Menu
in

Bel incelten Hareketler İle Forma Girin!

bel incelten hareketler

Kilo vermek isteyen bireylerin birçoğunda bölgesel yağlanma probleminin olduğu görülür. Özellikle bel bölgesinde oluşan yağlanmalar, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen ortak bir kilo problemidir. Yalnızca diyet yaparak belirli bir bölgedeki aşırı yağlanma üzerine yoğunlaşmak ve bölgesel incelme sağlamak ne yazık ki mümkün değildir. Bu nedenle bel bölgesinin inceltilebilmesi için hem diyet yapılmalı, hem de bel incelten hareketler olarak da adlandırılabilecek ve bel bölgesini yoğun olarak çalıştıran egzersizler düzenli olarak yapılmalıdır. Bel bölgesindeki yağlanmadan göbek ve belin iki yanında biriken, halk arasında simit olarak adlandırılan yağlar sorumludur ve bu bölgenin inceltilmesinde oldukça etkili olan birçok egzersiz türü mevcuttur. İşte bunlardan birkaçı…

Side Plank Egzersizi

Diyet yaparken, bel incelmesi için uygulanabilecek en etkili egzersizlerden birisi side plank egzersizidir. Bu hareketi evde rahatlıkla uygulamak mümkündür. Yumuşak bir mat öncelikle egzersiz yapabileceğiniz ferahlıkta bir alana serilir. Daha sonra matın üzerinde önce sağ yana doğru sonra sol yana doğru, ayaklar üst üste gelecek şekilde yatılır. Dirsek vücudun altında 90 derece olacak şekilde yere dayanır. Uygun pozisyon yakalandıktan sonra vücut yukarı doğru kaldırılıp indirilir. Daha sonra diğer tarafa yatarak aynı hareket tekrarlanır. İlk günlerde daha az yapılsa da ne kadar fazla sayıda, ne kadar fazla seri yapılırsa bel bölgesindeki yağ yakımı o kadar artacaktır. Hareket tekrarının artması beldeki incelmeye doğrudan etki yapacaktır.

Bisiklet Mekiği Egzersizi

Bisiklet mekiği egzersizi, en etkili bel incelten hareketler arasında yer alır. Hareketin doğru uygulanması oldukça kolay olsa da tekrar sayısının artması ile hareket etkisini artıracaktır. Öncelikle matın üzerine sırt üstü, düz bir şekilde yatılır. Normal mekik hareketinde olduğu gibi eller başın arkasında birleştirilir. Bacaklar bisiklet sürme pozisyonuna getirilir. Bacaklar yere değmeden sanki bir bisiklet sürüyormuşcasına pedallamaya başlanır. Sol bacak göğüs hizasına kadar çekilirken, sağ kol dirseği ile göğüs hizasında buluşana kadar diz çekilir. Aynı şekilde çapraz olacak şekilde diğer bacakta ve kolda da aynı hareket uygulanır. Ters yönlü kollar ve bacaklar göğüs üzerinde buluşturulurken diğer ayağı yere paralel olacak şekilde ileri doğru uzatmak önemlidir. Bacağın tam anlamıyla yere paralel olması karın kaslarının çalışmasını sağlayacak ve yağ yakımını tetikleyecektir.

Side Bend Egzersizi

Bu egzersiz uygulaması çok kolay olsa da ağırlıkla yapıldığı zaman etkisini oldukça artıracaktır. Bacaklar birbirine yapışık ve dizler kırık olmayacak şekilde, dik bir pozisyonda ayakta durulur. Omuzlar aşağı doğru bastırılarak, kollar vücuda yapışık bir şekilde aşağı doğru uzatılır. Önce sağa, sonra sola, eller diz hizasına gelinceye kadar vücut esnetilir. Birkaç tekrardan sonra simit bölgesi dediğimiz yan karın yağlarının yanmaya başladığı hissedilmeye başlanacaktır. Ne kadar fazla tekrar yapılırsa o kadar etkili olacaktır. Hatta bu egzersizi ağırlıkla yapmak, yağ yakma etkisini katlayacaktır. Ele alınacak bir ağırlık, bu ağırlık veya su şişesi olabilir, hareketi biraz daha zorlaştırsa da bel inceltme etkisini üst seviyeye çıkartacaktır. Tüm egzersizleri tek seferde çok tekrardan ziyade, daha az tekrarla birden çok set halinde yapmak egzersizin etkisini artırır.

Yukarıda belirtilen üç farklı hareketi düzenli bir şekilde uygulamak ve bunları bir zayıflama diyetiyle desteklemek suretiyle bel bölgenizde hoş olmayan bir görüntüye neden olan yağlanmayı ortadan kaldırabilirsiniz. Tüm bu egzersizleri yaparken ihtiyaç duyacağınız spor malzemeleri, giyim ve ayakkabı ürünlerine Barcin.com adresi üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Geniş ürün portföyü içerisinden size en uygun olan ürünleri tercih ederek tek tıkla satın alabilir, mağazaya gitmeden spor ürünlerine ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version