in

Saç Bandı Nasıl Takılır? & Avantajları Nelerdir?

Saç bantları ilk olarak saçları yüzünüzden uzak tutmak için tasarlansa da marka ve model seçenekleri sayesinde artık bir moda aksesuarıdır. Ancak tabii ki işlevlerini yerine getirmeye devam edebilirler. Çünkü saç bantlarını soğuktan korunmak, ter önlemek ya da saçları sabit tutmak için kullanabilirsiniz. Dolayısıyla saç bandını ister bir kombin ögesi ister spor aksesuarı olarak tercih edebilirsiniz. Saç bandının yanı sıra aynı işlevlere sahip bandanalar da vardır. Bu iki tür saç aksesuarı saç uzunluğunuz fark etmeksizin pek çok farklı şekilde takılabilir. Gelin “Saç bandı nasıl takılır?” Açık saça bandana nasıl bağlanır?” gibi merak edilen konuları birlikte inceleyelim.

Saç Bandı Neden Takılır?

Saç bandının kökenleri yüzyıllar öncesi Yunanlılara ve Romalılara dayanır. Çünkü saç bantları eskiden de sadece güneş ve etkilerinden korunmak için değil, aksesuar olarak da oldukça popülerdi. Günümüzde ise tıpkı bandanalar gibi popülerliğini koruyan aksesuarlardan biri. Bunun sebebi ise kadın-erkek veya genç-yaşlı herkesin dilediği gibi kullanabilmesidir. Bununla birlikte saç bandı takmanın birçok nedeni olabilir. Örneğin en önemlisi şapka takmayı tercih etmediğinizde koşarken saçlarınızın sabit kalmasını sağlaması olabilir. Çünkü koşu esnasında saçlarınız açıksa yüzünüze gelir ve koşu performansınızı olumsuz etkileyebilir. Bunun dışında saç bandı kullanmanın pek çok farklı nedeni vardır. Bu nedenlerden bazıları ise şöyle sıralanabilir:

  • İnce bir saç bandı saçları yüzünüzden uzak tutarken daha kalın tasarımlar perçemlerinizi tutmanın yanı sıra aynı zamanda teri toplayarak konfor sağlar.
  • Termal malzemeden üretilmiş kalın saç bantları soğuk günlerde alnınızı ve kulaklarınızı sıcak tutar.
  • Sıcaklığın sıfırın altına düştüğü günlerde alnınızı ve kulaklarınızı soğuğa karşı korumak için saç bandı kullanmanız önerilir. Özellikle kışın koşu yapmayı çok daha rahat hale getirebilir.
  • Saç bantları genellikle nefes alabilen malzemeden yapılır ve bu nedenle rahat bir koşu antrenmanına katkıda bulunur.
  • Kombinlerinizi tamamlamak için saç aksesuarı da olabilir. Açık ya da at kuyruğu saçlarınıza uygun renkte bir saç bandı takabilirsiniz.

Sporcu Saç Bandı Ne İşe Yarar?

Spor ya da koşu bandı, koşarken saçlarınızın alnınıza yapışmasını ya da saçlarınızın gözlerinizin önüne gelmesini engeller. Kış koşularında alnınızı ve kulaklarınızı sıcak tutacak termal saç bantları da bulunur. Dolayısıyla soğuk havada da outdoor aktivitelerinize ve antrenmanlarınıza devam edebilirsiniz. Spor bir saç bandı özellikle perçemli veya bukleli saçlara sahip kullanıcılar için idealdir. Bu sayede saçlarınızın koşuda ya da ekstrem hareketlerde sizi rahatsız etmesini önleyebilirsiniz. Bununla birlikte spor saç bandını sadece koşucular değil, aynı zamanda hokey oyuncuları, futbolcular veya kardiyo sporcuları da antrenman esnasında kullanabilir. Bununla birlikte tüm bu avantajlardan yararlanmak için “sporcu saç bandı nasıl takılır?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Sporcu saç bandını başınızdan alnınıza kadar geçirerek takabilirsiniz. Böylece hem saçlarınızı sabitler hem de terin akmasını önleyebilir.

Saç Bandı Nasıl Kullanılır?

Saç bandı ya da bandana farklı şekillerde üretilebildiğinden genellikle kullanıcılar “bandana nasıl takılır?” diye merak edebilir. Çünkü her model farklı şekillerde direkt takılabilir veya saçlara bağlanabilir. Örneğin elastik saç bantları daire şeklinde tek parçadan oluşur. Bu saç bantlarını başınızdan boynunuza kadar geçirdikten sonra saçlarınızı geride bırakacak şekilde alnınızdan yukarı doğru kadar kaldırarak takabilirsiniz. Ancak şerit şeklinde olan saç bantları takmanın daha çok yolu vardır. Yine elastik saç bantları gibi tüm saçlarınız arkada kalacak şekilde takabilirsiniz. Bu bilinen en klasik saç bandı takma yöntemidir. Diğer yöntemler ise şöyledir:

  • Şerit şeklinde tasarlanan saç bantlarını, saçlarınızı at kuyruğu bağladıktan sonra tokayla birlikte kullanabilirsiniz. Tokanın üzerinden birkaç tur sarıp fiyonk ya da kurdele yapabilirsiniz.
  • Taç şeklinde üretilen saç bantlarını ise başınızın önünden arkaya doğru yerleştirmeniz yeterlidir.
  • Bandanalar ise çok daha farklı şekillerde takılabilir. Örneğin, boyunluk, bileklik ya da bant olarak kullanılabilir.

Saç Bandı Nasıl Yıkanır?

Saç bantları genellikle polyester malzemeden yapılır ve yüksek esneme kabiliyetine sahiptir. Elastan içerikleri nedeniyle pamuklu kumaşlar gibi her yıkama talimatı saç bantları için uygun olmayabilir. Örneğin sıcak su, polyester ve elastanın gevşemesine dolayısıyla işlevini yerine getirememesine neden olur. Saç bantlarını temizlemek için ılık su ve sabun yeterlidir. Her kullanım sonrası terden-tozdan arındırmak için ılık su ile yıkayabilirsiniz. Ancak farklı malzemeden yapılan saç bantları için daha hassas ya da pratik bakım talimatları olabilir. Emin olmak ve bantlarınızdan daha fazla yararlanmak için üreticinin talimatlarını dikkate almanızı önerilir. Siz de saç bantlarıyla koşularınızı daha etkili hale getirmek ya da spor kombinlerinize cool görünüm kazandırmak isterseniz Barcin.com’un sunduğu spor malzemeleri ve aksesuarlarına göz atabilirsiniz.

Beyaz Spor Ayakkabı Boyanır mı?

Evde Boks Öğrenmek Mümkün Mü?