in

Bisiklet Sporu ve İzmir Bisiklet Rotaları

izmir bisiklet rotaları

Çok yönlü bir spor olmasının yanı sıra çevreci bir ulaşım aracı olan bisiklet, günlük rutininize egzersiz eklemenin en pratik yollarından biridir. Farklı özelliklere sahip bisikletler ile sıra dışı rotalar oluşturabilir, sevdiklerinizle birlikte eğlenceli turlara katılabilirsiniz.

Bisiklet Çeşitleri Nelerdir?

Dağ bisikleti (MTB), yol (yarış) bisikleti, tur bisikleti, Cyclocross bisiklet, şehir bisikleti ve gösteri bisikleti (BMX), başlıca bisiklet çeşitleri arasında yer alır. Her bisiklet türünün kendine has özellikleri, tasarımı, işlevi, donanım çeşitliliği ve kullanım önceliği bulunur. MTB bisiklet çeşitleri, ağır arazi koşullarında, taşlık, çamurlu ve bozuk zeminlerde ilerleyebilmek için güçlü süspansiyon sistemleri, dayanıklı kadro dökümü ve hidrolik disk fren mekanizması gibi güvenlik parçaları ile donatılır. Yüksek hız, seri kullanım ve performans öncelikli sürüş için dizayn edilen yol (yarış) bisikletleri ise rijit gövde yapısı, ince tekerlekleri, karbon kadro alaşımı, ultra hafif aktarma mekanizmaları ve kendine has gidon tasarımı sayesinde sürtünme kuvvetini minimize ederek yüksek hızlarda uzun süreler boyunca yol alabilmenize olanak tanır.

Yumuşak selesi, dik oturma pozisyonu ve pratik kullanım detayları ile öne çıkan şehir bisikletleri, şehir içinde yüksek konfor arayan bisiklet tutkunlarına hitap eder. Asfalt, toprak ya da bozuk zeminlerde sürüş için geliştirilen; konfor, dayanıklılık ve çok yönlü kullanım olanaklarını bir arada sunan tur bisikletleri, bisiklet sporu ile ilgilenen maceraperest gezginler için harika bir seçimdir. Yüksek ağırlıklara dayanıklı kadrosu ve uzun dingil aralığına sahip yapısı sayesinde tur bisikletlerinin sele, gidon, bagaj ve kadro aralıklarına mat, tulum, çadır, kompakt çanta ve heybe gibi eşyalar kolaylıkla bağlanabilir. Bisikletinizi doldurarak istediğiniz her yere gidebilir, çadır ve uyku tulumunuzu yanınıza alarak dilediğiniz her yerde kamp yapabilirsiniz.

İzmir’in En Çok Tercih Edilen Bisiklet Rotaları

İzmir’de sahil şeridi boyunca uzanan, denize paralel olarak konumlanan ya da iç kesimlere doğru genişleyen çok sayıda doğal bisiklet rotası bulunmaktadır.

  1. Bornova – Vişneli- Kemalpaşa Rotası

Bornova’dan başlayıp yedi farklı köyü içine alan Kemalpaşa güzergâhı, en popüler İzmir bisiklet rotaları arasında gösterilebilir. Her köyün kendine has güzelliklere ve her bir etabın birbirinden ilginç özelliklere sahip olması Bornova – Kemalpaşa arasını bisiklet tutkunları için cazip kılmaktadır.

  1. Menderes – Ahmetbeyli Rotası

Menderes – Ahmetbeyli Rotası sayesinde Değirmendere Köyü, Çamönü Köyü, ve Klaros Antik Kenti gibi doğal ve tarihi mekânların içinden geçebilirsiniz. Yol kenarında yer alan dinlenme tesislerinde mola verebilir, trafiğin yoğun olmadığı yollarda temponuzu artırarak ilerleyebilirsiniz.

izmir bisiklet rotaları kuş cenneti

  1. Karşıyaka – Kuş Cenneti Rotası

Karşıyaka ile Kuş Cenneti güzergâhı, İzmir Bisiklet Derneği tarafından da sıklıkla tercih edilen bisiklet rotaları arasında bulunmaktadır. Hayvanat bahçesi ve orman içinden geçen ana güzergâhın neredeyse tamamı bisiklet yolundan oluşur. Bostanlı İskelesi’nden hareket eden bisiklet tutkunları, yaklaşık 15 km’lik bir yolculuğun ardından Çiğli ilçesi sınırlarında olan Kuş cennetine ulaşabilirler.

  1. Yeni Foça – Eski Foça Bisiklet Rotası

Yaklaşık 80 km uzunluğa sahip olan Yeni Foça – Eski Foça bisiklet rotasına Biçerova’dan başlayabilir, bisiklet taşımaya müsaade eden İzban trenleri ile başlangıç noktasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

izmir bisiklet rotaları foça

  1. Demircili – Kumru Koyu

Hem kamp yapmak hem denize girmek hem de sahil boyunca ıssız patikalardan ilerlemek için Demircili – Kumru Koyu rotasını tercih edebilirsiniz. MTB bisikletler için harika bir rota olan Kumru sahil yolu üzerinden ve taşlık patikalardan adrenalin dolu inişler yapabilirsiniz. Sürüş tekniğinize uygun olarak bazı bölümleri downhill stili ile de tamamlayabilirsiniz.

Bisiklet sürerken rahat edebileceğiniz tişört, şort, çorap, atlet, spor ayakkabı, tayt ve diğer spor ekipmanlarına güvenli alışveriş imkanı ve cazip fiyat seçenekleri ile Barcin.com üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

okula donus ayakkabi secimi

Okula Dönüş Doğru Spor Ayakkabılar ile Daha Keyifli

2018’in En Trend Basketbol Ayakkabıları