in

Basketbol Şut Çeşitleri Nelerdir?

Basketbol Şut Çeşitleri Nelerdir?

Basketbol şut tekniklerini öğrenerek yoğun antrenmanlarla refleks haline getirmek karşılaşmalarda daha hızlı sayı alabilmek ve rakip takımı daha kolay yenebilmek için ideal yöntemlerden biridir. Çok sayıda şut tekniği olduğu için kendi fiziksel özelliklerinize en uygun olan basketbol şut tekniğini bulabilir ve bu yönde deneyim kazanarak başarılı bir şutör haline gelebilirsiniz. Basketbol karşılaşmalarında farklı pozisyonlarda kullanabileceğiniz şut teknikleri hem arka arkaya sayılar almanızı sağlar hem de rakip takıma baskı kurmanızı kolaylaştırır. Antrenman ve karşılaşmalarda basketbol şut tekniklerini daha konforlu bir şekilde uygulamak için adidas basketbol ayakkabısı ve aksesuarlarını tercih edebilirsiniz.

Basketbolda Şut Nedir? 

Basketbol karşılaşmalarında hücum oyuncusunun topu, rakip takımın potasına atma tekniklerinin tamamına “şut” denir. Basketbol şut çeşitleri ile sayı alan oyuncular ise şutör olarak adlandırılır. İyi bir şutör olmak için şut tekniklerini öğrenerek ve sık sık antrenman yaparak gelişim sağlanabilir. Bu süreçte antrenmanlardan daha fazla verim almak için basketbola uygun giysiler ve basketbol ayakkabısı kullanmanızda fayda vardır. Bununla birlikte basketbol şut geliştirme aşamasından önce bazı temel beceriler kazanmanız, teknikleri daha kolay öğrenmenizi sağlar. Farklı basketbol şut teknikleri için çalışmaya başlamadan önce yapmanız gerekenler şöyle sıralanır:

  • Topu parmak uçlarınızla kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmeniz gerekir. Bunun için topu avuç içinize temas ettirmeden kontrol etmeye çalışmalısınız.
  • Şut eli olarak kullanacağınız elinizi belirlemeli ve diğer elinizi denge için kullanmalısınız
  • Şutu atacağınız kolunuzun dirsek kısmı her zaman vücudunuza yakın olmalıdır. Ayrıca şutun başarılı olması için kolun hedef noktası ile doğru hizalanmış olması gerekir.
  • Şutun son aşaması olan topun serbest bırakılması sırasında sadece kolunuzu değil aynı zamanda bileğinizi de serbest bırakmalısınız. Bu, topun mesafesini kontrol etmenize de yardımcı olur.

Basketbol Şut Çeşitleri Nelerdir? 

Basketbol topunu profesyonelce kullanarak sayı alabileceğiniz birçok basketbol şut çeşidi vardır. Bunlar arasında temel olarak kabul edilen basketbol atış çeşitleri ise şunlardır:

  • Durarak Şut (Set Shot): Tek el ile sayı yapmayı amaçlayan bu basketbol şut tekniği, savunanın uzakta olduğu durumlarda kullanılır. 4 ila 9 metre mesafeden yapılan serbest atışlarda da tercih edilir.
  • Serbest Atış (Free Throw): Top iki el arasında tutulup bacaklar vücut ağırlığını dengeleyecek şekilde açılır. Ardından dizler kırılarak top başın üzerinden yükseltilir ve atış yapılır. Bu basketbol şut tekniğinde topa yön verecek olan şut elinin bileği olabildiğince bükülür.
  • Sıçrayarak Atış (Jump Shot): En etkili basketbol şut tekniklerinden biri olup savunma oyuncusu tarafından engellendiğinizde serbest atıştaki gibi pozisyon alıp sıçrayarak sayı alabilirsiniz.
  • Çengel Atışı (Hook Shot): Pota çevresindeyken uzun boylu savunma oyuncularından kaçınmak için kullanabileceğiniz bu teknik, tek elle kavradığınız topu, tek ayağınız üzerinde sıçrayarak potaya atmanızı sağlar.
  • Turnike Atışı (Lay-Up): Potaya yakın mesafeden yapılan bu basketbol şut atışında bir uzun bir de kısa adım atıldıktan sonra tek ayağınız üzerinde sıçrayarak şut eliniz ile atışı tamamlayabilirsiniz. İsabet oranı oldukça yüksek olan bu teknikte sol ve sağ turnikelerde ayak kullanımına dikkat etmeniz gerekir.

Tüm bu basketbolda şut atma tekniklerini öğrenirken fiziksel olarak daha konforlu hissetmek için adidas basketbol ürünleri ve ayakkabılarından faydalanabilirsiniz.

Basketbolda Şut Kaç Sayıdır?

Basketbol şut teknikleri ile yapılan sayılar, sahada yer alan çizgilere göre belirlenir. Genel basketbol şut çeşitleri 2 ve 3 sayı kazanmanızı sağlar. 3’lük olarak adlandırılan basketbol şut tekniği için 3 sayı çizgisinin dışından atış yapmış olmanız gerekir. 3 sayı çizgisinin içinden yapılan tüm başarılı şutlar ise 2 sayı kazanmanızı sağlar.

Başarılı bir şutör olmak için basketbol şut tekniği çeşitlerinden size uygun olanlara antrenmanlarınızda yer vererek takımınıza daha fazla sayı kazandırabilir, birebir karşılaşmalarda rakibinize fark atabilirsiniz. Bu süreçte sağlam basmak ve kolay sıçramak için basketbol ayakkabısı kullanabilir, çeşitli basketbol aksesuarları ile kendinizi destekleyebilirsiniz.

Siz de basketbol karşılaşmalarında daha etkin olmak için şut tekniklerini öğrenebilir, daha fazla antrenman yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu süreçte konforlu hissetmenize yardımcı olacak basketbol malzemeleri, giyim ürünleri ve ayakkabılar için Barcin.com koleksiyonlarına göz atabilir, uygun fiyat seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

Mindfulness Nedir?

Mindfulness Nedir?

Nike ile Sanal Ayakkabı Devri Başlıyor!

Nike ile Sanal Ayakkabı Devri Başlıyor!