in

Bu Kadınlar Çok Fena Pedallıyor: Bisikletli Kadın İnisiyatifi

Onların varlığından haberiniz olmayabilir. Çünkü hiç görmüyorsunuz ve görülmemelerinin sebebi de sayılarının az olması. Fakat bazen sayılar değil, bir araya gelişler konuşulur. Bisikletli Kadın İnisiyatifi’nin hikayesi de burada bir yerde başlıyor. Bugün beş bin üyeye kavuşan ve gittikçe kalabalıklaşan inisiyatifte çocuğunu okula bisikletle götüren, market alışverişine, bazen işe bazen hafta sonu aktivitelerine bisikletle giden kadınlar, birlikte pedallamak için bir araya geldi ve bilmeyenleri, cesaret edemeyenleri de yanlarına alıyorlar. 

Deneyim paylaşımı

ETİ ve Aktif Yaşam Derneği’nin ortak projesi olan Bisikletli Kadın İnisiyatifi’nde sağlıklı yaşamanın en önemli kurallarından olan “hareketlilik” öncelik olarak ele alınıyor. Bisiklet fikri ise bu işin deneyim paylaşma kısmını karakterize ediyor. Tüm kadınların bisiklet kullanarak hem hayatlarını kolaylaştırabileceği hem de hayatlarına hareket katabileceği ortaya çıktığı zaman, aslında bunu yapmak isteyen hatırı sayılır kadının olduğu ortaya çıktı. Bisiklet taytını giyip kendini yollara vuran ve bisikletin özgürlüğünü vazgeçilmez bir şey olarak hayatına yerleştiren kadınların hem dayanışması hem de deneyimleri bisikletle ilgili birçok konuyu gündeme taşımalarını sağladı.

Etkinlikler

Bisikletli Kadın İnisiyatifi, sadece kadınlara bisiklet konusunda cesaret vermeyi değil etkinlikleriyle iyi hissetmenin birbirinden güzel yollarını da buluyor. Kalabalık bir konserde, tek bir şarkıya hep birlikte eşlik etmenin yarattığı veya taraftarların yüksek sesle tezahürat yaparken ortaya çıkan duygu yoğunluğunu, kadınlar birlikte bisiklete binerken yaşıyorlar. Ayrıca etkinliklerin kapsamları da sandığınızdan çok daha geniş. İnisiyatif demek aynı zamanda tüm kararların alınacağı bir ortam demektir. Karşınızda o kadar doğru bir inisiyatif bulacaksınız ki bisiklete binmeyi öğrenmekten başlayıp, bisiklet aksesuarlarına, sürüş tekniklerine, yanınızda bulundurmanız malzemelere ve hatta bisiklet tamirine kadar kapsamlı etkinliklerle karşılaşacaksınız.

Gerçek bir kadın dayanışması

Bisikletli Kadın İnisiyatifi’nde herkes gönüllü. Bisiklete binmeyi bilenler ve bilmeyenlerin katıldığı bir etkinlik organize ediliyor ve sahilde buluşuluyor. Oldukça hızlı bir seçim sürecinden sonra bilenler, bilmeyenlere bisiklet öğretiyor. Günün yarısını bu şekilde geçiren kadınlar daha sonra çay ve kek eşliğinde sahilin tadını çıkarıyorlar. Herkes birbirine yardımcı olmak, hayatlarında harekete daha fazla yer vermek ve en önemlisi de temiz bir gelecek için bisikletin bir alışkanlığa dönüşmesi uğruna deneyim paylaşıyor.

Obradovic İle Yıldızı Parlayan 3 Oyuncu

Efsane Olmak İçin Jubile Yapmasına Gerek Kalmadı: Dirk Nowitzki