in ,

Efsane Sporcular: Pele

Dünya spor tarihinde başarılarıyla olsun, tavırlarıyla olsun spor severlerin gönlünde taht kurmuş ve tartışmasız efsane kabul edilen sporcular vardır. Futbol, basketbol, atletizm ve diğer spor dallarında efsane olmuş, başarısı herkes tarafından kabul edilmiş veya duruşu ve kişiliğiyle kitlelerin beğenisini kazanmış sporcuları yeniden hatırlamak, hak ettikleri takdiri ve saygıyı kendilerine sunmak için Efsane Sporcular başlığı altında her hafta bir sporcunun biyografisini yayınlıyoruz. Bugünkü ilk yazımızda Dünya futbolunun en iyilerinden Pele’nin hayatından ilgi çekici detaylara yer veriyoruz.

23 Ekim 1940’da Brezilya’da doğan ve asıl ismi Edison Arantes do Nascimento, olan Pele dünya futbol tarihine ismini altın harflerle yazdırmıştır. Futbola 11 yaşında Brezilya liginin ünlü takımı Santos’ta başlayıp yine yine ünlü bir takım olan Cosmos’ta futbol oynamayı bırakmıştır. Ancak futbol oynamayı bıraksa da futbolu hiçbir zaman bırakmamış ve pek çok spor organizasyonunda yer almıştır.

Siyah İnci olarak da bilinen Pele’nin futbolunun güzelliği ve tüm dünyadaki futbol severlerde yarattığı hayranlığı hesaba katmazsak bile sayılarla dahi efsane olmayı hak ediyor.

Brazilya Milli takımında ilki 1958’de olmak üzere 3 kez Dünya Kupası’nı kaldırmış, futbol kariyerinde 1281 gol atmış, kariyeri boyunca bir maçta 6 kez 5 gol, 30 kez 4 gol atmış ve 92 maçta da hat-trick yapmıştır. Bu rakamların her biri başlı başına birer rekordur ve bir başkası tarafından kırılmaları neredeyse imkansızdır. Brezilya’da tüm zamanların en çok gol atan futbolcusudur.

Fakat Pele’yi efsane yapan başarılar aslında rakamlarla anlatılmayacak kadar benzersizdir.

Savaşı durduran adam

Tarihte hiçbir savaş bir futbol maçını izlemek için durmamıştır. Tabii Nijerya ile Biafra arasındaki savaş hariç. Bu savaşta bir ilk yaşanmış ve savaşın iki tarafı, Pele’nin maçını izleyebilmek için iki günlük ateşkes ilan etmiştir.

Brezilya liginde oynadığı bir maçta hakeme itiraz ettiği için oyundan atılan Pele 15 dakika sonra oyuna geri çağrılmıştır. Bunun sebebi, taraftarların bu karar üzerine olay çıkarmasıdır ve güvenlik güçleri olayların büyümemesi için Pele’nin yeniden oyuna dönmesini yerinde bulmuştur. Üstelik bu oyundan attığı oyuncuyu tekrar geri alan hakem hakkında da Brezilya Futbol Federasyonu herhangi bir işlem yapmamıştır.

Pele hakkında söylenen bazı sözler onun futboluyla insanları ve hatta rakiplerini nasıl etkilediğinin kanıtıdır.

“Pele ismi nasıl okunur? T.A.N.R.I”

The Sunday Times- Londra gazetesi

“Eğer Pele insan olarak doğmasaymış futbol topu olarak doğarmış”

Armando Nogueira – Brezilyalı gazeteci

“Pele gibi 1000 tane gol atmak o kadar zor değil, ama Peleninki gibi bir gol atmak çok zor!

Carlos Drummond de Andrade – Brezilyalı şair

“Beşinci golden sonra Pele’yi alkışlamak istedim.”

1958 Dünya Kupası finalinde Brezilya’ya 5-2 yenilen İsveç Milli Takımı defans oyuncusu Sigge Parling

“Önce onun da benim gibi etten ve kemikten yaratıldığını düşünüdüm. Sonra anladım ki yanılmışım.”

1970 Dünya Kupası finalinde Pele’yi marke eden İtalyan defans oyuncusu Tarciso Burnigch

“Vay canına, gerçekten popülersin.”

New York’ta hayranlarının kendisinden bir tane bile istemeyip Pele’den düzinelerce imza istediğini gören Robert Redford

Nike Air Max Turbulence+ 16 Koşu Ayakkabısı

Onitsuka Tiger Mexico 66 Brogue