in

Kalorisi Düşük Yiyecekler Hangileridir?

Kilo vermenin en temel formülü, gün içerisinde yaşamsal faaliyetler ve fiziksel aktivite ve egzersiz sonucunda harcanan enerjinin besinlerle vücuda alınan enerjiden daha yüksek olması esasına dayanır. Bu nedenle diyet yapan kişilerin vücuda daha az enerji sağlayan besinleri tercih etmesi gerekir. Günlük beslenme rutininde tüketilen besinlerin vücuda sağladığı enerjinin ölçütü olan kalori değerleri, birbirinden oldukça farklıdır. Bazı besinler küçük miktarlarda tüketilmesine rağmen oldukça yüksek kalori değerine sahip iken bazı besinler ise çok daha düşük kalorilidir. Özellikle zayıflama diyeti uygulayan veya beslenmesine dikkat eden bireylerin yüksek kalorili besinlerden mümkün olduğunca uzak durması gerekir. Vücuda sağladığı enerji miktarı birçok besine göre daha az olan bir diğer deyişle kalorisi düşük yiyecekler şunlardır:

1. Meyveler

Çoğu meyvenin bileşiminde %90’ın üzerinde su bulunur. 1 porsiyon meyve oldukça doyurucu bir ara öğün olarak tüketilebilirken, yalnızca 60 kalori içerir. Meyvelerin düşük kaloriye sahip olmasında etkili olan faktörlerden bir tanesi de yüksek posa içeriğine sahip olmalarıdır. Orta boy bir elma yaklaşık olarak 3 gram, 1 armut 4.6 gram, 1 ayva 5 gram, 1 porsiyon üzüm ise 5.3 gram posa içerir. Halk arasında meyvelerin yüksek oranda şeker içerdiği ve bu sebeple kilo aldıracağı düşüncesi yaygındır.

Kalorisi Düşük Yiyecekler Hangileridir meyveler

Fakat yüksek lif, su, vitamin ve mineral içeriği nedeniyle meyveler, yerine herhangi başka bir yiyeceğin geçemeyeceği besinlerdir ve ara öğünlerde 1’er porsiyon şeklinde tüketildiğinde oldukça hafif ve besleyici bir seçim olacaktır.

2. Sebzeler

Sebzeler de aynı meyveler gibi su ve posa içeriği yüksek olan bir besin grubudur. Bir besin grubu olarak tümüyle diğer besinlere oranla düşük kaloriye sahip olmasına karşılık kendi içerisinde daha yüksek ve düşük kalorili olan türleri vardır. Bezelye, havuç, patates gibi sebzeler içeriğinde diğer sebzelere oranla daha yüksek nişasta bulundurduğu için kalori içeriği bir miktar daha yüksektir.

Kalorisi Düşük Yiyecekler Hangileridir sebze

Fakat marul, roka, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler ve ıspanak, pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerin su içeriği daha yüksek olduğundan kalori değerleri de daha düşüktür. Bu nedenle sebzeler zayıflama diyetlerinin temel taşıdır.

3. Light Ürünler

Piyasada bulunan pek çok ürünün yağ miktarı veya şeker oranı azaltılmış olan light seçenekleri mevcuttur. Bu ürünler genellikle aynı ürünün light olmayan türüne oranla çok daha düşük kalori içeriğine sahiptir. Süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinin tam yağlı olanlarının yanı sıra yarım yağlı ve eser miktarda yağ içeren light çeşitleri vardır. Bazı besinlerde ise yağın yanı sıra şeker yerine kalori değeri olmayan tatlandırıcıların kullanılması suretiyle enerji içeriği düşürülür.

Kalorisi Düşük Yiyecekler Hangileridir light

Bu ürünler kalori içeriği oldukça düşük olduğu için zayıflama diyetlerinde tercih edilebileceği gibi şeker tüketemeyen diyabet hastaları için de uygun bir seçenektir. Dondurma, gazlı içecekler, ton balıkları, bisküvi ve çikolatalar gibi pek çok ürünün light versiyonu normal ürüne oranla daha düşük kalori içerir.

4. Sağlıklı İçecekler 

Zayıflama diyeti uygulayan bireylerde en çok tercih edilen besin gruplarından bir tanesi de içeceklerdir. Fakat şeker içeren ve kalorisi oldukça yüksek olan meşrubatlar bu grubun dışındadır. Çay, sade kahve, maden suyu ve bitki çaylarının kalori değeri içerisine şeker eklenmediği sürece sıfıra yakındır. Bu nedenle öğün aralarında tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Kalorisi Düşük Yiyecekler Hangileridir icecek

Süt, kefir, ayran gibi içecekler de oldukça sağlıklı olmasının yanı sıra birçok besine oranla daha düşük enerji içeriğine sahiptir.

5. Yüksek Protein İçeriğine Sahip Besinler

İnsan vücudunda enerji elde etmek için, öncelikle karbonhidratlardan, daha sonra yağlardan ve en son seçenek olarak proteinlerden yararlanılır. Vücudun temel yapı taşı olan proteinler ise yapım ve onarım faaliyetlerinde kullanılır. Bu nedenle protein içeriği yüksek, karbonhidrat ve yağ oranı düşük olan besinler günlük protein ihtiyacının karşılanması için gerekli olmasının yanı sıra düşük enerji içeriğine de sahiptir. Derisiz ve az yağlı kırmızı et ve tavuk eti, balık eti ve yumurta, bu grupta verilebilecek en güzel örneklerdir. Burada sözünü ettiğimiz kalorisi düşük yiyeceklerin tüketilmesi diyet sürecinde öncelikli olarak tercih edilmesi, kilo kontrolünü ve tokluk hissinin sağlanmasını da kolaylaştıracaktır.

Kalorisi Düşük Yiyecekler Hangileridir protein

Ancak kilo kontrolü için spor yapmaktan da vazgeçmeyin! Dört mevsim sağlık spor yapmak için ihtiyacınız olan ürünlere Barcin.com üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Bel Ağrısına iyi Gelen Hareketler

Bel Ağrısına iyi Gelen Hareketler

Günde 10 Bin Adım Atmanın Faydaları

Günde 10 Bin Adım Atmanın Faydaları