in

Calisthenics Nedir & Nasıl Yapılır?

Dilimize, bir tür jimnastik olarak çevirebileceğimiz calisthenics (kalisteniks) sıkı ve fit bir vücut görünümü kazanmak için yapılan hareketler bütünü olarak tanımlanabilir. Yunancada mükemmel ve iyi anlamına gelen kallos ile güç anlamına gelen sthenos kelimelerinin birleşimden doğmuştur. Kallos ile bahsedilen mükemmellik, insan bedeninin estetik biçimine vurgu yaparken sthenos ile bahsedilen güç, kararlılık ve cesaret ile bağdaştırılan zihinsel gücü ifade eder. İnsanın kararlılıkla ve mükemmellik arayışı ile kendi bedeni üzerinde söz sahibi olması ve estetik bir görünüme kavuşması üzerine kurulu olan calisthenics, yalnızca bedenin kendi ağırlığı kullanılarak yapılan bir spordur.

Şınav Nasıl Çekilir

Bedeniniz En İyi Spor Ekipmanınızdır

Temel amacı kasları güçlendirerek zinde ve dinamik bir beden kazandırmak olan calisthenics sporu, bu yönü ile vücut geliştirme (body building) ile benzerlikler taşır. Ancak aralarındaki temel fark, vücut geliştirmede kas gücünü ve kütlesini arttırmak için ağırlık ekipmanları kullanılırken calisthenics antrenmanlarında yalnızca bedenin kendi imkanlarından ve ağırlığından yararlanılmasıdır. Biraz daha ileri seviyedeki antrenmanlarda zaman zaman barfiks demiri de kullanan calisthenics’te, ağaç dalı, kapı pervazı gibi herhangi bir şey de aynı amaçla kullanılır. Çok daha ileri seviyelerde ise egzersizlerine ağırlık da ekleyerek vücut geliştirme sporu ile calisthenics’i birleştiren sporcular da vardır. 

Hem Fit Hem de Zarif Olmanız Mümkün

Calisthenics sporu, temel olarak zinde ve sıkı bir vücut görünümünü hedefler. Esneklik ve gücün dengeli bir birleşimi olan bu fit görünüm, şişkin ve iri kaslardan ziyade estetik görünüme odaklanır. Kas kütlesini ve gücünü arttırmayı hedef alan diğer vücut geliştirme sporları size bulky (iri, cüsseli) bir görünüm kazandırırken calisthenics, lean (sıkı fakat ince) bir görüntüye sahip olmanızı sağlar. Elbette her insanın metabolizması, vücut tipi ve spora vereceği tepkiler farklıdır.

fitness aksesuarları

Dolayısı ile calisthenics sporundan alacağınız sonuç tüm bunların toplamına bağlıdır. Zaten bu spor, kalıplaşmış bir beden anlayışından ziyade, kendi vücudunuzu olabilecek en estetik ve en güçlü seviyeye taşımanıza yardımcı olur. 

Disiplini ve Özgürlüğü Birlikte Yaşamak Mümkün

Sokak sporu/ sokak antrenmanı olarak tanımlanan street workout sınıfına dahil olan calisthenics, bu yönü ile son derece özgür bir spor dalıdır. Ne var ki vücudunuzun her bölgesindeki kasları en iyi şekilde kullanmanızı ve onlara hakim olmanızı hedeflediği için belirli bir disipline de ihtiyaç duyar. Calisthenics antrenmanları, düzenli tekrarlar ve süresi gittikçe uzayan duruşlar olarak ilerler.

Kollarınızla bir demire tutunup ayaklarınızı da kaldırarak yatay bir şekilde dimdik durmanıza ya da kollarınızın üzerinde vücudunuzu taşımanıza imkan veren bu spor dalında, kas gücünün geliştirilmesi kadar konsantrasyon da son derece önemlidir. Evde rahatlıkla yapabileceğiniz bu spora başlamadan önce mental olarak kendinizi hazırlamanız, antrenmanlarınızı daha verimli kılacaktır.

Calisthenics Sporu Nasıl Yapılır?

  • Klasik şınav ile antrenmanlara başlayabilirsiniz. İlk antrenmanlarınızda dizlerinizi yere koyarak hareketi kolaylaştırabilir, ileri seviyelerde tek elinizi kullanarak zorlaştırabilirsiniz.
  • Evinizdeki herhangi bir sandalyeyi kullanarak arka kol kaslarınızı, duvara sırtınızı dümdüz dayayıp, eğilip kalkarak bacak kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.
  • Eğer imkanınız varsa barfiks çubuğu ile çalışmak, kaslarınız üzerinde hakimiyet kurmanıza yardımcı olur. Barfiks çubuğu ile çalışırken bu kontrolün bir anda olmayacağını ve mükemmele giden yolun basit tekrarlardan geçtiğini unutmamalısınız.
  • Egzersizlere başlamadan önce vücudunuzu ısıtmayı, antrenmanlar sonrasında esneme ve soğuma hareketleri yapmayı unutmamalısınız. 

Sağlıklı, canlı ve disiplinli bir hayat için siz de calisthenics yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Çok daha rahat spor yapabilmenize yardımcı olacak tüm spor kıyafetlerini barcin.com‘da bulabilirsiniz.

Basketbol Giyimi Nasıl Olmalı

Basketbol Giyimi Nasıl Olmalı?

Unutulmaz Voleybol Maçları

Eskilerden: Unutulmaz Voleybol Maçları