in

BCAA Nedir, Ne İşe Yarar?

Sağlıklı bir yaşam için ideal bir diyet düzenine sahip olmak, spor yapmak ve vücut direncini artırmak büyük önem taşıyor. Günümüzde birçok kişi kas yapmak, güç artışı sağlamak ve daha fit bir görünüme kavuşmak için BCAA gibi takviye besinlerden yararlanıyor. BCAA nedir? BCAA ne işe yarar? Merak edilen tüm detaylara yakından göz atalım.

BCAA Nedir?

Kas proteininde bulunan ve kas gelişimi için çok önemli olduğu tespit edilen BCAA; valin, lösin ve izolösin olmak üzere üç temel amino asitten oluşuyor. “Dallı Zincirli Amino Asit” kelimelerinin kısaltması olan BCAA’nın, metabolizma tarafından üretilemediği için yiyeceklerden alınması gerekiyor.

BCAA Ne İşe Yarar?

Sporcu beslenmesi için önemli bir yere sahip olan BCAA, protein bakımından zengin hayvansal gıdalarda bolca bulunuyor. Doğal gıdalardan alınabilen bu amino asitler, toz halinde satılan besin takviyeleri içinde de yer alıyor. Kas hacmini artırmak, vücut direncini geliştirmek, spor sonrası yorgunluğu ve kas ağrılarını azaltmak, BCAA faydaları arasında yer alıyor.

BCAA Faydaları Nelerdir?

BCAA’nın temel faydalarına bakalım.

  • Kas Gelişimini Destekliyor: BCAA içerisindeki lösin, kas protein sentezini uyaran belirli yolları aktive ederek kas yapım sürecini destekliyor. Direnç antrenmanlarının ardından BCAA takviyesi alan sporcuların, takviye almayan ya da plasebo alan sporculardan belirgin bir şekilde daha fazla kas protein sentezi yaptıkları görülüyor.
  • Kas Ağrılarını Azaltıyor: Sportif etkinliklerden ve yüklemeli egzersizlerden birkaç gün sonra görülen kas ağrıları hayatı zorlaştırıcı hale gelebiliyor. Sporcuların DOMS olarak da bilinen gecikmiş kas ağrılarını önlemek için BCAA takviyelerinden yararlandıkları biliniyor. Protein yıkımını minimize eden ve kreatin kinaz (Ck) seviyesini düşüren BCAA destekleri ile vücudu daha hızlı toparlamak ve antrenman sonrası kas ağrısı yaşamadan hayata devam edebilmek mümkün oluyor.
  • Kas Yıkımını Engelliyor: Kas sentezi sürecinde kas proteinleri sürekli olarak parçalanıyor ve yeniden oluşturuluyor. Kaslardaki protein yıkımı ve sentezi arasındaki denge, kas içerisindeki protein miktarını belirliyor. Yapılan çalışmalar, BCAA takviyesi kullanımının kas protein yıkımını engellediğini işaret ediyor. İnsan vücudundaki BCAA’lar kas proteinleri içinde bulunan esansiyel amino asitlerin yaklaşık üçte birini, vücudun ihtiyacı olan toplam amino asitlerin ise %40’ını oluşturuyor. Bu nedenle, BCAA ve diğer esansiyel amino asitlerin, kas erimesini azaltmak veya kas erime hızını yavaşlatmak için önemli olduğu açıkça görülüyor.
  • Egzersiz Sonrası Yorgunluğu En Aza İndiriyor: Yorgunluk hali; egzersiz yoğunluğu, aktivite süresi, çevresel koşullar, beslenme ve kondisyon durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. BCAA takviyeleri hem kas ağrılarını hem de egzersiz sonrası oluşan yorgunluğu ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. Egzersiz sonrası yaşanan yorgunluğu en aza indirmek adına doğru egzersiz giyim ürünlerini seçmekte oldukça önemlidir. Doğru kıyafet ile egzersiz yapmak antremanınızı daha etkili kılar.

BCAA Ne Zaman Kullanılmaya Başlanmalı?

BCAA takviyeleri egzersiz öncesinde ve sonrasında kullanılabiliyor. En iyi sonucu alabilmek için BCAA takviyesinin en az iki ila üç gram lösin içeren bir formülasyona sahip olması ve dengeli bir diyetle birlikte tüketilmesi öneriliyor. BCAA kullanımında dikkatli olmak gerekiyor, çünkü günlük BCAA ihtiyacı, kişinin kilosu, cinsiyeti, yaşı ve spor geçmişi gibi detaylara bağlı olarak değişiyor. Vücut ağırlığı temelli ölçümlerde kilo başına yaklaşık 200 mg BCAA öneriliyor.

Spor Yapmadan BCAA Kullanılır mı?

BCAA kullanımı konusundaki çeşitli çalışmalar, bazı sporcuların performanslarını artırmak için BCAA takviyelerini antrenman öncesi bir diyete dahil etmeyi tercih ettiklerini gösterirken, bazılarının da kas onarımı amacıyla spordan sonra bu takviyeleri almaya başladığını gösteriyor. Bununla birlikte, 2018’de yapılan küçük bir araştırma, kol kuvvet egzersizinden önce BCAA takviyesi alan erkeklerin, egzersiz bittikten sonra BCAA alanlara kıyasla daha az kas ağrısı ve hasarı yaşadıklarını belirtiyor. Aynı zamanda egzersiz aksesuar ve egzersiz ayakkabıları ile kas ağrınızı minimum seviyeye indirebilirsiniz. Siz de kondisyonunuza ve bütçenize en uygun spor aletlerine, ekipmanlarına ve giyim ürünlerine Barcin.com ayrıcalıkları ile ulaşabilir, güvenli ve avantajlı alışveriş olanaklarından yararlanmaya hemen başlayabilirsiniz

Futbol Mevkileri Nelerdir?

Futbol Mevkileri Nelerdir?

Trapez Kasını Geliştiren Hareketler

Trapez Kasını Geliştiren Hareketler