Menu
in

Bel Çevresi Yağlarına Cevap Belli: Hoşça Kal!

Düzenli spor yapanlara göre her zaman en zor yakılan yağlar bel ve karın bölgesinde bulunur. Bu bölgelerde bulunan yağların yakılması sadece düzenli sporla gerçekleşmez. Yapılan düzenli sporun yanında doğru besinlerin tüketilmesi ve sağlıklı beslenilmesi gerekir. Özellikle bel çevresindeki yağların yakılması ciddi bir uğraş gerektirir. Sadece spor ya da dikkat edilen beslenme bu bölgelerdeki yağların yakılması için yeterli olmaz. Bu ikili birbirinden asla ayrılmamalıdır. Ancak genel yanılgılardan bir tanesi de fazla spor yapmanın yağları yakacağı yönündedir. Spor yapmak metabolizmanın hızını arttırır, vücudun kas tutmasının yanı sıra kasların dinçliğini sağlar. Sporun yanında doğru beslenme ise yağ yakma işlemini gerçekleştirmeye yardımcı olandır.

Genel anlamda yağlanmanın vücutta nasıl meydana geldiği ve bel bölgesindeki yağlardan kurtulmak için hangi besinlerin alınması gerektiği gibi önemli bilgileri paylaşmadan önce; bel çevresindeki yağlar bir kenara bölgedeki kasları geliştirmek için rehber arayanlar için tavsiyemiz olan “Sahne Adı Adonis Olan Oblik Nasıl Geliştirilir?” yazımızı mutlaka okuyun!

Yağlanmanın temeli ve bel çevresini saran yağlar hakkında Fitness ve Beslenme Uzmanı İlker Çağlayan’ında söyleyecekleri var! Sadece bu kadar mı? Tabii ki hayır! Fitness ve Beslenme Uzmanı İlker Çağlayan bilgilerinin yanında bel çevresindeki yağlardan kurtulmakta yardımcı olacak “Shepherd Pie” tarifini de sunuyor! Video’yu hemen izleyin ve harika bir tarifi ve önemli bilgilerle ilk adımınızı atın!

Shepherd’s Pie Malzemeler

  1. 300 gr Karnabahar
  2. 300 gr Kuzu Kıyma
  3. 1 Avuç Maydanoz
  4. 1 Adet Dometes
  5. 1 Adet Havuç
  6. 1 Adet Soğan
  7. 3-5 Diş Sarımsak
  8. 1 Avuç Kereviz

Shepherd Pie Nasıl Yapılır?

Kuzu kıyma ateşte ısınmış tavaya konulur. Kuzu kıyma kendi yağını salana kadar ateşte bırakılır. Sonra soğanlar kavrulması için eklenir. Ardından havuç, kereviz ve dometes eklenir ve pişirilmeye devam edilir. En son olarak maydanozlar eklenir. Bu sırada karnabahar püresini hazırlamak için haşlanmış karnabaharla beraber sarımsak, zeytinyağı ve tuz eklenerek blendar’da harmanlanır ve püre elde edilir. Kullanılan kap veya tabağa göre önce kıyma tabana serilir ve üstüne püre eklenir. Önceden 200 derecede ısıtılmış fırında 10-15 dakika süresince bekletilir. Geriye yemek kalıyor. Afiyet olsun!

Yağlanma nasıl oluşur?

Vücutta bulunan insülin hormonundan kaynaklıdır. İnsülin hormonun fazla salgılanması yağlanma sebeplerinin başında yer alıyor. Sporda veya günlük yaşamda harcanan kaloriden daha fazlasının vücuda alınması yağlanmanın başlangıcı olarak kabul edilir. Özellikle karbonhidratların kan şekerini yükseltmesi vücutta insülin hormonun yükselmesine sebep olur. İnsülin hormonun yüksek seviyeye gelmesi vücudun yağ depolamaya başlaması anlamına gelir. Çünkü insülin yağ depolama hormonu olarak görev alır. Bu nedenle öncelikli olarak kan şekerinin stabil seviyede tutulması da önemli bir rol oynamaktadır. Peki akıllara gelen ilk soru kan şekerini nasıl sabit tutabilir veya düşük seviyelerde tutabiliriz? Hemen sizi “Lifli Beslenme İle Kan Şekerinizi Koruyun” yazımıza yolculuğa çıkartalım.

Vücutta yağ nasıl yakılır?

Vücutta yağ yakımı dolaylı yoldan gerçekleşmez. Metabolizmanın yağ yakabilmesi için vücut tarafından enerji kaynağı karbonhidratlardan ziyade depolanan yağlar olmalıdır. Hayat boyunca da vücudun enerji kaynağı yağlar vücut tarafından kullanılmalıdır. Enerji kaynağını karbonhidratlardan yağlara dönüştürebilmek ise işin en zor kısmıdır. Çünkü vücudun enerji kaynağını değiştirmek dolayısıyla ezber bilinen tüm beslenme şekillerini kenara bırakmak demektir.

Enerji kaynağınızı yağlara çevirmek için gerekli olan beslenme tarzı ketojenik beslenme ile ilgili detayları “Yağ Yakma Makinesine Dönüşün!” yazımızda bulabilirsiniz.

Vücut, yağları enerji olarak kullanabilmek için glukagon hormonuna sahiptir.  Glukagon hormonu vücudun yağları enerji kaynağı olarak tanımlamasına yardımcı olur. Fakat metabolizmanın glukagon’dan faydalanabilmesi için insülin seviyesinin düşük olması gerekir. İnsülin seviyesinin yüksek olması durumunda vücut enerjiyi karbonhidratlardan alırken yağ depolamaya devam edecektir.

Vücut geliştirme diğer bir şekilde söyleyecek olursak kaslarının ön plana çıkması ile ilgilenenler için önemli ipucu! Kasların görünümü ve kalem ile çizilmiş bir görüntünün oluşabilmesi için definasyon diyeti şart!

Definasyon diyeti karbonhidratlardan uzak yüksek protein ve lif, orta seviyede de yağ tüketmenizi gerektiren bir diyettir. Yapılan spora göre beslenme çeşitleri değişiklik göstermektedir. Ancak dikkat ederseniz temelde hepsi tek bir noktaya dayanır. Yağ yakmak için karbonhidratlardan uzak durulmasıdır.

Bel çevresinde oluşan yağlardan kurtulup kaslarımı ön plana çıkarmak istiyorum diyorsanız “Definasyon Diyeti İle Kaslarınızın Görümünü Arttırın!” yazımızda tam da aradığınızı bulacaksınız! Bizden söylemesi!

Neden sebze?

Yağ yakmak için gerekli antioksidan, protein ve lif yapısına sahip olması nedeni ile sebzeler diyetin veya beslenmenin değişilmez bir parçası olmalıdır. Fazla işlenmiş tahıl tüketmek vücutta karbonhidrat oranın yükselmesinde bir numaralı nedendir. Karbonhidratı ne kadar beslenmeden çıkartır protein, yağ ve sebzeye yakınlaşılırsa sadece yağ yakma açısından değil aynı zamanda ruhsal ve duygusal tepkilerde de değişimler gerçekleşecektir. Doğadan geleni tüketmek önemli olandır. Günümüzde organik üretim seviyeleri belli olsa da biraz daha uğraşla kendinize önemli sebzeleri temin edebilirsiniz. Sebzeleri sevmiyorsanız yemeyin diyemeyiz. Çünkü bölgesel yağlanmanın önüne geçmek daha sağlıklı çalışan bir metabolizmaya sahip olabilmek için sebze tüketmek şarttır. Bu yüzden yavaştan kendinizi alıştırmanız sağlığınız için önemli bir adım olacaktır.

Sebzelerin özellikle beslenmenizde mutlaka bulunması gereken sebeplerinden bir tanesi de sindirim sisteminin çalışmasından cilt sağlığına kadar bir konuda vücudumuza yardımcı olmasıdır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi mikroplara karşı vücudun daha dirençli hale gelmesi oluşabilecek birçok sağlık sorununda önüne geçilmesine yardımcıdır.

Yağ yakmak için yapılan en büyük hatalar nelerdir?

“Her şeyin fazlası zarardır” cümlesi durumumuzu en güzel şekilde özetler. Genel olarak spor yapanların yeterli seviyenin üzerinde spor yapması yağ yakmaktan çok kas yakmalarına neden olur. Bel çevresindeki kaslarınızı çok çalıştırmak veya yağ yakılması istenen bölgedeki kasları fazla çalıştırmanın hiçbir etkisi yoktur.

Beslenme yağ yakılmasında olmazsa olmaz nedenlerden biri olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Genelde spor harcanan kalori/enerji değeri besinle alınan kalori/enerji değerinden daha azdır. Spora sadece form tutmak ve “ne fazlam olsun ne azım olsun yine istediğim yemeği boğazdan geçireyim” mantığında yaklaşmak oldukça yanlış bir düşüncedir. Tekrar tekrar hatırlatmakta fayda var.

Sizde bu yanlışı yapıyorsanız geri adım atmak için tam zamanı! Çok spor yaptığınızı ve çok kalori harcadığınız düşünseniz de besinlerden alacağınız kalori sporda harcadığınızdan daha fazla olacaktır.

Spor salonlarında önerilen bölgesel yağ yakma antrenmanlarının önemi bu durumda kalmıyor. Her ne kadar bölgesel yağ yakma olarak söylense de mutlaka bir uzmandan veya antrenörünüzden diyet programı istemeniz faydalı olacaktır.

Vücudunuzdaki yağlara hoşça kal demek için gerekli ilk detayları öğrendik sıra uygulamaya geçmekte! Şuanda alacağınız karar ile yeni bir hayata merhaba diyebilirsiniz ve unutmayın; ne olursa olsun mutlaka gerçek besinler tüketin!

Yorum Yazın

Exit mobile version