in

Beslenme Programında Kuruyemişlerin Faydaları

Dengeli beslenme denildiğinde akla ilk olarak ana öğünlerde yememiz gereken yiyecekler geliyor. Kırmızı et, beyaz et, süt ürünleri, yumurta, karbonhidratlar ve sebzeler kaliteli beslenme açısından oldukça önemli. Doğru beslenmenin en temel parçalarından birinin de ara öğün olduğu biliniyor. Meyveden yoğurda, şekersiz çikolatadan meyve suyuna kadar birçok ara öğün alternatifi mevcut. Pek çok diyet listesinde, çok yağlı oldukları gerekçesiyle kuru yemişlere gereken önem verilmiyor. Birbirinden farklı vitaminleri içeren kuru yemişler, beslenme düzenini tamamlayıcı özellikler taşıyor. Kuru yemişlerin faydaları üzerine çok fazla bilgi sunulsa da, geçmişten gelen bilgiler kuru yemişlere ön yargıyla yaklaşanların sayısını artırıyor.

ceviz

Ceviz, fındık, badem, Antep fıstığı gibi birbirinden lezzetli kuru yemişlerin ara öğünlere girmesi, sağlık açısından büyük fayda sağlıyor. Tabii ki tüm yiyeceklerde olduğu gibi, kuru yemiş tüketiminde de aşırıya kaçılmaması gerekiyor. Bu ürünlerin işlem görmeden, çiğ olarak tüketilmesi de tavsiye ediliyor. Hızlı bir şekilde yapılan tariflerde de kullanılan kuru yemişler, tatlılara ve yemeklere de tat katıyor.

Kalp ve Damar Sağlığı Kuru Yemişlerle Korunuyor

Yoğun spor programında kalp atışlarını zorlayanlar için ideal bir ürün olan ceviz, sağlıklı kalmanız için mucizeler yaratıyor. Kalp atışlarını ve kan basıncını düzenleyen ceviz, sporcular için ideal bir besin haline geliyor. Tüm kuru yemişler gibi yağ oranı yüksek olan ve 30 gramlık bir porsiyonda yaklaşık 180 kalori bulunan ceviz, buna rağmen kolesterole iyi geliyor. Kötü kolesterolü düşüren, iyi kolesterolü yükselten ceviz, E vitamini açısından da oldukça zengin. Ara öğünlerine cevizi ekleyenlerin birçok hastalığa karşı direnç kazanacağını söylemek mümkün.

Cevizin yanı sıra Karadeniz’den gelen, lezzetiyle meşhur fındık da kalp – damar hastalıklarına yüksek oranda koruma sağlıyor. Besleyici özelliğiyle de dikkat çeken fındık, ana öğünlerde hızlıca doymanıza katkı sağlıyor. Protein ve antioksidan yönünden de zengin olan fındık, bolca E vitamini içeriyor. İçerdiği E vitamini sayesinde cildi de güzelleştiren besin, görünen ve görünmeyen faydalarıyla dikkat çekiyor. Yüksek miktarda lif içeren ürün, bu yönüyle de beslenme rutininde yer almayı hak ediyor. Tüketildiği zaman miktarına dikkat edilmesi gereken bu lezzetli yiyeceğin 25 gramında ortalama 170 kalori bulunuyor. 

Yüksek Yağ İçeren Kuru Yemişlerle Kilo Kontrolü Mümkün

E vitamini, B vitamini, kalsiyum, demir ve daha birçok faydalı içerik… Bunların bir araya geldiği lezzetli kuru yemiş ise badem. Diyet listelerinin baş tacı olan ve ara öğünlerde sıkça önerilen badem kilo vermeye yardımcı oluyor. Yüksek kalorisine rağmen faydalı yağları içinde barındıran badem, kabızlık sorunu çekenlerin de en büyük yardımcısı konumunda bulunuyor. Günde 5 – 6 adet badem yemek sinir sistemini düzenlemeye de destek oluyor. Cildi güzelleştiren lezzetli yiyecek, kalp rahatsızlıklarının korunmasında önemli görev üstleniyor. Birçok kuru yemişte olduğu gibi, bademin de antioksidan olma özelliği dikkat çekiyor. Besleyici yönü güçlü olan bu tat, açlık krizlerini de minimum seviyeye indiriyor.

Yüksek miktarda antioksidan içeren kuru yemişlerden bir diğeriyse Antep fıstığı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin baklavayla özdeşleşen bu lezzeti de onlarca faydalı özelliğe sahip. B vitaminleri açısından çok zengin olan Antep fıstığı, B1 ve B6 vitaminleri yönünden vücuda oldukça faydalı. Yüksek miktarda lif içeren ürün, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini de sağlıyor. Farklı mineralleri içinde tutan Antep fıstığı, özellikle bakır, çinko ve magnezyum eksikliği olanların destekçisi oluyor.

Saymakla bitmese de kuru yemişin faydaları oldukça fazla. Bu da doğru bir beslenmede her yiyeceğin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Doğru beslenmenin en önemli tamamlayıcılarından bir tanesi de spor. Düzenli spor yapmak vücuda giren tüm faydalı besinlerin değerini artırıyor. Siz de düzenli olarak spor yapmaya hazırsanız Barcin.com‘da kendinize uygun spor ekipmanlarını kolayca bulabilirsiniz.

evde meditasyon nasıl yapılır

Yeni Başlayanlar için Evde Meditasyon Teknikleri

bağışıklığı güçlendirmek için

10 Adımda Bağışıklığı Güçlendirmek için Öneriler