in

Beyaz Spor Ayakkabı Boyanır mı?

Beyaz spor ayakkabılar, bakımı en zor ayakkabılar olarak bilinir. Çünkü kullanıma bağlı lekelenmeler meydana gelir ve beyaz yüzeyden çıkarması oldukça zordur. Beyaz spor ayakkabı ve loafer gibi günlük modelleri temizleyebileceğiniz oldukça güçlü ve ayakkabı materyaline göre seçebileceğiniz temizleme solüsyonları vardır. Fakat bu solüsyonlar lekeleri çıkarırken yıpranma ve aşınma izlerinde etkili değildir. Bu aşama da ise çok sevdiğiniz beyaz ayakkabılarınızı yeni görünüme kavuşturmak için boyalardan yardım alabilirsiniz. Peki beyaz ayakkabı siyaha boyanır mı? Ayakkabı boyası nasıl uygulanır? İşte ayakkabı boyama konusunda tüm merak edilenler.

Beyaz Spor Ayakkabı Nasıl Bembeyaz Olur?

Beyaz spor ayakkabıları tekrar bembeyaz hale getirmek için farklı uygulamalar yapmak mümkündür. Bu yöntemler arasında en bilineni spor ayakkabı temizleyicileri ile bakım yapmaktır. Beyaz spor ayakkabılar için özel olarak formüle edilen bu temizleyiciler, deri gibi sneaker modellerine uygulanır. Ancak tekstil ayakkabılara özel geliştirilen temizleyiciler de mevcuttur. Bu bakım ve temizlik ürünlerini ayakkabınızı kaba kirlerinden arındırdıktan sonra uygulamanız gerekir. Nemli bir beze temizleyicileri püskürtebilir ya da direkt ayakkabılarınıza uygulayabilirsiniz. İnatçı lekeler için biraz daha fırçalamanız gerekebilir. Bu yöntemler istediğiniz sonucu alamazsanız beyaz ayakkabı boyalarını tercih edebilirsiniz. Böylece zahmet etmeden spor ayakkabılarınızı tekrar bembeyaz hale getirebilirsiniz.

Beyaz Ayakkabı Boyası Var mı?

Deri, sentetik ve tekstil malzemeler için beyaz ayakkabı boyaları vardır. Kahverengi ve siyah renkte deri/süet ayakkabı boyaları daha popülerdir, ancak geliştirilen boyalar sayesinde beyaz ya da farklı renkte spor ayakkabılarınızı da artık boyamanız mümkündür. Spor ayakkabı boyası olarak adlandırılan bu malzemeler genellikle su bazlıdır ve ayakkabınıza zarar vermeden uygulanır. Ayrıca spor ayakkabılarınızı kişiselleştirmenin en popüler yollarından biridir. Beyaz deri spor ayakkabılar tıpkı klasik ayakkabılar gibi sünger ve beyaz boya ile rahatlıkla boyanabilir. Bu boyalar çatlama yapmaz, çünkü esnek yapıya sahiptir. Kanvas beyaz ayakkabılar ise boyaması en kolay ayakkabılardır. Sebebi ise kumaşın boyayı emmesi ve doğal bir görünüm kazanmasıdır. Ancak tekstil ayakkabılar için uygun olan boya seçilmelidir. Ayakkabınızı tamamını boyamak istemezseniz küçük aşınma ve sıyrıklar için oje de tercih edebilirsiniz. Oje ile ayakkabı boyama ise sadece gerekli alanlara yapılır.

Beyaz Spor Ayakkabı Siyaha Boyanır mı?

Beyaz spor ayakkabılar dilediğiniz her renge boyanabilir. Ayakkabınıza yeni bir renk/tasarım ya da desen uygulayabilirsiniz. Spor ayakkabılarınıza benzersiz bir görünüm vermek için tamamen siyaha boyayabilir ya da desenler yapabilirsiniz. Örneğin, hayvan figürü veya en sevdiğiniz futbol kulübünün logosunu uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte siyah ayakkabıyı beyaza boyamak da mümkündür. Ancak beyaz spor ayakkabılar gibi tek kat boya yerine 2 veya 3 kat uygulama yapmanız gerekebilir. Beyaz spor ayakkabı boyaları oldukça kapatıcıdır, fakat siyah baskın bir renk olduğundan grileşmeler meydana gelebilir. Özellikle tekstil ayakkabılarda ilk boyama sonrası bir gün bekledikten sonra ikinci katı uygulamanız tavsiye edilir. Böylece kapatıcılık oranı artar.

Beyaz Ayakkabılar Nasıl Boyanır?

Beyaz spor ayakkabılarınızı tekrar beyaza ya da farklı bir renge boyamak isterseniz şu ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

  • Spor ayakkabınızı, önce fırçalayın, özel spor ayakkabı temizleyicisiyle iyice temizleyin.
  • Varsa eski boya tabakasını parlatıcıyla çıkarın. Bir parça pamuğa biraz parlatıcı dökebilir ve yavaşça derinin üzerine sürerek uygulayabilirsiniz.
  • Boyanmasını istemediğiniz alanları bantlayın. Böylece boyarken taşma meydana gelmez, orijinal bir görünüm elde edebilirsiniz.
  • Boyayı sünger ya da ince bir fırça ile uygulayabilirsiniz. Kapatıcılık için genellikle 2 kat boyama yapılır, katlar arasında yaklaşık bir saat beklemeniz önerilir. Böylece ilk kat boya kurur ve kalın çizgiler meydana gelmez.
  • 24 saat boyanın kurumasını bekleyin ve ardından boyanın üzerine 1 kat, mat son kat veya Neutral base (topcoat) uygulayın.

Siz de beyaz ayakkabılarınızı tekrar bembeyaz ya da farklı renklerde boyayarak yeni görünümler elde edebilirsiniz. Kişiselleştirebileceğiniz beyaz spor ayakkabılar ve boyama ekipmanları için Barcin.com’un zengin ürün yelpazesine göz atabilirsiniz.

Erkekler için Yürüyüş Ayakkabısı Tavsiyeleri

Saç Bandı Nasıl Takılır? & Avantajları Nelerdir?