Menu
in

Bir Futbol Beyefendisi: Lefter Küçükandonyanidis

Rum asıllı bir Türk vatandaşı olan Lefter Küçükandonyanidis aynı zamanda Türk futbolunun da mihenk taşlarından birisi olmuştur. Fenerbahçe formasını taşımış en efsanevi isimler arasında gösterilen başarılı forvet ordinaryüs lakabıyla çağırılmaktaydı. 22 Aralık 1925 tarihinde Büyükada’da dünyaya gelen başarılı futbolcu, 13 Ocak 2012 itibariyle İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede kalp yetmezliğinden hayatını kaybetmiştir. Bu üzücü haber tüm spor camiasında büyük bir yıkıma sebep olurken Lefter tüm futbol severlerin kalbinde yaşayacak olan bir efsanedir.

Asıl adı Elefterios olan, Türkçe karşılığı özgür olmasına karşın Lefter olarak anılan başarılı santrafor oyun tekniği ve bitiriciliğiyle tarihe adını yazdırmıştır. Büyükada’da yaşayan ailesi sebebiyle spor faaliyetleri de burada başladı. Hemen ardından ise Taksim kulübünde top koşturmaya başladı. Ancak yeteneğinin farkına varan yöneticiler bir an evvel kendisinden yararlanmak istiyorlardı. Yaşından dolayı lisans çıkarılamayınca mahkeme kararıyla yaşı büyültülerek 1941 yılında profesyonel lisansı çıkarılmıştır. Futbol macerasını 2 yıl sürdürdüğü Taksim kulübünün adından 4 yıllık askerlik hayatında bir dönüm noktasını getirecekti.

Dönüşte direkt olarak Fenerbahçe‘ye transfer olan genç Lefter oynadığı futbolla büyüledi. Öyle ki 1951 yılında Fiorentina forması giymesi için tam 17.500 lira ödendi. Fiorentina formasıyla 30 maçta 4 gol atan gencin yolu bu kez Fransa’ya düştü. Nice formasıyla 12 maça çıkıp 2 gol attı. 1953-1954 sezonu itibariyle yuvaya dönüş gerçekleşti ve Lefter tekrar Fenerbahçe’de forma giymeye başladı. Attığı çalımlarla, imkânsız denilen golleriyle ve bitiricilik kabiliyetiyle ‘Ver Lefter’e yaz deftere‘ sloganının çıkış zamanları bu dönemlerde yaşandı. 1964 yılına kadar Fenerbahçe formasıyla çıktığı 254 lig karşılaşmasında 140 gol kaydetti. Ancak bu süreçte resmi ve milli maçların tamamı bir araya getirildiğinde attığı gol sayısı 400’e ulaşıyordu. Kırılması güç bir rekor artık Lefter’in elindeydi ve ona herkes Ordinaryüs olarak sesleniyordu.

Lefter Türk milli takımının 3 kez 21 yaş altı, bir kez B takım ve 46 kez de A Milli takım olmak üzere toplam 50 kez formasını terletmiştir. Aynı zamanda Türk milli takımında 50 kez forma giyen ilk oyuncu olup altın madalya almaya da hak kazanmıştır. 33 yıllık milli takım rekoru ise 21 golle en çok gol atan oyuncu unvanıdır. Lefter Küçükandonyanidis günümüz futbol literatürünün demirbaşları arasında sayılabilecek bir futbolcudur. Futbolu bırakmasına karşın Fenerbahçelilerin marşlarına ve sloganlarına konu olmaya devam etmektedir. Aynı zamanda 1965 yılında bıraktığı futbolculuğun ardından teknik direktörlük yapmaya başlamıştır. 1973 yılına kadarda farklı takımlar çalıştırarak teknik adam olarak boy göstermiştir. İlk olarak Yunanistan’ın Egaleo takımıyla başlayan macera Güney Afrika’nın SuperSport United takımıyla devam etmiştir. Sonrasında ise tekrar memlekete dönmüş ve Türk takımlarını çalıştırmıştır. Feriköy, Mersin İdman Yurdu, Boluspor, Samsunspor, Sivasspor ve Orduspor takımlarının başında görev yapmış Mersin İdman Yurdunu 1.lige çıkarmayı başarmıştır.

Lefter Küçükandonyanidis Başarıları

  • Fenerbahçe formasıyla resmi ve gayri resmi olmak üzere toplam 615 maça çıkmıştır.
  • Lefter Fenerbahçe formasıyla 423 gol atmayı başararak kırılması çok zor olan bir rekora imza atmıştır.
  • Yunanistan milli takımı tarafından para teklifi yapılmasına karşın Türkiye milli takımını seçen efsane forvet Lefter, 50 kez milli formayı giyen ilk Türk oyuncu olmuş.
  • Türkiye milli takımının 21 golle en skorer oyuncusu olma unvanını 33 yıl boyunca korumayı başarmıştır.
  • 1954 yılında katıldığımız dünya kupasında Türkiye formasıyla attığı gol kupa tarihinin 400.golü olmuş.
  • Ayrıca Türkiye Süper Liginin ilk penaltı golü Lefter tarafından atılmıştır.
  • Bonservis ücreti karşılığında Türkiye’den yurtdışına giden ilk futbolcudur.
  • Adına jübile maçı düzenlenen ilk futbolcu olmuş

Yorum Yazın

Exit mobile version