in

Yeşil-Siyah Sevda: Darüşşafaka

Türk sporuna ve özellikle basketbola çok değerli katkılar yapan Darüşşafaka Spor Kulübü (DSK) 100. yıl anısına başlattığı kitap projesini tamamladı.

PDSK, Darüşşafaka’dan doğduğu için, DSK tarihi olarak değil de ‘Darüşşafaka’nın spor tarihi’ olarak öne çıkan projede, 150 yıllık bir süreç araştırıldı.

Spor tarihinin en büyük eksiklerinden biri olan sınırlı bilgi arşivine rağmen, bu proje büyük bir emeğin sonucuyla en iyiler arasına girmeye aday.

hudai-budanur
Bir maçta takımın tüm sayılarını (110) atan Hudai Budanır, Darüşşafaka Lisesi’nden çıkan ünlü sporculardan sadece biri.

Bu tarihi çalışmada üç yazar yer aldı. 1950’lere kadar olan dönemi İletişim Yayınları’ndan üç spor tarihi kitabı çıkan Mehmet Yüce inceledi.

1980 sonlarına kadar olan dönemi Darüşşafaka Lisesi mezunu Fethi Aytuna ele aldı. Aytuna*, yaşayan en veteran Daçkalı sporcu, eski futbolcu Galip Haktanır’ın anılarını Vefa’nın Galip’i isimli eserde kitaplaştıran isim.

Kitabı 1980’lerden günümüze getiren ise araştırmacı/belgeci Gökçe Kaan Demirkıran.

darussafaka -kitap

Kitapta 456 sayfada 1200 resim ve belge ile ele alınıyor. Yayınlar ve müzeler gibi kaynakların incelenmesi yanı sıra 150’den fazla sporcu, spor adamı ve ilgili ile görüşmeler yapılarak araştırma canlı tanıklıklarla zenginleştirilmiş.

Her bölümün sonunda katlanır/açılır şekilde yapılan kronoloji, okuyucuya bir çırpıda o döneme ilişkin perspektif sağlıyor.

Dizin ve kaynakça bölümleri de ileride araştırma yapacakların işini kolaylaştırmak için yapılmış.

darussafaka-dvdKitabın yanı sıra sınırlı sayıda iki çalışma daha proje kapmasında düzenlendi: Bugünkü Darüşşafaka’nın okul yaşamını anlatan 70’e yakın siyah beyaz resimden oluşan Se Fossi Fuoco (Ateş Olsam) albümü ve  100. yıl DVD’si. 40 dakikalık DVD’de Darüşşafaka sporunu basketbol ağırlıklı olarak belgesel keyfinde profesyonel bir kalitede anlatıyor.

Bitmeyen Sevda Yeşil Siyah kitapçılarda satılmayacak ve bağış yapanlara verilecek. DSK’nın facebook sayfasından veya maille (iletisim@dsk.org.tr) bilgi alabilirsiniz.

* Aytuna’nın sporcu portrelerini yayınladığı bloguna göz atabilirsiniz

Arjantin Del Potro’yla Tarih Yazdı

Usain Bolt’un Hayatı: Ben Bolt