in

Basketbol Giyimi Nasıl Olmalı?

Yediden yetmişe herkesin en sevdiği spor dalları arasında yer alan basketbol, hem amatör hem de profesyonel seviyede oynanabilecek en keyifli oyunlardan biridir. Basketbolu etkili bir şekilde oynamak için ise özel basketbol kıyafetlerinden edinmenizde yarar bulunur. Basketbol için özel olarak üretilen forma, şort, bileklik ve ayakkabı seçenekleri, vücudunuzu doğru şekilde destekler ve maçlarda daha yüksek performans gösterebilmenize yardımcı olur. Peki basketbol giyimi nasıl olmalıdır, biliyor musunuz? İşte dikkat etmeniz gereken tüm detaylar…

Forma Seçimine Özen Gösterin

Basketbol oynarken tercih etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri, basketbol formasıdır. Basketbolcular için özel olarak tasarlanan forma çeşitleri, geniş ve dökümlü yapıları sayesinde kendinizi kısıtlanmış hissetmenizin önüne geçer ve size en kıvrak hareketleri bile rahatça gerçekleştirebilme fırsatı tanır. Ağırlıklı olarak kolsuz şekilde tasarlanan formalar, bu sayede top sürerken, pas verirken ve şut çekerken size geniş bir hareket açısı sunar ve kol kaslarınızın gücünden sonuna kadar yararlanabilmenize yardımcı olur.

Basketbol Giyimi Nasıl Olmalı

Basketbol formalarının kumaş türü dış yüzeyi de spor performansınızı yükselten faktörler arasındadır. Basketbol formaları, ağırlıklı olarak hafif kumaştan ve kaygan yüzeyli olarak tasarlanır. Bu sayede oyun esnasında vücudunuzda ekstra yük hissetmenizin önüne geçilir ve terleme oranı en düşük seviyeye çekilir. Ürünlerin kaygan dış cepheleri ise sürtünmeyi ortadan kaldırır ve maç esnasında kolaylıkla hızlanabilmenizi mümkün kılar.

Şort Modellerinizi Doğru Seçin

Basketbol Giyimi Nasıl Olmalı

İster profesyonel olun ister amatör, basketbolu etkili bir şekilde oynamanız için mutlaka size en uygun şort modelini kullanmanız gerekir. Basketbol şortları arasında size en uygununu tespit etmenin kolay yolu ise ürünün bedenine ve uzunluğuna bakmaktır. Basketbol şortlarının size daha geniş bir hareket alanı sunabilmesi için belinize tam olarak oturması ve size en az bir adım uzunluğunuz kadar hareket alanı tanıması son derece önemlidir. Bu sebeple de belden oturan, alt kısımları ise vücudunuzu sıkmayacak ve bacaklarınıza dolanmayacak şort çeşitlerine yönelmeniz tavsiye edilir. Basketbol şortlarının ideal uzunluğu ise diz seviyesinin ya hemen altı ya da hemen üstü olarak tanımlanır. Tam olarak diz kapağınıza denk gelen basketbol şortları, koşarken ya da şut atarken kasılmalara yol açarak performansınızı düşürebilir. Diz kapağına denk gelen şortlar, kimi durumlarda sakatlık riskini dahi tetikleyebilir. Bu yüzden de dizin hemen altında ya da hemen üstünde biten şortlar tercih etmenizde yarar bulunur.

Kol ve Bacak Bantlarını İhmal Etmeyin

Basketbol, yüksek eforlu ve temaslı spor dalları arasında yer alır ve bu sebeple de basketbol giyimi tercihlerinizin sakatlık riskini en aza indirecek özellikte olması büyük önem taşır. Sakatlanma tehlikenizi azaltan unsurlar arasında dizlik, dirseklik ve bandaj seçenekleri de bulunur. Kol ve bacaklarınızdaki eklem yerlerine takarak kullanabileceğiniz ürünler, kas gruplarınızı destekler ve bir arada tutar. Vücut ısınızı da dengeleyen eklem bandajları, bu sayede kaslarınızı ısıtarak sakatlık riskini azaltır. Özellikle maçın doğal seyri esnasında gerçekleşebilecek ani hareketlerin eklem dönmesi, burkulma, savrulma gibi sorunlara yol açmasını önleyen lastik bandajlar, spor hareketlerini daha stabil bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olarak performansınızı artırmanızı da sağlar.

Basketbol Giyimi Nasıl Olmalı

Bandaj kullanırken ürünlerin bedeninize tam olarak oturduğundan emin olmanız da büyük önem taşır. Gevşek bandajlar, maç esnasında kayıp düşebilir ve size problem çıkarabilir. Vücudunuza tam oturmayan bandajlar aynı zamanda kaslarınızı yeterli seviyede desteklemeyecekleri için sakatlık önleme konusunda da etkisiz kalabilir. Eğer siz de birbirinden etkili basketbol ürünleriyle tanışmak ve parkelerde fırtına gibi esmek istiyorsanız, hemen barcin.com tarafından size sunulan basketbol ekipmanlarına göz atabilirsiniz. 

bilinçli beslenerek hemen kilo vermeye başlayın

Bilinçli Beslenerek Hemen Kilo Vermeye Başlayın!

Calisthenics Nedir Nasıl Yapılır

Calisthenics Nedir & Nasıl Yapılır?