Menu
in

Beyaz perdede futbol

Dünyada en çok ilgi çeken eğlence sektörlerinden ikisi herhalde futbol ve sinemadır. İkisi de milyonların ilgisini çeken, kamuoyunu meşgul eden etkinlikler. Kimi zaman da bu iki sektör bir araya gelir, futbol sinemanın konusu oluverir. Dünya sineması futbol konulu pek çok film ortaya çıkardı. Bunların bir kısmı gerçekten başarılı oldu. Gelin bugün, ses getiren futbol konulu filmleri listeleyelim…

Victory (Zafere Kaçış)

IMDB Puanı: 6,3

Yılı: 1981

Oyuncular: Michael Caine, Sylvester Stallone, Pelé ve Bobby Moore

Yönetmen: John Huston

Konusu: Savaş ve futbol, herhalde felsefesi birbirine en çok benzeyen iki şeydir. Tutkunun, inancın ve heyecanın böylesine yüksek olduğu bu iki olay, bu filmde bir araya geldi. İkinci Dünya Savaşı’nda Almanlara esir düşen Dinamo Kiev’li futbolcuların gerçek hikayesinden esinlenilerek çekildi. Her ne kadar Dinamo Kiev’li oyuncular Alman takımlarına karşı bir dizi maç oynadıktan sonra esir kamplarına gönderilip çoğu ölmüşse de, filmde kahramanlarımızı mutlu son bekliyor.

Sylvester Stallone, Michael Caine gibi Hollywood yıldızlarının yanı sıra; Pele, Bobby Moore, Osvaldo Ardiles,  Paul von Himst, John Wark, Russel Osman gibi 1970’lerin yeşil sahanın yıldızları da filmin kadrosunu zenginleştiriyor.

Filmde Almanlara esir düşen müttefik askerleri, Almanlara karşı oynanacak futbol maçının devre arasında firar etmek üzere plan yaparlar. Ancak ilk yarıda yaşanan olaylar sonrası kaçmak yerine ikinci yarıya çıkıp maça devam ederler. Maç bitiminde ise taraftarların sahaya girip esir askerlerin kaçmalarına yardım etmeleri, filmin en duygusal sahnelerinden biri.

Michael Caine ve Sylvester Stallone filmin başrollerinde yer alıyor.

Bend It Like Beckham (Hayatımın Çalımı Beckham)

IMDB Puanı: 6,9

Yılı: 2002

Oyuncular: Parminder Nagra, Keira Knightley ve Jonathan Rhys Meyers

Yönetmen: Gurinder Chadha

Konusu: ailesinin tüm itirazlarına rağmen futbol oynama hayalinin peşinden koşan Hintli bir kızın hikayesi…

İngiltere’de yaşayan Hintli bir ailenin kızı olan Jess, futbol aşığı ve David Beckham hayranıdır. Ailesi ise onun kibar bir hanımefendi olarak, evlenmesini ve iyi bir yuva kurmasını istemektedir. Jess, ailesinin tüm ısrarlarına rağmen hayalinin peşinden koşmaya kararlıdır.

Kadınlar ve futbol dünyasını inceleyen, izlemesi keyifli bir film…

Mean Machine (Sıradışı Sanıklar)

IMDB Puanı: 6,3

Yılı: 2001

Oyuncular: Vinnie Jones, David Kelly and David Hemmings

Yönetmen: Barry Skolnick

Konu: İngiltere milli takımı eski kaptanı Danny Meehan daha önce bir maçta şike yaptığı için futbol sahalarından men edilmiştir. Alkollü araç kullanmaktan üç yıl hapis cezasına çarptırıldığında ise onu yeni bir macera beklemektedir. Gardiyanlardan kurulu futbol takımını çalıştırması istenir ancak Danny, bu teklife karşı mahkumları çalıştırmaya karar verir. Mahkumlar ve gardiyanlar arasında önemli bir maç yapılacaktır. Yalnızca bir futbol takımı çalıştıracağını düşünürken kendini çok farklı hesaplaşmaların ortasında bulur.

Dar Alanda Kısa Paslaşmalar

IMDB Puanı: 6,8

Yılı: 2004

Oyuncular: Fatih Akyol, Müjde Ar ve Akasya Asiltürkmen

Yönetmen: Serdar akar

Konusu: “hayat futbola fena halde benzer.” Esnafspor’un vefakar antrenörü Hacı’nın bu sözleri filmi tam anlamıyla özetliyor. Bursa’nın tarihi semtlerinden birinde esnaf ve çevre sakinlerinden oluşan Esnafspor’un amacı, Bursa Amatör Kulüpler Ligi’nde şampiyon olup, profesyonelliğe adım atmaktır. Takımın renkleri ise takım oyuncularının hayran olduğu Brezilya’nın renkleri olan sarı-yeşildir. Şampiyon olmayı çok isteyen ancak oynadığı maçları arka arkaya kaybeden Esnafspor’un büyük umutlarla transfer etmeye çalıştığı Serkan ise rakip Ülküspor’a kaptırılmak üzeredir. Tüm bu olumsuzlukların yanında, kaleci Suat da mahallenin güzel kızı Nurten’e aşıktır fakat aşkına karşılık alamamaktadır.

20. İstanbul Film Festivali’nde yılın en iyi Türk filmi seçilen Dar Alanda Kısa Paslaşmalar; futbolu, aşkı ve dramı bir araya başarıyla getirmiş, izlenmesi gereken bir film…

The Football Factory

IMDB Puanı: 6,8

Yılı: 2004

Oyuncular: Danny Dyer, Frank Harper and Tamer Hassan

Yönetmen: Nick Love

Konu: İngiliz futbolunun değişmez gerçeği holiganizm üzerine çekilmiş, belgesel gerçekliğinde bir film…

Türkçe’ye Futbol AŞ olarak çevrilen The Football Factory; Chelsea taraftar grubu Headhunters ve Millwall taraftar grubu Bushwackers arasında yaşananları konu ediniyor. 20’li yaşlarının ortasındaki Tommy Johnson, kendisinin ve çevresindeki kişilerin manevi duygularını sorgulamaya başlamıştır. Tommy, her ne kadar kendi taraftar grubuyla buluştuğu, alkol ve uyuşturucu kullandığı, rakip taraftarlarla kavga ettiği hafta sonu buluşmalarını sevse de uzun süre bu şekilde devam edemeyeceğinin farkındadır. Bir gece arkadaşı Rod ile barda iki kızla tanışırlar ve gece kızlardan birinin evinde biter. Sabah uyandığında ise kızın abisi Tommy’nin boğazına bıçak dayamıştır. Rod, gizlice yaklaşıp kriket sopasıyla adamın başına vurur ve evden kaçarlar. Ancak kızın ağabeylerinin rakip taraftar grubu üyeleri olduğunu öğrendiklerinde işler değişir.

Taçsız Kral

IMDB Puanı: 6,6

Yılı: 1965

Oyuncular: Metin Oktay, Gönül Yazar ve Ajda Pekkan

Yönetmen: Atıf Yılmaz

Konu: Galatasaray’ın efsan oyuncusu Metin Oktay hakkında bir şey söylemeye gerek var mı? Galatasaray ve tüm Türk futbol camiasının gönlünde taht kurmuş, taraflı tarafsız herkesin takdir ettiği, bugün Galatasaray’ın klasikleşmiş parçalı formasına ismini vermiş olan Metin Oktay’ın hayatını anlatan Taçsız Kral filmi, tam bir Yeşilçam klasiği…

Metin Oktay’ın İzmir sokaklarında mahalle arkadaşlarıyla top oynadığı günlerden başlayıp Damlacıkspor’a, İzmirspor’a ve oradan da Galatasaray’a uzanan hikayesi bu filmde yeniden hayat bulmuştu. Oldukça eski olan film, Metin Oktay efsanesini sevenler tarafından mutlaka izlenmeli.

Hooligans (Green Street Hooligans)

IMDB Puanı: 7,5

Yılı: 2005

Oyuncular: Elijah Wood, Charlie Hunnam ve Claire Forlani

Yönetmen: Lexi Alexander

Konu: Harvard’da gazetecilik okuyan Matt, kokain bağımlısı oda arkadaşı kendi kokainini Matt’in yatağına sakladığı için haksız bir biçimde okuldan atılır. Bunun üzerine, İngiltere’de evli olan ablasının yanına taşınır. Eniştesinin kardeşi Pete ise kokain bağımlısı bir holigandır ve Green Street Elite (GSE) adlı taraftar grubuyla maçlara gidip içki içmek dışında en sevdikleri etkinlik rakip taraftar grubuyla kavga etmektir. Yaşamı boyunca şiddetten ve futboldan uzak durmuş olan Matt, gazeteci kimliğini gizleyerek gruba girer. GSE grubuyla istemeden de olsa girdiği ilk kavgasından sonra içindeki şiddeti dışa vurmayı keşfeder ve artık GSE’nin en favori üyelerinden biri olmuştur. İngiliz holiganlarla pek çok kavgaya karışan Matt, son büyük kavgadan sonra içinde bulunduğu durumun farkına varır ve Amerika’ya geri döner. Filmin yakaladığı başarı üzerine devam filmi olan Green Street Hooligans 2 çekilmiştir.

Goal

IMDB Puanı: 6,8

Yılı: 2005

Oyuncular: Kuno Becker, Alessandro Nivola and Anna Friel

Yönetmen: Danny Cannon

Konu: Meksikalı Santiago’nun öyküsünü anlatan üçlemenin ilk filmi…

Filmde pek çok gerçek futbolcu ve futbol takımını yer aldığından yapımında FIFA ile iş geniş iş birliği içinde çekildi. Meksika’dan yasadışı yollarla Amerika’ya geçen Santiago, babasıyla birlikte bahçıvanlık yapmakta, bunun dışında da Çin lokantasında çalışmaktadır. Santiago’nun hayali ise profesyonel bir futbolcu olmaktır. Yerel bir kulüpte oynarken eski Newcastle United oyuncusu olan Glen Foy tarafından keşfedildi. Santiago’nun futbol topu peşinde koşarak başladığı hikayesi Premier Lig’e kadar uzanıyor. Çok sayıda oyuncunun rol aldığı tam bir futbol filmi…

Yorum Yazın

Exit mobile version