in

7 Egzersiz ile Daha İnce Bir Bel

İnce bel, vücudun daha fit ve formda görünmesine yardımcı olur. Daha ince bir bel ile sıkı bir karna kavuşmak içinse vücudunuzun yağ oranını düşürmeli ve bel bölgenize yönelik egzersizleri düzenli olarak uygulamalısınız.

1. Kardiyo Egzersizleri

Vücudunuzun yağ oranı gereğinden fazla ise karın kaslarınızı ne kadar çalıştırırsanız çalıştırın, ince bir bele sahip olmanız mümkün değildir. Bu nedenle öncelikle ideal kilonuza inip yağ oranınızı düşürmeyi düşünebilirsiniz. Haftada 3-4 gün kardiyo antrenmanı yaparak kalori açığı oluşturabilir ve kilo vermeye başlayabilirsiniz. Eğer temeliniz yoksa yürüyüş ideal bir seçim olabilir. Kısa sürede daha fazla kalori harcamak içinse koşma, bisiklete binme, yürüme gibi alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

2. Oblique V Crunch Egzersizi

En etkili bel inceltme egzersizlerinden birisi olan oblique v crunch hareketi sayesinde yan karın kaslarınızı çalıştırabilir ve belinizin daha ince görünmesini sağlayabilirsiniz. Başlangıçta 6 tekrardan oluşan 3 set yapabilir daha sonra tekrar sayısını 12’ye çıkarabilirsiniz.

 • Egzersize başlarken yana doğru uzanılır ve ayaklar düz bir şekilde birbirinin üzerine koyulur.
 • Ayaklar ve baş mümkün olduğunca düz tutularak, yukarı doğru kaldırılarak V şekli oluşturulur.
 • Hareketi uygularken zorlanırsanız altta kalan elinizle yerden destek alabilir ya da egzersizi bacaklarınızı kırarak uygulayabilirsiniz.

3. Side Plank and Oblique Twist

Kısa sürede etkisini görebileceğiniz bel inceltme hareketlerinden birisi olan side plank and oblique twist egzersizini 10 tekrardan oluşan 3 set şeklinde uygulayabilirsiniz.

 • Hareketin başlangıç pozisyonunda yan olarak uzanılır ve altta kalan kol yere 90 derecelik pozisyonda yerleştirilerek vücut yukarı kaldırılır.
 • Seviyeye uygun bir dambıl yukarıda kalan ele alınarak kol dümdüz olacak şekilde kaldırılır ve dirsekten kırılarak yere indirilir.
 • Egzersizin zor gelmesi durumunda dambıl kullanmayabilirsiniz.
side plank egzersizi

4. Ordinary Forearm Plank Hareketi

Alt ve üst karın kaslarınızı çalıştırarak belinizin daha ince görünmesini sağlayan ordinary forearm plank egzersizi sayesinde kollarınızı çalıştırabilirsiniz. 5 tekrarla başlayacağınız hareketi zaman içerisinde 10 tekrara çıkarabilirsiniz.

 • Egzersize başlarken yüz üstü uzanılır ve kollar 90 derecelik açı oluşturacak şekilde dirsekler yerleştirilir.
 • Ayakların arasında 20 cm bırakılarak parmak uçlarında durulur.
 • Vücut yere paralel duracak şekilde kaldırılır ve pozisyon bozulmadan 20 saniye sabit olarak beklenir.
plank egzersizi

5. Toe Touches Egzersizi

Alt karın kaslarınızın çalışmasını sağlayarak göbeğinizi eritip belinizi incelten toe touches egzersizi sayesinde bacaklarınızı da çalıştırabilirsiniz. 15 tekrardan oluşan 3 set yapabileceğiniz egzersizin etkisini artırmak için 1-2 kilogramlık dambıllar kullanabilir ve hareketi uygularken karnınızı sıkabilirsiniz.

 • Harekete başlarken sırt üstü yatılır. Ayaklar düz olarak uzatılır kollar ise yanda tutulur.
 • Bacaklar kırılmadan 90 derece olacak şekilde yukarı kaldırılır. Aynı anda baş yerden kaldırılarak kollar ayaklara doğru uzatılır.

6. Bend and Kick Egzersizi

Belinizi şekillendirerek inceltmenize yardımcı olan bend and kick egzersizi aynı zamanda omurganızı güçlendirerek sırt ağrılarınızı azaltır.

 • Egzersize başlarken dizler 90 derece olacak şekilde yere koyulur ve masa pozisyonu alınır.
 • Bacaklardan birisi dizden bükülerek mümkün olduğunca yukarı doğru kaldırılır. Bu aşamada gücü karnınızdan almaya özen göstermelisiniz.
 • Boyun yere paralel bir şekilde tutularak 5 saniye beklenir ve başlangıç pozisyonuna dönülür.
bel inceltici hareketler

7. Standing Cross-Crunches Hareketi

Bel kıvrımınızı belirginleştirecek egzersizlerden birisi olan standing cross-crunches, aynı zamanda adonis ve kalça kaslarının çalışmasını da sağlar.

 • Egzersize başlarken ayaklar omuz genişliğinde açılır ve eller başın arkasında birleştirilir.
 • Sol ayak çapraz bir şekilde dizden bükülerek yukarı kaldırılır.
 • Vücut belden sola doğru bükülürken sağ dirsek ve sol diz birbirine mümkün olduğunca yaklaştırılır.
 • Ayak değiştirilerek hareket tekrarlanır.
Standing Cross Crunches
📷. : https://brightside.me/inspiration-health/9-workouts-that-can-reward-you-with-a-slim-waist-722360/

İnce bir bel için uygulayabileceğiniz egzersizlerde ihtiyaç duyabileceğiniz farklı ağırlıklardaki dambılları Barcin.com’dan satın alarak orijinal ürün avantajından faydalanabilirsiniz.

faydalı fitness uygulamasıları

9 Faydalı Fitness Uygulaması

Egzersiz Kıyafetleri Nasıl Olmalı

Egzersiz Kıyafetleri Nasıl Olmalı?