Menu
in

Beslenme Programınıza Yulaf Eklemek İçin 8 Sebep

yulaf kalori kapak

Yüksek lif, vitamin ve mineral içerikleri nedeniyle tahıllar, sağlıklı bir beslenme planını oluşturan en önemli besin gruplarından bir tanesidir. Özellikle tam tahıl taneleri, vücudun karbonhidrat gereksinimini en iyi şekilde karşılarken kan şekerini yavaş yükselten, bir başka deyişle glisemik indeksi düşük olan besinlerdir. Bu nedenle sağlık açısından oldukça faydalıdır. Tahıllar arasında pek çok faydalı özelliği ile dikkat çeken yulaf, sporcu beslenmesinden zayıflama diyetlerine kadar tüm beslenme programlarında yeri olan çok değerli bir tahıl türüdür. Yulaf kalori değeri nedir? İşte son yılların en popüler tahıl türü olan yulafı beslenme programınıza eklemeniz için 8 nedeni…

1. Yüksek Oranda Diyet Lifi İçerir

Sağlıklı ve dengeli beslenmede günlük diyet lifi alımının yeterli düzeyde olması büyük önem taşır. Diyet lifleri açısından oldukça zengin olan yulaf, bir çözünür posa türü olan beta glukan içerir. Yulafta bol miktarda bulunan beta glukan, arter duvarlarını temizleyerek kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu etki sağlar. Ayrıca ince bağırsakta safra asitlerinin emilimini önleyerek kan lipidlerinin düzeylerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

2. Kolesterol Düşürücü Etkiye Sahiptir

Çözünür posa içeriği yüksek olan yulaf, kandaki kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürür. Yüksek kolesterol ve trigliserit düzeyine sahip olan hastalarda günlük olarak yulaf ezmesi tüketiminin kolesterol düşürücü etki sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca vücut geliştirme ile ilgilenen kişilerde yüksek proteinli diyet uygulamalarında fazla miktarda et tüketimine bağlı olarak kolesterolün yükselmesini önlemek amacıyla beslenme programına yulaf eklenebilir.

3. Uzun Süre Tokluk Hissi Sağlar

Tam tahıl olması ve yüksek besin kalitesi nedeni ile yulaf, midede doluluk hissi yaratarak uzun süre tok kalmaya yardımcı olur. Kompleks bir karbonhidrat yapısına sahip olması ve protein içeriği nedeniyle sindirimi yavaştır ve kan şekerini çok yavaş bir şekilde yükseltir. Bu yulaf içeren bir öğün tüketildikten sonra yeniden açlık hissinin oluşması oldukça geç olacaktır.

4. Glisemik İndeksi Düşüktür

Karbonhidratların kan şekerini yükseltme hızını ölçmede kullanılan glisemik indeks, karbonhidrat içeren herhangi bir besinin 50 gramının kan şekerini 2 saat içerisinde yükseltme miktarına verilen isimdir. Karbonhidratların yapısı karmaşıklaştıkça sindirimin tamamlanma süresi uzar. Yulafın glisemik indeksi, karmaşık bir karbonhidrat yapısına sahip olması nedeniyle oldukça düşüktür. Bu nedenle diyabet ve insülin direnci hastalarının rahatlıkla tüketebileceği besinler arasında yer alır. Yulaf Ezmesi Tarifleri yazımızda yulaf ezmesi ile yapılacak tarifleri değerlendirebilirsiniz.

5. Yüksek Vitamin ve Mineral İçeriğine Sahiptir

Oldukça besleyici bir tahıl türü olan yulaf; A ve E vitaminleri ile B12 haricindeki tüm B grubu vitaminleri açısından oldukça zengindir. Ayrıca potasyum, magnezyum, çinko, bakır, mangan ve selenyum minerallerini de bol miktarda içeren yulaf, birçok vücut fonksiyonunun yerine getirilmesine yardımcı olur. Bu nedenle beslenme programının içerisinde mutlaka bulunması gereken bir besindir.

6. Kansere Karşı Koruyucudur

İçerdiği antioksidan vitamin ve mineraller sayesinde yulaf, vücutta kanserojen bileşiklerin oluşumunun önüne geçilmesine yardımcı olur. Ayrıca yulafta bulunan lignan ve fitoöstrojenin meme kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı koruyucu etki gösterdiği son yıllarda yapılan birçok bilimsel çalışma sonucunda tespit edilmiştir.

7. Sindirim Sorunlarının Çözümünde Etkilidir

Yüksek oranda diyet lifi içeren yulaf, dışkı hacmini arttırarak sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına katkı sağlar. Bu sayede kabızlık ve şişkinlik sorunlarının önüne geçilebilir. Sindirim sisteminin sağlıklı ve düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayan yulaf, aynı zamanda bağırsak kanserine karşı da koruyucu özelliğe sahiptir.

8. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Kan şekerini yavaş yükseltip uzun bir süre boyunca kan glikoz seviyesinin dengeli bir şekilde seyretmesine katkı sağlayan yulaf, bu özelliği nedeniyle uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Yulaf kalori içeriği açısından da oldukça hafif olup 10 gramı (1 çorba kaşığı) vücuda yalnızca 37 kalori enerji sağlar. Açlığı bastırması nedeniyle gereksiz kalori alımının önüne geçmeye de yardımcı bir besin olan yulaf, zayıflama diyetlerinde mutlaka tercih edilmesi gereken besinler arasında yer alır.

İyi bir beslenme programını doğru egzersizlerle destekleyerek daha sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz. Egzersiz esnasında kullanabileceğiniz spor ayakkabı ve ekipmanlar, Barcin.com‘da sizi bekliyor.

Yorum Yazın

Exit mobile version