in

Okula Dönüş Doğru Spor Ayakkabılar ile Daha Keyifli

Ayak kasları yeni gelişen çocuklar için ayakkabı seçerken bir hayli özen göstermek şarttır. Çocukların bütün gün ayaklarını rahat hissettirecek ve ideal formda olan ayakkabıların tercih edilmesi, okulda ve sosyal hayatta onların daha özgür hareket etmesi ve keyifli vakit geçirmesi ile eş anlamlıdır. Okula dönüş spor ayakkabılar ile daha dinamik ve heyecanlı bir hâle gelmektedir. Okulda çocuklara konfor sağlayan spor ayakkabılar, hem aktivitelerde hem de günlük hayatta en ideal seçenekler arasında yer alır. Spor yaparken veya gün boyu hareket hâlindeyken muhtemel incinme ve sakatlanmaların önüne geçmek için ayak yapısına uygun formda spor ayakkabılar seçmek gerekir.

Doğru Spor Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

okula dönüş doğru spor ayakkabı seçimi

  1. Doğru Taban Yapısına Önem Verin

Çocuğunuz için spor ayakkabı seçimi yaparken en başta ayakkabının taban yapısını incelemeniz gerekir. Çeşitli aktivitelerde ve hareket esnasında ayağa binen yükü eşit şekilde dağıtan spor ayakkabıların ayağı iyi biçimde kavraması, önem taşır. İyi bir spor ayakkabısının topuk kısmının, kalın ve yumuşak formda olması gerekir. Topuk kısmının ortasında kullanılan direnci düşük malzemeler, basıncı eşit şekilde dağıtma konusunda fayda sağlar. Ayrıca, sağlam bir taban yapısına sahip olan modeller, ayakların yan, arka ve ön eğriliklerini de destekleyerek daha konforlu hareket imkanı tanır. Ayakları yanlardan tam olarak saran ürünler, çeşitli sakatlık ve burkulma problemlerini önlemede oldukça etkilidir.

  1. Ayağa Tam Oturan Kalıplara Yönelin

Spor ayakkabısı satın alırken ayakkabı kalıbının çocuğunuzun ayağına tam olarak oturduğundan emin olun. Ayakkabının parmak ucuyla ayak başparmağı arasında en az 1 cm mesafe bulunmalıdır. Ayakkabı, ayağı tam olarak sarmalı ve bol veya dar bir yapısı olmamalıdır. Ayağı iyi kavrayan ayakkabı modelleri; ayak bileği, kalça eklemleri ve bacak kaslarına ekstra yük bindirmeden rahat hareket olanağı sağlar. Bağcık bölümü uzun olan seçenekler, ayak bileğini kolay hareket ettirme imkanı tanırken burun kısmı geniş olanlar ise parmakların konforlu şekilde hareketine izin verir.

okula dönüş doğru spor ayakkabı seçimi

  1. Ayakları Terletmeyen Kumaş Seçin

Spor ayakkabı seçiminde nefes alabilen ve terletmeyen kumaşlara ve ayakları serin tutan teknolojilerle tasarlanmış seçeneklere öncelik verebilirsiniz. İyi bir spor ayakkabısı, gün boyu hareket hâlinde olan ayakların nefes almasını sağlar ve aktivite sırasında ayakları kuru tutarak istenmeyen koku oluşumunu önler. Böylece ayaklar, sağlıklı kalır ve nemden kaynaklı mantar gibi sorunlar yaşanmaz. Dünyanın önde gelen spor ayakkabı markalarının özel olarak geliştirdikleri terletmeyen kumaşlar sayesinde çocuğunuz, gün boyu dilediği aktiviteyi gerçekleştirirken ayak sağlığı da korunmuş olur.

  1. Aktiviteye Uygun Seçim Yapın

Yapılan aktiviteye veya spora uygun seçimler, ayak sağlığında önemli rol oynar. Çocuğunuz basketbol oynuyorsa özel yastıklama teknolojisi olan spor ayakkabılar seçebilirsiniz. Topuk ve ayak tabanında yer alan yastıklar, sıçrama ve hareket kabiliyetini artırarak ayakların daha konforlu olmasını sağlar. Ayak bileğini saran konçlu ürünler sayesinde burkulma ve incinme gibi riskler, minimum seviyeye iner. Tenis gibi sporlarda ise ayakkabının yanlarında bulunan destekler, hareket kabiliyetini artırır. Futbolda ise tabanı sert olan ve çim sahaya uygun ayakkabılar seçilmesi gerekir. Spor salonunda vakit geçiren çocuğunuz için burun kısmı esnek, kenar ve taban bölümleri sert olan modellere yönelebilirsiniz.

  1. Ayaklarında Sorun Olan Çocuklar İçin Doktor Tavsiyesi Şart

Eğer çocuğunuzun ayak yapısında herhangi bir yapısal sorun varsa ayakkabı seçimine ekstra özen göstermelisiniz. Düztaban, kemik çıkıntısı veya taban çökmesi gibi problemleri olan çocuklar için doktor tavsiyesine uygun spor ayakkabı seçimleri yapılması gerekir. Ayakkabıların tabanına veya topuk kısmına uygun desteklerin konulması ve doğru kalıpta seçim yapılması, bu gibi durumlarda ayak konforunu artırır. Doktor tavsiyesi üzerine yapılan ayakkabı seçimi ile muhtemel sorunların önüne geçilir ve çocuklar da daha konforlu adımlara kavuşur.

Barcin.com‘da yeni nesil teknolojilerden yararlanılarak özel olarak üretilmiş pek çok spor ayakkabı çeşidi bulunur. Siz de çocuğunuzun ayak yapısına en uygun spor ayakkabı modellerini hemen inceleyerek güvenli alışveriş imkanından yararlanabilirsiniz.

Kort Tenisi Nedir, Kort Tenisi Tarihçesi

Bisiklet Sporu ve İzmir Bisiklet Rotaları