan herhangi bir araştırma bulunmamaktadır. Ancak egzersiz rutininize barfiks eklemek duruş bozukluklarını düzeltmeye yardımcı olduğundan, barfiks çekerek daha sağlıklı ve düzgün bir postüre sahip olmanız mümkün. Buna ek olarak barfiks gibi ağırlık çalışmaları büyüme hormonu ve testosteron seviyesini arttırmaya yardımcı olduğundan, barfiksin büyüme çağındaki bireylerin boy uzama ve fiziksel gelişim hızını artırma gibi etkileri vardır. Bu etkilerin yanı sıra nizami barfiks çekmek kalp atışını hızlandırdığından ötürü vücuda kardiyovasküler fayda da sağlar. Yağ yakımını hızlandırmak, kas yapısını güçlendirmek, nefes becerisini ve kas direncini artırmak gibi birçok faydalı etkisi bulunan barfiks, temel egzersizler arasında oldukça büyük öneme sahiptir.

Eğer siz de evde barfiks sisteminizi kurup konforlu bir spor deneyimi yaşamak isterseniz barfiks barı ve barfiks eldiveni gibi gerekli tüm eşyaları barcin.com’dan temin edebilir, kolayca sağlıklı ve etkili bir egzersiz rutini oluşturabilirsiniz.

En İyi Ortopedik Yürüyüş Ayakkabıları

Kas Kaybı Olmadan Kardiyo Çalışması

Nike Koşu Ayakkabıları İle Hiit Kardiyo!