in

Günde 10 Bin Adım Atmanın Faydaları

Teknolojinin son hızla gelişmesi ve spor aktivitelerinizi akıllı telefonlarınızdaki uygulamalarla destekleyebilmeniz sayesinden artık günde kaç adım attığınızı saptamanız son derece kolay. Hiç değilse günde 10 bin adım atmak şart! Hatta öyle ki, bazılarımız gün sonunda 10 bin adımı tamamlamak için evimizde adım atacak yeni yerler keşfetmeye bile başladı. Araştırmalar da bu faydalı egzersizi destekliyor: Günde 10 bin adım haftada beş kez 30 dakikalık egzersize eş sayılıyor. Zaten tüm sistemli günlük aktiviteler vücudunuzda ve metabolizmanızda olumlu sonuçlar doğuruyor.

Günde 10 Bin Adım Atmanın Faydaları 1

Daha Güçlü Bir Kalp

Günde 10 bin adım atan bir kişi, beş bin adım atan bir kişiye nazaran kalp atışlarının ne kadar kan pompaladığıyla ilintili olarak daha büyük atış hacmine sahip oluyor ve bu da kalbi daha sağlıklı kılıyor. Yapılan araştırmalar daha büyük kalp atış hacminin daha büyük bir aerobik kapasitenin işareti olduğunu gösteriyor. Bahsettiğimiz bu kapasite, uzmanlara göre muhtemelen ölüm ve hastalık riskinin en iyi tahmincisi. Bununla ilgili olarak egzersiz kalbi nasıl güçlendirir sorusunun yanıtını arayabilir ve bir uzmanla görüşerek spora başlayabilirsiniz.

Günde 10 Bin Adım Atmanın Faydaları 3

Daha Sağlam Bir Metabolizma

Günde 10 bin adım atan biri tarafından yakılan kalorilerin, daha durağan ve spor yapmayan birininkiyle aynı olması beklenemez. Düzenli egzersiz yapan birinin ana vücut sistemlerini çalıştırmak için yakacağı kaloriler farklılık gösteriyor. Vücut yaşamını sürdürmesi için belli bir kalori yakar ki buna da bazal metabolizma denir. Yaptığı fiziksel aktiviteyle de bahsettiğimiz bazal metabolizma kalori yakımına katkı sağlıyor. Öte yandan fiziksel olarak etkisiz olan bir kimse, bazal metabolizması dışında kalori harcamaz ve yemesine de dikkat etmiyorsa yağlanması artabilir. Egzersiz yapan kişilerin, özel günlerde ya da yediklerine dikkat etmedikleri kısa dönemlerde, hareketsiz olanlara göre daha az kilo aldıkları gözlemleniyor.

Günde 10 Bin Adım Atmanın Faydaları 2

Daha Kontrollü Kan Şekeri

Akşam yemeğine çıkan iki kişiden birinin gün içerisinde 10 bin adım attığını, diğerinin ise bütün gün oturup sadece bin adım attığını varsayalım. Daha çok aktif olan kişinin, diğerine oranla daha kararlı bir kan şekerine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Uzmanlar, günde 10 bin adım atan kişilerin yemekten sonra kanlarında çok daha düşük glikoz ve insülin tepkisi olduğunu, hareketsiz olan kişinin ise daha büyük tepkimelere girebileceğini söylüyor.

Daha Çevik Bir Beyin

Hangi egzersizi yapıyorsanız yapın, beyne ciddi anlamda faydalar sağladığını göreceksiniz. Yeni şeyler öğrenme, yeni beyin hücreleri yetiştirme ve bilişsel gerilemeyi engelleme yetenekleri günlük ılımlı egzersizlerle desteklenebilir. Bir araştırma;  egzersizin beynin yeniden düzenleme, onarım ve yeni durumlara uyum sağlama yeteneğini arttırdığını gösteriyor. Yürüyüş tipi egzersizler, beynin duygu ve hafızayı düzenleyen bölgesi olan hipokampusta yeni hücre büyümesini teşvik ediyor.

Günde 10 Bin Adım Atmanın Faydaları 6

Daha Çok Sen!

Kendiniz için bir şeyler yapmak istiyorsanız; en pratik ve kolay başlama aktivitesi olarak günde 10 bin adım atmayı planlayabilirsiniz. Bunu başarmak için kararlı olmak, biraz sabır ve irade yeterli olacaktır. Unutmayın, küçük başarılar insanın kararlılığından doğuyor. Her geçen gün daha rahat ve hızlı yürüdüğünüzü hatta adım sayısını arttırdığınızı göreceksiniz. 10 bin adım atmak, diğer pek çok egzersize göre çok daha rahat ulaşılabilir bir hedef olduğu için herkes tarafından daha kolay benimseniyor ve hayatlarının bir parçası olma konusunda daha kalıcı özellik gösteriyor. Üstelik yaptığınız diğer sporları da desteklemesi açısından son derece faydalı bir aktivite. Yapmanız gereken tek şey ayağa kalkıp, adım atmaya başlamak!

Barcin.com‘dan 10 bin adım atarken kullanabileceğiniz spor ayakkabı modelleri ve diğer egzersiz aksesuarlarını temin edebilirsiniz.

Kalorisi Düşük Yiyecekler Hangileridir

Kalorisi Düşük Yiyecekler Hangileridir?

Outdoor Spor Giyim İçin Stil Tüyoları