in

Güneşten Tarzımızla Korunuyoruz: Şapkalar

Çok fazla UV radyasyonu ve sık güneş yanığı, cilt hastalıkları ve kanser riskini artıran faktörler arasındadır. Bu nedenle şehir içinde ya da doğada yürüyüş yaparken şapka lüks bir ihtiyaç değil, gerekliliktir. Şapkalar pek çok şekilde tasarlandığı için kendi stiline uygun bir model tercih ederek kombininizi de tamamlama imkanı sağlar. Bu sayede hem şık görünmeye devam edebilir hem de başınızı güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma altına alabilirsiniz. Birçok insan UV korumasının önemini hafife alır. Güneşte sadece 10 dakika korumasız kaldıktan sonra cildiniz hasar görebilir. Şapka modelleri ve diğer aksesuarlar basit ve güvenilir güneş koruması sağlar. Yaz modasının son trendleri başınızı korurken güneşin tadını çıkarmanız için de idealdir. Stilinizi korurken yaz eğlencelerini daha risksiz hale getirebilir ve modaya uygun şapkalarla konforlu zaman geçirebilirsiniz.

Güneşten Korunmada Şapkanın Önemi

Yürümek, koşmak, mangal yapmak, egzersiz yapmak, parlayan güneşin altında hepsi çok daha eğlencelidir. Pek çok kişinin ne yazık ki unuttuğu şey ise güneş ışınlarına karşı yeterli korumadır. Ancak doğru kadın, erkek şapka modeli ile kendinizi korumanız mümkündür. Çünkü cilt UV ışınlarına karşı çoğu insanın düşündüğünden çok daha hassastır. Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda güneş ışınlarına karşı daha dikkatli olunması önerilir. Korunmasız kaldığınızda ise olası sonuçlar şunlar olabilir: ağrılı güneş yanığı, cilt kanseri, erken cilt yaşlanması ve göz iltihabı. Birçok güneş koruma ürünü, erken cilt yaşlanmasının üçte ikisinden sorumlu olan ve cilt kanserinin önde gelen nedeni olan UVA radyasyonu ile yalnızca UVB radyasyonuna karşı yeterli koruma sağlar. Bunlardan biri de şapka çeşitleridir. Erkek şapka modelleri tıpkı kadın aksesuarları gibi spordan klasiğe kadar farklı stillerde sunulur. Bu sayede erkek şapka çeşitleri arasından dilediğiniz gibi seçim yaparak güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Spor Şapka Modelleri

Geniş kenarlı şapkalar güneşte en iyi korunmayı sağlar. Bir şapka kulaklarınızı veya çenenizi kapatmaz, yalnızca alnınızı, burnunuzu ve çenenizi kapatır. Bu nedenle açıkta kalan cildinize UV korumalı krem sürmeniz önerilir. Şapka konusunda ise kumaş ne kadar yoğun dokunmuşsa o kadar iyi koruma sağlar. Bu nedenle fileden yapılmış bir şapka seçmek yerine koyu renkli outdoor şapkalara yönelebilirsiniz. Ayrıca koyu tonlar açık renklerden daha iyi korumaya sahiptir. Özellikle açık havada spor yaparken UV korumalı kadın, erkek egzersiz giysisi ve spor şapka modellerini tercih etmeniz gerekir. Tercih edebileceğiniz popüler spor şapka modelleri ise şöyle sıralanabilir:

  • Bucket şapka: Özellikle balıkçı şapkası ya da bucket şapka olarak adlandırılan bu modeller günümüz trendlerine göre tasarlanır. Aslan desenlerinden tropikal ve çiçek motiflerine kadar tüm desenler her zevke hitap eder. En önemli özelliği ise erkek, kadın şapka modelleri fark etmeksizin boynu koruyan yuvarlak kenarlara sahip olmasıdır.
  • Kep şapka: Kep şapka, geniş ve büyük bir güneş siperliğine sahiptir. Yüzünüzü ve başınızı korur. Bazı modeller beden seçenekleriyle sunulurken diğerleri ise ayarlanabilen bir kayışla donatılır.
  • Kasket şapka: Daha klasik tarzda sunulan bu şapka erkek kullanıcıların favorisidir. Ancak spor stile uygun üretilen siperlikli seçenekler de bulabilirsiniz. UV korumalı kumaştan dokunduğunda outdoor şapkalar gibi ideal koruma sağlar. Kasket şapka erkek tasarımlarının yanı sıra unisex kullanıma uygun modeller de mevcuttur. Böylece spor kadın kombinlerine de eşlik eder.
  • Güneş şapkası: Geniş kenarlı güneş şapkaları, yürüyüş sırasında sizi güneşten korumak için en uygun modellerdir. Sıcak yaz günleri için iyi bir şapkada olması gereken havalandırma ve UV koruması açısından idealdir. adidas, Puma, Nike şapka modelleri arasında rahatlıkla bulunabilir.

Spor Şapkalar için Kombin Önerileri

Spor şapkalarla kombin yapmak oldukça kolaydır. Bu hoş ve UV korumalı aksesuarlar hemen her kıyafetinize eşlik edecek stil çeşidine sahiptir. Özellikle jean pantolon ve tişört kombinlerinin vazgeçilmez tamamlayıcısı olan adidas şapka modelleri, aynı zamanda kadın egzersiz kıyafetleriyle de mükemmel uyum sağlar. Spor şapka kombinleri yapmanın altın kuralı ise stilinize uygun modeli seçmektir. Bu nedenle Puma şapka modelleri arasında yer alan bucket, kep, balıkçı, fileli, vizörlü şapkalara göz atabilirsiniz. Spor kombin yapmak için en iyi seçenek Under Armour şapka koleksiyonları gibi rahat stile hitap eden marka ürünlerine göz atmaktır. Bu sayede beyaz spor şort, mavi crop sweatshirt, mavi sneaker ve turkuaz şapka kombini gibi renkli ve modern kombinler yapabilirsiniz. Spor şapkalarla yapılabilecek diğer bir kombin ise eşofman takımı, sneaker seçenekleridir. Şapkanızı ön plana çıkarmak isterseniz çok renkli modeller arasından seçim yapabilirsiniz. Günlük kullanıma uygun kombin yapmak isterseniz, beyaz spor gömlek, mavi jean pantolon, lacivert kep şapka ve beyaz bir spor ayakkabı tercih edebilirsiniz. Siz de benzersiz spor şapka kombinleri yapmak isterseniz Barcin.com aracılığı ile spor markalarının popüler şapkalarına sahip olabilirsiniz.

Bahar Havalarında Tarzınızı Tamamlayacak Ayakkabı Modelleri

Efsane Futbol Golleri