in

Bize En Uygun Koşu Ayakkabısını Nasıl Buluruz?

Koşucular için en önemli giyim, koşu ayakkabılarıdır. En uygun koşu ayakkabılarını bulmak için koşu ayakkabısı satan mağazalara bakmalısınız. Bu mağazalarda size en iyi uyacak ayakkabının bulunması için, önce ayağınızın boyutları ölçülür. Bazı insanlar ayak numaralarını doğru bilmiyor olabilirler, bu da yanlış ayakkabı seçimine sebep olur. Peki ayak numaranızı biliyorsunuz, ya ayaklarınızın genişliği standarda göre farklıysa? Yine bu mağazalarda ayak genişliğiniz de ölçülür, böylece ayaklarınız taraklı kemiğe mi sahip, yoksa normal genişlikte ayaklara mı sahipsiniz, bunu da öğrenmiş olursunuz.

Bunun ardından ayaklarınızın kavisi/kemerine bakılır. Bu, bazılarınızın bildiği ıslak ayak testinde olduğu gibi, bir koşu ayakkabısı satış yetkilisi tarafından gözlemlenmesidir. Koşucu, birkaç defa yavaş bir şekilde çömeltilerek, esneklik durumuna da bakılır.

Koşucunun mağaza içerisinde yürümesinin izlenmesi de yine ayaklarının kavisinin oranını belirlemeye izin verir.

Bu yürüyüş gözlemine ek olarak koşu bandı üzerinde koşturularak da gözlem yapılabilir ve koşucunun ayak yapısı hakkında fikre sahip olunur.

Yurt dışında yaygın olan bir alışkanlık ise, koşucuların yeni ayakkabılarını alacakları mağazaya eski koşu ayakkabılarını yanlarında götürerek gitmeleridir. Böylece eski ayakkabılarının topuk bölümlerindeki yıpranma şekline bakılarak nasıl bir adım atışına sahip oldukları görülebilir. Bu da yeni alınacak ayakkabı seçimlerinde alıcıya ve satıcıya büyük fikir verir.

Soğuktaki Koşularda Poponuzu Sıcak Tutmanın 3 Yolu

Antrenmanları Araziye Uyarlamak