in

Bir Maçta 100 Sayı Atan Adam: Wilt Chamberlain

“Uzun Bacak” Wilt, “Büyük Kepçe” ve “Potaların Başkanı”, NBA tarihinin en büyük oyuncularından Wilt Chamberlain’in birkaç lakabından bazıları.

63 yıllık yaşamı boyunca evlenmeyen, kitaplar yazan, Arnold Schwarzennegger’in başrollerinde oynadığı “Conan-The Destroyer” filminde oynadığı “Bombata” karakteri ile fantastik film külliyatında yerini sağlamlaştıran Wilt, bir sezon boyunca 40-50 sayı ortalamasını geçen ve NBA tarihinde bir maçta 100 sayı atan tek sporcudur.

Üçlük çizgisinin olmadığı, inişe geçen topun bile bloklanabildiği bir dönemde bu rekor kırılmış olsa da, bir NBA maçında 100 sayı atmaktan bahsediyor isek, bu insan üstü bir performanstır.

Basketbol kariyerine 1958-59 yıllarında top cambazlarından oluşan Harlem Globetrotters ile başlayan Chamberlain, toplam 14 sene NBA’de üç farklı takımda oynamıştır. Bunlar doğduğu ve büyüdüğü şehir olan Philadelphia’nın takımı 76ers, San Francisco Warriors ve kariyerini noktaladığı Los Angeles Lakers’tır.

Kansas Üniversitesi’ndeki çaylak sezonunda (1956-58) final gören Wilt, hemen NBA’de oynamak istemiş, fakat o dönemler “erken profesyonel olma” ve bu yüzden üniversiteden ayrılma kararı alınamadığı için dev pivot Harlem ile dünyayı gezmiştir. O dönemler oyuncuların sezon ortalamasına 10 bin dolar kazandığı bir dönemdir ve Wilt, bu dünya turu sonrası Philadelphia 76’ers ile imzalayacak yıllık 65 bin dolar gibi dev bir kontrata imza atacaktır. Sonuçta kim o dönemin şartlarına göre oldukça uzun, 2.10 boyunda bir şutör gard seyretmek istemez sorusunun cevabını Wilt, misli ile NBA seyircisine ödeyecektir.

Bir NBA maçında 100 sayı atan ve 1961-62 NBA sezonunda 50.4 sayı 25.7 ribaund ortalamaları ile akıllara durgunluk veren istatistiklerle oynayan “Büyük Kepçe”, NBA tarihine adını altın harflerle yazdıracaktır. O dönemlerde en büyük rakibi Boston Celtics’li Bill Russell’ın 2300 ribaund önünde kariyerini noktalayan Wilt’in bu rekorunu kıracak bir babayiğit çıkacak mı, bunu zaman gösterecektir. Çünkü şu anda aktif oynayan oyunculardan Tim Duncan kendisine en yakın isim olarak gözükmekle birlikte, Wilt’ten 8891 ribaund geride ve 19. NBA sezonunu geçirmektedir. Duncan’ın “Uzun Bacak”ın rekorunu egale edebilmesi için bir on yıl daha yani 50’lerinin başına kadar oynaması gerekmektedir.

“Potaların Başkanı” Wilt’in NBA Rakamları:

  • 13 numaralı forması hem Golden State Warriors, hem Philadelphia 76’ers hem de Los Angeles Lakers takımlarında tavana asılarak, emekli edilmiş
  • 10 boyu ile 1968 senesinde NBA asist lideri olmuştur.
  • Tüm zamanların ribaund canavarı olan 14 sezona 23,924 ribaund sığdıran Wilt, oynadığı 1045 maçta, maç başına 22.9 ribaund gibi çılgın bir ortalama tutturmuş
  • Bir sezon boyunca en fazla sayı rekoru da Wilt Chamberlain’dedir. (Toplam 4029 sayı)
  • NBA’de 11 kez ribaund, 7 kez de sayı kralı olan Wilt, 1960 yılında NBA’de Yılın Çaylağı olmuştur; 13 kez NBA All-Star takımına çağrılırken, 4 kez de NBA’in En Değerli Oyuncusu seçilmiş
  • İki farklı takım Philadelphia ve Los Angeles’ta şampiyonluklar gören Chamberlain, bir yarı da 59 sayı ve bir maçta 100 sayı rekorlarını halen elinde tutmaktadır.

Sneaker Sevenlerin Takip Etmesi Gereken 10 Instagram Hesabı

Bir Yaşam Tarzı Olarak 4-4-2