in

Bir Tenis Efsanesi: Steffi Graf

1969 doğumlu Steffi Graf’in henüz bebekken başladığı tenis sporunda profesyonelleşeceğine ve efsanelerden biri olacağına kesin gözüyle bakılıyordu. Graf, 377 hafta boyunca dünya sıralamasında 1 numarayı domine ederek, bu kadar uzun süre birinci sırayı korumayı başaran tek tenisçi oldu. Kariyerini anlatmaya başlamadan önce, bu denli büyük bir başarıyı nasıl yakaladığına bakalım.

Babası Peter Graf aslında bir sigortacı olsa da tenis eğitmenliği yapan bir koçtu. Dolayısıyla, 3 yaşındaki kızı Stefanie’nin raketle tanışması hiç de sürpriz olmadı. Yine de 4 yaşında bir çocuğun kortlarda raket eğitimi almaya başlaması ciddi bir isteğin işaretidir. Resmi olarak başarısının ilk meyvelerini 1982 yılında katıldığı European Championships zaferini kazandığında topladı. Birincilik ödülünü kucaklaması profesyonel kariyerinin önünü açtı.

Bir yıl kadar turnuvalarda boy gösterdikten sonra Wimbledon’a geçti. İngiliz rakibi Jo Durie ile enfes bir seyir zevki sunan maçın ardından artık tüm dünya ondan bahsetmeye hazırdı. Hayatını babası koordine ediyordu, tenis turnuvalarının tamamına katıldığı için hiç sosyal hayatı olmamıştı. Medya ondan “utangaç” olarak bahsediyordu.

1985 ve 86 onun için oldukça önemli yıllardı çünkü tenis tarihinin önemli isimlerinden Chris Evert ve Martina Navratilova ile karşılaştı. Navratilova ile oynadığı 3 maçta kaybeden, Evert’e ise 6 kez yenilen Steffi Graf tabii ki yılmadı.

1986 yılında Circle Cup finalinde Evert’ı mağlup etti. Böylece hem turnuvayı kazandı hem de kendisinden bahsettirmeyi başardı. Bunları Amelia Island, Berlin ve Charleston turnuvaları izledi. Artık önüne gelen tüm turnuvaları kazanan özgüveni tavan yapmış bir tenis süperstarı olarak dünyaya açılmak üzereydi.

Tam Wimbledon biletini kesmek üzereydi ki Hana Mandlikova’ya yenildi. Çünkü Fransa Açık esnasında virüs kaparak rahatsızlandı ve bu, onun kondisyonunu alt üst etti. 1987 yılında hepsini telafi edecek performans elindeydi. 1999 yılında, artık tüm dünyada popüler biriydi. Bunda manşetlere çıkan Andre Agassi ile aşk dedikodularının da etkisi büyüktü. 1999-2000 arasında profesyonel tenis yaşantısını noktalayan Steffi Graf, bir yıl sonra Agassi ile evlenerek iki çocuk sahibi oldu. Graf, hala dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı tenisçileri arasında gösteriliyor.

Başarıları

  • 377 hafta boyunca dünya sıralamasında birinciliği koruyan tek tenisçidir.
  • Open Era’da tam 22 grand slam zaferi vardır. Bu rekor kendisine aittir.
  • Kariyeri boyunca 107 kupa kazanarak en çok kupa kazanan 3. tenisçi olmuştur.
  • Kariyer rekoru 900-115 olarak kayıtlara geçmiştir.
  • 1984 Los Angeles ve 1988 Seoul Olimpiyatları’nda teklerde altın madalya kazanmıştır. 1992 Barcelona’da ise Gümüş madalya sahibi olmuştur.

Premier Lig Tarihinin En Golcü 10 İsmi

Sky Hook’un Efendisi: Kareem Abdul Jabbar