in

Egzersiz Kıyafetleri Nasıl Olmalı?

Spor kıyafeti seçiminiz egzersizler esnasında alacağınız verimden motivasyon düzeyinize kadar birçok faktörü doğrudan etkiler. Doğru egzersiz kıyafetleri eşliğinde vücut sıcaklığınızı koruyabilir, kendinizi çok daha dinamik ve enerjik hissedebilir, egzersizlerinizi yaparken en doğru pozisyonlara rahatlıkla geçebilirsiniz. Peki, egzersiz kıyafetleri nasıl seçilmelidir? 

Spor kıyafetlerinin işlevselliği ve konfor düzeyi, dış görünümünden daha önemlidir. Ancak hiç kimse, üstünde kötü durduğunu düşündüğünü kıyafetler eşliğinde spor yapmayı tercih etmez. Bu nedenle seçtiğiniz kıyafetlerin hem sizin tarzınıza hem de uyguladığınız spor egzersizlerine kolaylıkla uyum sağlaması gerekir. Seçim yapmakta zorlanıyorsanız, gelin ideal egzersiz kıyafetlerinin sahip olması gereken özelliklere daha yakından göz atalım! 

fitness egzersizleri

Doğru Beden Aralığını Tercih Edin

Seçtiğiniz spor kıyafetlerinin bedeninize tam olarak uyması gerektiğini zaten biliyorsunuz. Ancak seçtiğiniz kıyafetler bedeninize tam olarak uysa da, çok bol ve dar kesimli alternatiflerden kaçınmanızda fayda var. Çok bol kesimli kıyafetler, egzersiz esnasında hareket özgürlüğünüzü kısıtlayabilir. Özellikle geniş paçalı eşofmanlar, hareketli egzersizler esnasında bacaklarınıza dolanabilir. Çok dar kesimli kıyafetler ise, nefes alışverişinin son derece önemli olduğu egzersizler esnasında karnınıza ya da belinize baskı uygulayarak spordan aldığınız verimi düşürebilir. Bu nedenle bedeninizi saran, ancak hareket özgürlüğünüzü asla kısıtlamayan ve kan dolaşımınızı engellemeyen egzersiz kıyafetlerini tercih etmelisiniz

Hava Koşullarını Gözden Kaçırmayın

Açık havada spor yapmanın keyfi başkadır. Özellikle koşu ve fitness egzersizlerinizi hava koşulları elverdiği sürece dışarıda yapmak isteyebilirsiniz. Ancak spor antrenmanlarınız esnasında yüksek oranda ter attığınız ve vücut sıcaklığınızı değiştirdiğiniz için, ani bir rüzgâr esintisi ya da bir anda bastıran yağmur sağlığınızı riske atabilir. Yağmurlu ve soğuk hava koşullarında giymeyi tercih ettiğiniz spor kıyafetlerinin korunaklı ve hafif olması gerekir. Özellikle havanın bulutlu olduğu günlerde standart egzersiz kıyafetlerinizin yanı sıra yanınıza önlem amaçlı bir spor yağmurluk alabilir, kış aylarında termal spor kıyafetlerini tercih edebilirsiniz. 

Çok Kalın Kıyafetlerden Kaçının

Yüksek tempolu spor egzersizleri esnasında dehidrasyon riskini önlemek için sıvı tüketiminiz ve kıyafet seçiminiz son derece önemlidir.

Egzersiz Kıyafetleri Nasıl Olmalı kapak

Egzersizlerinizi uygularken nabzınız yükseldiğinde ve kalbiniz daha fazla kan pompaladığında, vücut sıcaklığınızın düşmesi için terlemeye başlarsınız. Fazla kalın egzersiz kıyafetleri ise, normalden çok daha fazla terlemenize neden olabilir. Bu durum da, vücudunuzun çok hızlı bir şekilde su kaybetmesine yol açar. Ayrıca spor esnasında terleseniz de konforlu ve kuru hissetmenizi sağlayan kıyafetler, teri hızla emen ve dışarı atmaya yardımcı olan seçeneklerdir. Siz de bu tip egzersiz kıyafetleri ile terleme nedeniyle konforsuz hissetmekten kaçınabilir, yeterli oranda su tüketerek dehidrasyon riskini önleyebilirsiniz. 

Vücut Sıcaklığınızı Koruyun

Teri emen, dışarı atan ve hızlı kuruyan kumaşlar kullanılarak hazırlanan egzersiz kıyafetleri, vücut sıcaklığınızı dengelemenize de yardımcı olur. Üstelik bu tip kumaşları tercih ederek kıyafetlerinizin ter nedeniyle vücudunuza yapışmasını ve hareket özgürlüğünüzü kısıtlamasını önleyebilirsiniz. Esnek kumaşlar, her zaman daha rahat hareket edebilmenize ve egzersizlerden daha çok verim almanıza yardımcı olur. 

Egzersiz Kıyafetleri Nasıl Olmalı kapak

Özellikle spor yapmak için ihtiyaç duyduğunuz enerji ve motivasyonu bulmakta kimi zaman zorlanıyorsanız, seçtiğiniz egzersiz kıyafetlerinin tarzınıza uygun olduğundan ve sizi iyi hissettirdiğinden emin olmalısınız. Unutmayın, düzenli egzersiz yapmak için size uygun bir spor branşını tercih etmek ve motivasyon kaynakları oluşturmak sandığınızdan çok daha fazla işe yarayabilir. Sizi enerjik hissettiren desenler ve tasarımlar barındıran, tercih ettiğiniz egzersiz programına uygun, esnek ve konforlu kıyafetler eşliğinde spor yapmak çok daha eğlenceli ve verimli olabilir. Hayalinizdeki egzersiz kıyafetlerine barcin.com üzerinden ulaşabilir, kendinize harika bir antrenman programı oluşturabilirsiniz!

daha ince bir bel için

7 Egzersiz ile Daha İnce Bir Bel

sporcular için fit sonbahar menüleri

Sporcular İçin Fit Sonbahar Menüleri