in

Bez Ayakkabı Temizleme Rehberi

Islak zeminden çimene, topraktan asfalta kadar çeşitli zeminlerde giydiğiniz ayakkabılar farklı kirler nedeniyle lekelenir. Bu nedenle ayakkabı bakımınızı düzenli yapmanız ve kirleri yerleşmeden temizlemeniz gerekir. Ancak ayakkabı bakımında dikkat etmeniz gereken en önemli şey ayakkabının malzemesidir. Çünkü tüm ayakkabı malzemeleri farklı bakım gerektirir ve yanlış bir uygulama ayakkabınızda düzeltilemeyecek bir hasara yol açabilir. Örneğin bez ayakkabı modelleri genellikle çamaşır makinesinde yıkanır. Fakat bu yöntem oldukça yanlıştır. Sebebi ise ayakkabının yalnızca saya kısmının bez olması ve çeşitli yapıştırıcıların yoğun su ve yüksek ısıda çözünme ihtimalidir. Ayrıca tabanda da sararma ve erime meydana gelebilir. Tüm bunlar ayakkabının malzemesi ile kalitesine de bağlıdır. Ancak bez ayakkabılarınızı çok daha uzun süre ilk günkü gibi kullanmak isterseniz yazının devamında yer alan bez ayakkabı temizleme ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Bez Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Bez ayakkabıları nasıl temizleyeceğinizi belirlemenin ilk adımı, ayakkabının içindeki etiketi kontrol etmektir. Özel bir kumaş ya da temizliğinde dikkat etmeniz gereken bir detay varsa bu etikette belirtilir. Bununla birlikte genel olarak kanvas, pamuklu, keten ve kot dahil birçok bez ayakkabı elde rahatlıkla temizlenebilir. İşte bez ayakkabılarınızın kısa sürede yeni gibi görünmesini sağlayan ipuçları:

  • Ayakkabınızın malzemesi ne olursa olsun ilk adım hep aynıdır.
  • Ayakkabılardaki kiri temiz, kuru bir bezle silin. Dilerseniz temiz ve yumuşak bir fırça da kullanabilirsiniz.
  • Ayakkabı fırçası yerine yumuşak bir diş fırçası da tercih edebilirsiniz. Kuru fırçalamak, büyük ve ayakkabıya tutunmamış kirleri temizlemek için ideal bir yöntemdir.
  • Varsa bağcıkları çıkarın. Bağcıkları çamaşır makinesinde yıkayabilir ya da elde sabunlu su ile temizleyebilirsiniz.
  • Ayakkabının bez kısımlarında yer alan lekeleri çıkarmak için sabun veya bulaşık sabunu gibi tekstile uygun temizlik maddeleri kullanabilirsiniz.
  • Lekeleri ise küçük bir fırça ve bez ile silerek temizleyebilirsiniz. Lekenin üzerine biraz bulaşık deterjanı sürün ve ıslak bir fırçayla ovalayın. Ardından yüzeyi bir bezle kurulayın.
  • Leke çıkarma işlemi tamamlandıktan sonra bez ayakkabıları açık havada kurumaya bırakabilirsiniz. Ancak sıcaklığın çok yüksek olmadığından emin olun.
  • Güneş görmeyen hava sirkülasyonu olan balkon gibi yerler oldukça uygundur. Güneş ayakkabınızın solmasına ve yapıştırıcının erimesine neden olabilir.

Bez Ayakkabı Leke Çıkarıcılar Nelerdir?

Bez ayakkabılarınızı sabunlu su, köpük ve tekstil ayakkabılar için özel üretilen leke çıkarıcılar ile temizleyebilirsiniz. Ancak bez ayakkabılarınızı temizlerken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer detay ise ayakkabınızın rengidir. Çünkü bazı bez ayakkabılar yıkama esnasında boya dökebilir ve açık renkli kısımların renk değiştirmesine neden olabilir. Bu aşamada ayakkabılarınızı renk koruyucu mendil kullanarak geniş bir kapta sabunlu su ile yıkayabilirsiniz. Fakat boya dökebilecek ayakkabıların daha çok silinerek temizlenmesi tavsiye edilir. Bu nedenle bez ayakkabı köpükleri ve spreyleri tercih edebilirsiniz.

Bez ayakkabınız beyaz ise daha rahat temizleyebilirsiniz. Örneğin inatçı lekeler için beyaz temizlik sirkesi, diş macunu gibi malzemelerle fırçalayabilir, nemli bezle silerek temizliği tamamlayabilirsiniz. Lekeler çıktıktan sonra durulamak için daha ıslak bir bez kullanabilir, akan suyun altında köpük bitene kadar durulayabilirsiniz.

Bez Ayakkabı Bakımı

Bez ayakkabı bakımı düzenli olarak yapıldığında inatçı lekeler oluşmaz ya da daha az kalıcı olur. Bu sayede temizlik aşamasında daha az efor sarf edersiniz ve ayakkabınızın ömrü de uzar. Bez ayakkabı bakımı söz konusu olduğunda diğer ayakkabı bakımlarında olduğu gibi her kullanım sonrası nemli bez ile silmek iyi bir yöntemdir. Bununla birlikte özellikle sıcak havalarda bez ayakkabılarınızı iki günde bir giymeniz tavsiye edilir. Bu sayede ayakkabınız havalanmış olur, ter ve terden kaynaklı koku oluşmadığı için ayakkabınızı daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Bez ayakkabılar genellikle toz nedeniyle kirlenir, ancak ıslandıklarında bu tozlar lekelere dönüşebilir. Bu nedenle bez ayakkabılarınız için su itici sprey alabilir, iç ve dış yüzeylerine bu spreyi uygulayarak daha uzun ömürlü hale getirebilirsiniz. Siz de gündelik ya da spor bez ayakkabılarınızın bakımını düzenli yaparak her zaman yeni görünüm elde edebilir ve ayakkabılarınızın yıpranmasını da geciktirebilirsiniz. Tekstil ve kanvas ayakkabıları tercih ediyorsanız Converse, Vans ve Nike gibi ünlü markaların bez ayakkabı modellerine Barcin.com sayesinde hemen sahip olabilirsiniz.

Disiplini ve Gücü Birleştiren Spor Karate Nedir?

Low Carb Diyeti Nedir? Low Carb Diyetin Faydaları