Menu
in

Başarının Reçetesi: Basketball All-Star 2016 Smaç Şampiyonu Furkan Korkmaz

1990’larda Woody Harrelson ve Wesley Snipes’ın filmi “White Men Can’t Jump”, (Beyazlar Beceremez), NBA dahil bütün branşlarda başarıdan başarıya koşan siyahi atletlerin üstünlüğünü bir kez daha ortaya koyuyordu. Fakat dönem dönem bu üstünlüğe başkaldıran bazı beyazlar da oldu. İşte bu yıl bu isim Anadolu Efes’in milli forveti Furkan Korkmaz’dan başkası değil. 24 Ocak günü gerçekleştirilen Spor-Toto All Star organizasyonunun smaç yarışmasında tabir-i caizse “zıp zıp” siyahi rakiplerini geride bırakan Furkan, 2016 yılının en estetik smaç yapan ve belki de en çok sıçrayabilen insanı olarak arşivlere girdi.

Peki Furkan Korkmaz kimdir?

İbrahim Kutluay ve Harun Erdenay’ın emekliliğinden beri hem Türk basketbolu hem de Türk Milli Takımı’nın ciddi bir “2” numarası sıkıntısı çektiği aşikar. Furkan’ın hem atletik yapısı hem de kritik anlarda soğukkanlı oyunu, Türk milli takımının geleceğinin emin ellerde olduğuna bir işaret. Bir başka yönü de “şutör” özelliği. Furkan’ın bir çok maçında el üstü ve boş kaldığında oldukça yüksek yüzdeli üçlük oranlarına da şahitlik ediyoruz. Peki bu başarının reçetesi nereden geliyor?

1997 yılında İstanbul Bakırköy’de dünyaya gelen Furkan Korkmaz’ın altyapısı Yeşilyurt Basketbol Kulübü. İTÜ, İstanbulspor, TED ve Yeşilyurt; Anadolu Efes, Karşıyaka ya da Türk Telekom gibi büyük bütçeli takımlardan çok aşağılarda seyreden fakat birer basketbol fabrikası gibi işleyen kulüpler. Yıllarca süper lig takımlarına oyuncu verdiler ve vermeye devam ediyorlar. İşte Furkan da böyle bir hikayenin kahramanı. Yeşilyurt Spor Kulübü’nün çok potalı basketbol sahasında kukalar arasında dripling ve fundemental çalışırken, bir gün büyük bir takımın coachunun kendisini keşfetmesi için beklemiş. 2012 yılında ise fırsat kapıyı çalmış ve Anadolu Efes, Furkan için çeyrek milyon dolar ödeyerek, 15 yaşındaki genç oyuncuyu renklerine bağlamış. 2012-2013 sezonu da transfer gibi kendisi için kariyerinde bir sıçrama noktası.

2012-13 sezonunda Efes genç takımı ile Türkiye Yıldızlar Şampiyonluğu yaşayan Furkan, 2013-14 sezonunda ise Anadolu Efes SK’in ikinci lig’de mücadele eden pilot takımı Pertevniyal ile Genç Erkekler Ligi şampiyonluğu yaşamış. Peki Milli Takım? Orada da Furkan’ı başrollerde görüyoruz.

Gelin 2012’den sonra Furkan’ın kariyerinde neler olmuş rakamlara bakalım:

  • 2013 yılında Ukrayna’da düzenlenen Avrupa Yıldızlar Basketbol Şampiyonası’nda maç başına 25.3 sayı ortalaması ile şampiyonanın sayı kralı.
  • 2013-14 sezonunda ise Konya’da düzenlenen Türkiye Gençler Şampiyonası’nda Pertevniyal’le şampiyonluk.
  • 2014 FIBA U-18 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Genç Milli takımla Şampiyonluk (Altın Madalya)
  • 2015 yılında Yunanistan’ın Girit şehrinde düzenlenen U19 Genç Erkekler Dünya Şampiyonası’nda 7 maç sonunda 13.7 sayı, 4.3 ribaunt, 1.9 asist ve 2.1 top çalma ortalamalarıyla oynayarak turnuvanın en iyi beşine seçildi. (Dünya Üçüncülüğü – Bronz Madalya)
  • Yine 2015 yılında FIBA U-18 Genç Erkekler ile Avrupa Şampiyonasına katıldı ve turnuva en iyi beşine seçildi. (Avrupa İkinciliği – Gümüş Madalya)
  • A Milli Takımla gittiği 2015 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın en genç oyuncusu ünvanı.
  • Kariyer Rekoru: 22 Kasım 2015 tarihinde Türk Telekom’a attığı 25 sayı.
  • Spor-Toto TBF All-Star Smaç Şampiyonu

Yorum Yazın

Exit mobile version